„Okamžitě zakázat energy drinky dětem!“ burcuje novinář Jan Tuna

19. 07. 202312:09
„Okamžitě zakázat energy drinky dětem!“ burcuje novinář Jan Tuna
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Energetické nápoje, ilustrační foto

ROZHOVOR: Polským Sejmem v minulém týdnu prošel zákaz prodeje energetických nápojů s kofeinem a taurinem do 18 let. O této záležitosti v souvislosti s Českou republikou jsme mluvili s novinářem Janem Tunou, který energetické nápoje ostře kritizuje už několik let a podobný zákaz by uvítal i u nás. „Včera bylo pozdě,“ sdělil serveru PrahaIN.cz.

Jan Tuna je proslavený pořadem A DOST!, v něm diváky informoval o podvodech na spotřebitelích a také nezdravých potravinách. Během let získal obrovský dosah. Nyní v podobném duchu pokračuje v pořadu TUNA VERSUS na Youtube.

Známý novinář a v současné době i youtuber by zákaz energetických nápojů do osmnácti let uvítal i v České republice. Tyto drinky dokonce nazývá drogou.

„Přijde mi absolutně absurdní a neuvěřitelné, že se u nás mohou dětem legálně prodávat drogy. Protože energetické nápoje jsou určitou formou drogy. Máte v nich kromě kofeinu, u kterého je jasné, jak působí, jak stimuluje mozek, i řadu dalších škodlivých látek... My jako dospělí se s tím ještě tak nějak srovnáme, ale děti s tím pak mají vývojové problémy do budoucna. Trpí bolestmi hlavy, nespavostí a oni ani jejich rodiče netuší, z čeho to je. To je jedna věc, je to legálně prodávaná droga. V Polsku to pochopili,“ sdělil nám Jan Tuna.

Jan Tuna. Zdroj: Archiv, J. Tuny, se svolením

Nezdravá droga?

„Doufám, že to brzy dojde k nám. Ať už zákonem, anebo samoregulací obchodních řetězců, protože mají často stejné vlastníky jako v zahraničí. Věřím, že ve vedení obchodů jsou lidé, kteří mají děti nebo vnoučata,“ říká Jan Tuna.

Pokud nepočítáme nově Polsko, podobná věc je i v Německu. Tam ovšem závisí na jednotlivých řetězcích. Tuna přidal historku o tom, jak jeho synovci z Německa jako děti přijeli do Česka a nechápali, jak je možné, že jim tyto nápoje mohou prodat.

„Oni totiž žijí v Německu, tak to nechápali, že se to tady děje, že je to tady volně dostupné. V pobaltských zemích je to rovněž zakázané, ale u nás stále nic,“ vysvětluje Tuna.

Pro organismus neprospěšných látek mají podle něj energetické nápoje celou řadu.

„Kofein není jediná věc. Pokud jsou slazené cukrem, je to neuvěřitelná energetická bomba. Pokud vypijete dva větší energetické drinky, tak je to kolem třiceti kostek cukru. Pokud tam není cukr, v horším případě glukózo-fruktózový sirup, který se tam často dává, protože je levnější, tak druhá varianta jsou umělá sladidla jako například aspartam. Světová zdravotnická organizace ho nyní zařazuje na seznam karcinogenních látek. V některých jsou i další umělá sladidla a dost často chemické konzervanty. Jednoduše je to koktejl, který je prokazatelně nezdravý,“ komentuje Tuna.

Gró celého problému jsou děti. Jan Tuna ostře kritizuje i některé reklamní kampaně, kterou jsou podle něj zaměřené čistě na tuto cílovou skupinu.

„Nedávno jsem jel a na dálnici byl velký billboard zaměřený na teenagery. Nejsem si jistý, o jakou akci se jednalo, značka to byla, myslím, Semtex. Výrobci a prodejci energy drinků se marketingově zaměřují na teenagery a děti. Ještě nedávno některé energetické nápoje měly na obale krtečka nebo jiné dětské motivy. Tehdy to jeden z obchodních řetězců přestal prodávat,“ rozčílil se Tuna.

Podle svých slov byl před časem na besedě v jedné ze základních škol a dětí se ptal, co snídají. Většina z nich odpověděla, že nic. Nahrazují to ovšem energetickými drinky, aby se nakoply.

„Ten nápoj přitom neobsahuje žádné potřebné látky, které získáte například tím, že si dáte jogurt či jinou potravinu. Pouze uměle stimulujete organismus,“ má jasno Tuna.

A čím se lidově řečeno nakopnout? Tuna doporučuje, že první věcí je především dostatečně spát.

„Když si dáte cokoliv jiného, tak uměle stimulujete organismus, který je unavený. To je sebezáchovná reakce, říká nám, že potřebujeme dobít baterky, jít spát. Je to stejné, jako když máme nějakou bolest, organismus nás upozorňuje, že něco není v pořádku. První věc je tedy spát. Děti by měly spát aspoň těch osm a půl hodin, spíše ale více. To je to hlavní. Ale někdy se to nepovede, pokud je škola, tak například před nějakou písemkou, čtvrtletkou, zkoušením a tak dále. V tuto chvíli bych doporučil zelený nebo bílý čaj. Ten nakopne,“ doporučuje Tuna.

Levnější než minerálka a balená voda

Red Bull stojí běžně kolem padesáti korun, v turistických večerkách v centru Prahy klidně i víc než dvojnásobek. To samé další známé značky typu Monster.

Problém však je, že téměř každý obchodní řetězec v Česku vyrábí a prodává energetické drinky svoji vlastní značky. Ty mnohdy stojí i méně než deset korun, a jsou tak pro mladistvé víc než dostupné.

Energetický nápoj v Albertu za deset korun. Zdroj: PrahaIN.cz

„Ještě nedávno jsem viděl energy drink snad za sedm korun. Patnáctiletá dcera mně vyprávěla, že její spolužáci si energetické nápoje díky levné ceně kupují i několikrát za den. Je to opravdu absurdní. Je to podobné, jako kdyby v těch obchodních řetězcích prodávali legálně a za pár korun dětem drogy, například pervitin. Je to špatně. A pokud je to tak levné, děti si to opravdu koupí. Mají drobné na svačinu, tak deset korun pro ně není problém. Za to si nekoupí ani minerálku,“ popisuje Tuna.

„Nechci dělat reklamu, ale když jsme testovali vody, jako jedna z nejlepších vyšla Magnesia. Je v ní přírodní hořčík, který pomáhá při únavě. Ta ale stojí zhruba kolem patnácti korun, takže více než některé energetické nápoje. Znovu říkám, je to opravdu absurdní,“ dodává.

Jan Tuna v současnosti na toto téma připravuje díl v pořadu TUNA VERSUS, který se vysílá na platformě Youtube. Už před lety totiž oslovoval jednotlivé řetězce a mnohé z nich mu sdělily, že otázku energetických nápojů analyzují.

„Tak jsem zvědavý, k čemu došly a jestli se začnou chovat zodpovědně. Protože opravdu nevím, jestli by šéfové Kauflandu, Lidlu, Penny, Albertu a dalších byli rádi, kdyby jejich dětem někdo prodával legálně třeba pervitin. Oni dělají něco velmi podobného, akorát je to jiný druh drogy. Je to tekutá droga,“ uzavřel Jan Tuna.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných