Omikron. Naděje, nebo strašák?

17. 12. 202111:00
Omikron. Naděje, nebo strašák?
foto: Hans Štembera / PrahaIN.cz/Národní očkovací centrum zřízené v multifunkční hale O2 universum

Omikron se už šíří komunitně a nakažených jsou ve skutečnosti stovky. Převládnout by měl na Vánoce. Takové stanovisko dnes vydala mezioborová skupina pro epidemické situace. Doporučila také urychlit podávání třetích dávek a testovat 2x týdně.

MeSES v dnešním stanovisku k nové mutaci omikron upozorňuje, že i když je prokázaných případů poměrně málo, ve skutečnosti mohou být počty nakažených v řádu stovek nebo i nízkých tisíců. Varianta se už začala šířit komunitně. Převládnout by nová mutace měla v období Vánoc a nebo prvních týdnů příštího roku.

Imunolog Zdeněk Hel upozorňuje: „Spolehlivě podchytit šířené nové varianty nějakou dobu trvá. V získaných výsledcích vidíme stav epidemie v minulosti, tedy před několika dny či před týdnem. Pokud se omikron v Česku šíří podobně dobře jako v jiných evropských zemích, a není důvod si myslet, že tomu tak není, tak skutečně nakažených je několikanásobek a jejich počet se bude rychle zvyšovat.”

Nutné je podle MeSES také prodloužení nouzového stavu. Zároveň doporučuje urychlení aplikace třetích dávek očkování. Dále zmiňuje také testování ve školách i firmách 2x týdně a to i očkovaných, distribuci antigenních testů zdarma nebo kampaň na dodržování základních opatření, jako například nošení respirátorů. Tato opatření by se podle skupiny měla zavést ještě před začátkem nového roku.

Dle několika možných scénářů může vrchol vlny probíhat různě. Od vlny výrazně menší než byly ty předchozí až k úplnému kolapsu zdravotnictví. Ve všech scénářích ale MeSES apeluje na pravidelné testování i očkovaných a distribuci kvalitních antigenních testů zdarma. Při rychlém růstu nové vlny očekává přehlcení systému PCR testování.

Čeká nás zmírnění opatření?

„Mnoho lidí si myslí, že pokud bude omikron třeba o polovinu mírnější, oproti deltě skončí v nemocnici jen polovina lidí na stejný počet nakažených, tak máme vyhráno. Nerad jsem poslem špatných zpráv, ale tak to není. Ve skutečnosti hodně nakažlivá varianta, která se šíří dost rychle, dokáže přetížit nemocnice, i když má nemoc o něco mírnější průběh. Takže nezbude než nějak brzdit,“ dodává Jan Kulveit, člen skupiny, který se zabývá matematickým modelováním epidemií.

V případě mírnějších prognóz by podle skupiny měla stačit levná a méně omezující opatření, jako jsou právě respirátory a testy. V horších scénářích ale nevylučuje ani omezování otevírací doby nebo velikosti akcí.

Vedoucí skupiny a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal také dodává: „Protilátky, které fungují proti omikronu, v Česku zatím schválené nejsou, takže je třeba je zajistit. Příchod nových antivirotik (molnupravir, paxlovid) je v této době také dobrou zprávou a doufejme, že jejich podání bude vhodné pro velkou skupinu pacientů, a hlavně – že jich bude dostatek. Když k tomu dodám, že je třeba se očkovat (opět zdůrazním posilující dávky), a na léčbu nespoléhat, tak to zní, že opakujeme pořád totéž dokola, ale ono to skutečně v tuhle chvíli je to nejlepší, co můžete udělat.”

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných