Pacienti prolezlí červy. Pražský lékař pořídil šokující fotky

03. 02. 202305:29
Pacienti prolezlí červy. Pražský lékař pořídil šokující fotky
foto: PrahaIN.cz/Snímek pacienta pokrytého červy

EXKLUZIVNĚ: V říjnu loňského roku PrahaIN.cz přinesla sérii snímků z pražské Bulovky. Pacienti zde leželi na zemi, někteří v plínách. Snímky byly autentické. Potvrdil nám to tamní primář interního oddělení Jiří Koskuba, stejně jako tiskové oddělení Fakultní nemocnice Bulovka.

Koskuba následně objasnil, o jak rozsáhlý problém se vlastně jedná. „Je to autentické. Místnost je už ale po rekonstrukci, klienti však zůstali stejní,“ uvedl s tím, abychom si uvědomili, že jde o velmi specifickou záležitost. Podle primáře jsou na oddělení mezi běžné pacienty přiváženi lidé bez domova. Ti jsou nejen agresivní, ale „jde také o opilé nebo zdrogované bezdomovce,“ kteří „jsou odesláni do fakultní nemocnice na zcela přeplněnou internu“.

Od té doby se naší redakci podařilo získat několik dalších svědectví z jiných metropolitních nemocnic. Problém se stavem bezdomovců, kteří jsou pravidelně přiváženi s různými úrazy, je shodný.

Jeden ze zaměstnanců nemocnice nám poskytl i sérii snímků. Vzhledem k citlivosti uveřejníme pouze jeden. „Lidé bez domova jsou často prolezlí červy, o zápachu a dalších nemocech ani nemluvě. Jde o rozsáhlý problém, který neřeší naprosto nikdo,“ podotkl.

Stav v Praze:

„Poslední analýzu situace bezdomovectví v Praze provedla agentura Median v roce 2020. Počet lidí, kteří přespávají na ulici nebo noclehárnách, odvodila na 3.900 až 4.900. Dalších asi 8.700 lidí bez domova přespává v azylových domech, komerčních ubytovnách a dalších zařízeních. NADĚJE jenom v Praze každý den prostřednictvím sociálních služeb pomáhá asi pěti stovkám lidí bez domova. Lidem bez domova pomáháme ale i ve Středočeském, Libereckém a Ústeckém kraji. Bezdomovectví je různorodé. Zastihuje lidi v různých životních situacích. Někdo zažívá bezdomovectví jen krátkodobě, pro jiného je to dlouhodobá záležitost.“

zdroj: Z rozhovoru PrahaIN.cz s Hanou Šimkovou z neziskové organizace NADĚJE

 

Kromě lékařů se o pobytu bezdomovců v nemocnicích hovoří taky mezi pacienty a rodinnými příslušníky.

„Syn pracoval na jisté pražské chirurgii. Mnohokrát tam měli s takovými lidmi pořízení. Nebylo neobvyklé, že přivezený bezdomovec, opilý, potlučený, ale zároveň plný starších ran, z nichž skutečně lezli červi. Většina z nich byla hodně agresivní, sestrám i doktorům sprostě nadávali. Převážně se řešily úrazy po rvačkách, které vyžadovaly šití,“ napsala jedna ze čtenářek.

Muž bez domova s otevřenou ranou na hlavě. Foto: PrahaIN.cz

Děsivá svědectví

„Mám třicet let praxe ve zdravotnictví. Když přijde bezdomovec na lůžkové oddělení, první dny je celkem slušný, skoro by se chtělo říct, až vděčný. Ale po pár dnech začne vystrkovat růžky. Odmítne chodit na jídlo do společné jídelny. A personál ustoupí, protože si řekne, že je mu možná opravdu nepříjemné, že po něm ostatní pokukují. Pak se začne vyhýbat a odmítat hygienu. Už jsem taky slyšela hlášku, že se nemyl šest let, tak teď už nezačne. A my často raději ustoupíme, než se hádat,“ doplnila jedna z nemocničních sester.

„Když jsem byla těhotná, musela jsem na Karlák na kapačky. V jedné místnosti jsem strávila několik hodin se dvěma bezdomovci a dalšími dvěma lidmi. Nedokážete si představit, jak odporné to bylo. Paní bezdomovkyně byla pomočená a nechtělo se jí odtud odejít. Personál ji neustále přemlouval, ať už odejde, ale násilím ji vyhodit nemůžou. Dokonce jí sehnali i čisté oblečení. Personál nemocnic si toto opravdu nezaslouží,“ přiblížila další žena své svědectví.

Opilí, často zdrogovaní lidé bez domova jsou na interně FN Bulovka oddělováni od ostatních pacientů. Tuto fotografii jsme vydali v říjnu 2022. Autorem je zdroj redakce PrahaIN.cz

I přesto, o jak závažný problém se jedná, není pořizování těchto fotografií běžné.

„Dělal jsem to taky, fotil lidi s otevřenými ranami s červy,“ řekl pro PrahaIN.cz nejmenovaný lékař. Proč? „Protože mi nikdo nevěřil, když jsem to popisoval. Fotky jsem samozřejmě veřejně nevystavoval, měl bych z toho akorát tak postih,“ vysvětlil traumatolog.

Lékař je totiž podle kodexu povinen zabránit „zneužití dokumentace pacienta“.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných