foto: Nemocnice Na Homolce, se svolením/Test motoriky při zákroku hluboké mozkové stimulace
Nevyléčitelnou neurodegenerativní nemocí nazvanou podle anglického lékaře Jamese Parkinsona u nás trpí více než 50 tisíc lidí. Jednou z nejúspěšnějších metod léčby pro zmírnění příznaků je hluboká mozková stimulace, kterou čeští lékaři využívají již 25 let.
Parkinsonova nemoc není vyléčitelná. Každý rok je u nás přitom nově diagnostikována až patnácti stům pacientů. Jde navíc o druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění, které postihuje hlavně lidi mezi 50 až 60 lety.
Na zmírnění projevů se nasazují farmaka, často takzvaná aniparkinsonská medikace, která má za cíl nahrazovat v mozku chybějící dopamin. S rozvojem onemocnění se však jejich účinek snižuje, což vede ke zvyšování dávek a možnému nadužívání.
V případě, kdy už není standardní léčba dlouhodobě udržitelná, přichází na řadu hluboká mozková stimulace. Spočívá v zavedení elektrod do mozku, který je pak pomocí elektrických impulzů přímo stimulován. Stav pacienta se tak velice rychle zlepšuje.
Minimum rizik a pouze 5 dní v nemocnici
Výkon probíhá ve dvou fázích. Pacient nejprve stráví asi 3 až 4 hodiny na sále, kdy jsou mu do mozku implantovány elektrody. Následně probíhá asi hodinová implantace spojovacích kablíků a neurostimulátoru v celkové anestezii. Celkový čas hospitalizace v nemocnici je při tomto zákroku 5 dní.
Jde přitom o operaci s minimem rizik. „Zákrok při operaci vyvolá dostatečnou redukci patologických příznaků s minimálními vedlejšími efekty při stimulaci. Jinými slovy, motorické příznaky se zlepší u všech nemocných. Zhoršení samotné nemoci stimulace nevyvolá,“ uvedla pro PrahaIN.cz Martina Dostálová, tisková mluvčí Nemocnice Na Homolce.
Jediným problémem je podle jejích slov psychika pacientů. Zákrok prý může výjimečně prohloubit například neléčené deprese.
Psali jsme
Rakovinou onemocní během života každý třetí člověk v České republice. V současnosti u nás tak žije přes 700 tisíc lidí, kteří prošli léčbou…
Léčba až tří diagnóz
„Systémem hluboké mozkové stimulace se v současné době léčí tři diagnózy – Parkinsonova choroba, různé druhy dystonií a esenciální třes, což je onemocnění, často dědičné, které se projevuje třesem hlavně horních končetin nebo hlavy a které se nejvýrazněji projevuje při pohybu,“ doplnila další využití elektrod Martina Dostálová.
Na území České republiky se této léčbě věnují hned tři centra. Kromě nemocnic v Brně a Olomouci také pražská Nemocnice Na Homolce. Právě tam byl zákrok 26. března 1998 proveden poprvé, jak informuje tisková zpráva.
„V našem centru tvořeném Neurologickou klinikou 1. LF UK/VFN a Oddělením stereotaktické a radiační neurochirurgie Nemocnice Na Homolce uskutečníme asi 25 implantací za rok. Od roku 1998 v našem centru výkon podstoupilo více než 400 pacientů,“ doplnila na náš dotaz Dostálová.
Nemoc se neprojeví hned
Příčinou Parkinsonovy nemoci je postupné odumírání buněk produkujících dopamin. Právě ten ale v našem těle zajišťuje správný přenos signálů mezi jednotlivými nervovými buňkami. Nemoc se navíc nezačne projevovat okamžitě, ale až když tělu chybí asi 60 až 80 procent těchto buněk.
Projevy nemoci jsou snížená pohyblivost a poruchy chůze, svalová ztuhlost a třes. V nejpokročilejších fázích potom poruchy vnímání nebo spánku, ale i řada psychiatrických obtíží.