Pět kazů na dětských zubech? 32.000 korun na dřevo

22. 11. 202318:00
Pět kazů na dětských zubech? 32.000 korun na dřevo
foto: Pixabay.com license/U zubaře...

Před několika dny naše redakce zveřejnila příběh o Thajce, která se rozbrečela u zubaře. A to poté, co po nekonečném obvolávání téměř dvacítky zubařů sehnala někoho, kdo ji ošetřil s akutní bolestí. Vzhledem k tomu, že je v České republice pojištěna, ošetřil ji na pojišťovnu a zdarma.

„Vůbec nedokázala pochopit, že když je v ČR pojištěná, má ošetření v ordinaci, která má smlouvu s pojišťovnami, zdarma,“ řekl nám zubní lékař, se kterým jsme hovořili.

Pojišťovny proplácí jednu preventivní prohlídku u zubaře za rok. U lékaře, který má smlouvy s pojišťovnami, je tato prohlídka zdarma. Stejně jako řada dalších výkonů. Obecně ale platí, že zubař by měl pacientovi nejprve nabídnout ošetření, které hradí pojišťovna. U některých dalších výkonů zubař po pacientovi nesmí požadovat doplatek.

Ne vždy se ale tak děje. Ordinace, které smlouvy s pojišťovnami nemají, mají rozdílné ceny. Za výkon, který hradí pojišťovna, tak není problém na klinice, která smlouvy nemá, zaplatit tisíce.

„Lidi to berou jako standardní věc“

„Za nás tohle vůbec nebylo, moderní kliniky, které smlouvy nemají, jsou novinkou posledních let. A jejich ceny? Když mi pacienti říkají, kolik po nich chtějí, tak to nechápu. Jenže lidi už to, že za zuby prostě platí velké částky, berou jako standardní věc. Ordinace bez smluv mohou ceny vysoko přemrštit, protože vědí, že pacienti stejně přijdou, protože kolikrát nemají na výběr,“ míní stomatolog, se kterým jsme hovořili.

Týdně mu prý volá minimálně deset lidí, zda by je nevzal. Volají zejména současní pacienty, kteří shání zubaře pro svoji rodinu nebo známé.

„Asi před měsícem mi volala jedna pacientka, zda bych nevzala její dceru. Má už delší dobu pět kazů na dětských zubech. Když se ptala na soukromé klinice, která bere nové pacienty, řekli jí, že to bude stát třicet dva tisíc,“ popsal nám.

Kdyby šla do ordinace se smlouvami, neplatila by nic.

4.700 za vstupní vyšetření

Zmínil také pacienta, který se přestěhoval mimo Prahu a hledal nového zubaře, aby nemusel dojíždět. „Asi po půl roce přišel znova, že bude jezdit dál,“ říká se smíchem lékař.

Našel si totiž kliniku, která brala nové pacienty. To, že nemá smlouvy s pojišťovnami, se dozvěděl, až když čekal v čekárně.

„Na dveřích prý měli něco, že nechtějí být součástí pokřiveného systému,“ přiblížil lékař. Po vyšetření, které trvalo několik minut, po něm chtěli 4.700 korun za vstupní vyšetření. „Nenašli mu jediný kaz,“ dodává.

Podobných příběhů by nám prý mohl vyprávět hodiny.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných