foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/Fitness centrum, ilustrační foto
Nový rok je pro mnohé ideální dobou začít s nějakou změnu. Nejčastější novoroční předsevzetí souvisí se zdravím. Jíst zdravěji, začít cvičit, přestat kouřit, omezit alkohol či zhubnout.
Mnozí o svém předsevzetí hovořili ještě před Vánoci, pod stromeček tak dostali například permanentku do fitness centra nebo předplacené hodiny s trenérem. A tak jsme se jednoho zeptali, jak to s takovými dárky dopadá. Náš respondent přes den učí na základní škole tělocvik, odpoledne a večer vede skupinové lekce a nabízí také soukromé hodiny jako osobní trenér. Na nedostatek klientů si stěžovat nemůže, jedna hodina u něj vyjde na 900 korun, při koupi balíčku na více hodin se cena snižuje. Stejně jako mnoho dalších trenérů, i on nabízí dárkové poukazy, které jsou zejména před svátky velmi oblíbené.
Přijdou jednou, pak už ne
Ti, co si poukazy kupují, se prý dělí na dvě skupiny. „Chodí za mnou blízcí mých klientů, kteří chtějí předplatit nějaké hodiny pro ty, které už trénuji, pak jsou to také ti, kteří vědí o někom, že chce začít, tak jim chtějí zjednodušit start,“ říká redakci. Začátečníky to prý nakopne.
Jenže začátečníci prý v mnoha případech poukazy nakonec nevyužijí. „Minulý rok jsem prodal zhruba padesát hodin tréninku, polovina jich propadla,“ krčí rameny.
Psali jsme
ROZHOVOR: Herec Martin Zounar v rozhovoru pro server PrahaIN.cz bilancuje uplynulý rok, ale také komentuje proměnu svého těla.
Na první trénink se prý nováček většinou dostaví, další ale buď zruší, nebo si ho vůbec nenaplánuje. „Ne všichni samozřejmě, zhruba polovina klientů všechny tréninky využije,“ dodává. Letos prodal necelých třicet hodin. Nižší počet je způsoben omezenou kapacitou, zájem byl prý větší.
Ptáme se na důvody, proč klienti hodiny nevyčerpají, vysvětlení je prý jednoduché. „Jsou to třeba lidé, kteří nikdy necvičili, dají si se mnou jeden trénink, mají dobrý pocit, baví je to, ale druhý den je všechno bolí, což je zcela normální. Pro tělo je to něco úplně nového, na co nebylo zvyklé, je to pro něj šok. Ale je to odradí,“ říká.
Stejné je to i v případě návštěvnosti fitness centra, ve kterém trénuje. V lednu mu na skupinové hodiny chodí desítky nováčků, jejich tváře ale pak postupně mizí a v únoru už jde o jednotlivce. „Jsou to muži, ženy, náctiletí a senioři. Nelze říct, že by chtěly začít cvičit jenom mladé ženy, na hodiny mi chodí i spousta seniorů,“ popisuje.
A co by poradil těm, kteří chtějí začít cvičit a dělat něco pro své zdraví? „Vydržet a chodit alespoň dvakrát nebo třikrát týdně. Najděte si parťáka a choďte ze začátku spolu, než se to pro vás stane rutinou. Děláte to pro sebe, ne pro někoho jiného. Tělo vám to vrátí,“ říká.
Dále by také poradil určit si dosažitelný cíl a nečekat zázraky hned po první návštěvě.
Pro první návštěvu určitě doporučuje zaplatit si osobního trenéra nebo navštívit skupinovou lekci o co nejmenším počtu cvičenců. „Snažit se cvičit u strojů hned první návštěvu, nemá smysl,“ uzavírá.