foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Fakultní nemocnice v Motole
Na lékařské pohotovosti praktického lékařství pro dospělé i děti a zubní lékařské pohotovosti dá hlavní město v příštím roce více než 47 milionů. Náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví Alexandra Udženija (ODS) to sdělila na tiskové konferenci, kde si rýpla do nezájmu novinářů. Zdravotnictví je podle ní pro Pražany důležitější než územní rozvoj.
Poskytovatelům zdravotních služeb v podobě praktické lékařské pohotovosti pro dospělé i pro děti a zubní pohotovosti poskytne Praha v roce 2025 celkem 47.300.000 korun. Novinářům to sdělila náměstkyně Alexandra Udženija na tiskové konferenci po jednání radních v pondělí 9. prosince. Záměr bude muset schválit ještě zastupitelstvo.
Hlavní město spolupracuje v rámci lékařských pohotovostí s fakultními nemocnicemi, které na akutní péči o Pražany dostávají finanční příspěvky. Jedná se konkrétně o Fakultní nemocnici v Motole, Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, Všeobecnou fakultní nemocnici v Praze na Karlově náměstí a Fakultní nemocnici Bulovka.
Lékařských pohotovostí není dost
V minulosti se podle slov náměstkyně potýkala Praha také s nedostatkem zubních pohotovostí. Ty jsou prý zajištěny v Thomayerově nemocnici (pro dospělé), Městské poliklinice Praha (pro dospělé a děti) a pohotovost funguje také v nemocnici Na Františku. Tam má být navíc do konce roku otevřena druhá ordinace zubní pohotovosti pro děti i dospělé.
„Já předpokládám rozvoj lékařských pohotovostní ještě v příštím roce, protože opravdu je toho nedostatek a já bych byla ráda, abychom v tomhle pokračovali. Myslím si, že jich nikdy nebude dost, ale čím víc jich bude, tím lepší péči o zdraví naši Pražani dostanou,“ uvedla na konferenci Udženija.
Psali jsme
Nové speciální lůžko by mělo Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) v Krči pomoci s ošetřováním pacientů s výraznou nadváhou. Městská část Praha 4…
Novináře zdravotnictví příliš nezajímalo
Když Udženija plány ohledně lékařské pomoci před novináři představovala, bylo patrné, že většina přítomných byla zvědava především na nové informace ohledně nákladového nádraží Žižkov. Radní o této problematice hovořili na začátku konference, takže když přišla řada na Udženiju, někteří se už zvedali k odchodu.
Náměstkyně to nenechala bez komentáře. „Já chápu, že je krásný rozvíjet nákladové nádraží, ale věřte tomu, že lidi potřebují doktory a lékařskou pohotovost. Často častěji než nádraží,“ rýpla si.
Praha přispěje také na nové centrum duševního zdraví
Představila pak ještě druhý schválený tisk, na jehož základě poskytne hlavní město 1.050.000 korun Všeobecné fakultní nemocnici v Praze na chystaný projekt s názvem Centrum duševního zdraví pro osoby s adiktologickou poruchou.
Udženija si dle svých slov dala péči o duševní zdraví Pražanů jako jednu ze svých velkých priorit a chystané pracoviště přesně zapadá do koncepce hlavního města. „Nemůžeme jako Praha dělat všechno sami, tak samozřejmě pokud některá zdravotní zařízení chtějí vylepšovat péči o duševní zdraví, tady je to s adiktologickou poruchou, tak chceme přispět, aby tyto nemocnice ošetřovaly i Pražany,“ uzavřela na konferenci náměstkyně.
V letošním roce přispělo hlavní město na provoz pohotovostí 42.600.000 korun. Jako vyšší územní samostatný celek zodpovídá Praha v obvodu své působnosti za organizaci a zajištění lékařské pohotovostní služby dle ustanovení § 110 odst. 1 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování.