Prodej legální marihuany dětem? Podnikatel v oboru je proti

08. 02. 202414:14
Prodej legální marihuany dětem? Podnikatel v oboru je proti
foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Obchod s marihuanou, ilustrační foto

ROZHOVOR: V médiích přibývají zprávy o otravách dětí látkou hexahydrokanabinol (HHC), kterou bychom laicky mohli nazvat legální marihuanou. Úřady na tento problém chtějí zareagovat.

HHC a děti jsme probrali s šéfem společnosti CBD Svět Nikolayem Lezhnevem. Jeho byznys také na prodeji zmiňované látky stojí, ale i tak dlouhodobě zaujímá postoj, který je zásadně proti prodeji dětem a také automatům s touto látkou. Ty jsou údajně největší problém. Koupit si bonbon z HHC, které má podle zkušeností uživatelů podobné účinky jako psychoaktivní THC, tady prý může i dvanáctileté dítě.

Lezhnev opakuje svůj postoj, že je zásadně proti prodejním automatům s podobným sortimentem. Jak nám sdělil, v minulosti mu bylo nabídnuto, aby vstoupil do Asociace za bezpečné prodejní automaty, která chce toto regulovat. Odmítl. Dle jeho slov se těžko něco změní.

„Musí to být jako lékárna, jako to prodáváme my. Máme obchody, tam je fyzická obsluha. Dvanáctiletému dítěti to zkrátka nejde prodat. Nejen z morálních důvodů. Automaty jsou špatné. Asociace za bezpečné prodejní automaty mě tam chtěla mít. Řekl jsem jim, že do toho nevstoupím. Automaty se dají snadno, jak bych to řekl... Nebudu slušný: och*at. Dáte tam fotografii občanky někoho jiného, on to normálně přijme. Je to opravdu velký problém,“ říká upřímně Nikolay Lezhnev.

Dále se zmiňuje o večerkách, které podle něj rovněž prodávají HHC dětem. „Víme, jak to chodí. V našem věku to známe, tenkrát jako mladí jsme tam také chodili pro chlast,“ krčí rameny.

Suvenýr

Jak uvedla ČTK, na Karlovarsku skončili v nemocnici i uživatelé HHC, kteří již dovršili plnoletosti (ročník 2003 a 2005).

Důležité podle podnikatele Lezhneva je dávkování. To však výrobce ani prodejce ze zákona nemůže uvádět, neboť HHC se v jakékoliv formě prodává jako reklamní, turistický či sběratelský suvenýr, nikoliv produkt ke konzumaci.

„S dávkováním záleží na výrobci. Někdo tam přidává 25 miligramů HHC, další zase 60 miligramů, a to je dvojnásobná dávka, přitom je to ve stejně velkém bonbonu. Sám jsem to výrobcům říkal, že ty ´šedesátky´ jsou moc. Lepší je méně. Než pak jet na pohotovost, kde nevědí, co s vámi dělat, protože to neznají,“ popisuje Nikolay Lezhnev.

„Lidé se sice ptají, jak mají HHC dávkovat, ale to hraničí se zákonem, my to nemůžeme dělat. Nemůžeme to prodávat k užití, a to je další problém politiků. Stačilo by to zregulovat. Nastavit bezpečné dávkování, mohlo by to být napsané na krabičce, prodavači by mohli poradit. Ale oni politici přemýšlí jinak, chtějí na to uvalit konopnou daň, hledají způsoby, jak na tom vydělat a regulaci odkládají. Pak to svádějí na nás, na prodejce, ohledně toho jsem opravdu naštvaný. Ještě dodám, že u nás ve firmě se nikdy nestalo, že by za námi někdo přišel, že má nežádoucí účinky. A automaty samozřejmě neprovozujeme, protože automat a dítě je nejhorší možná kombinace,“ dodává.

Konec HHC? Přijdou nové látky, upozorňuje podnikatel

Ministerstvo zdravotnictví chce kvůli několika otravám dětí a mladistvých zařadit HHC na seznam návykových látek, uvedl to ministr Vlastimil Válek na síti X. Prodej by tak byl fakticky zakázán.

„Poslední události z Karlovarského kraje jsou totiž pouze špičkou ledovce – jen za poslední rok nemocnice po celé zemi přijaly více než stovku dětských pacientů s akutní intoxikací touto látkou, přičemž nejmladšímu z nich nebyly ještě ani tři roky!“ uvádí Válek a prodejci jsou v pozoru.

„Plošný zákaz je problém. Zákazem to skončí úplně všechno,“ vnímá Nikolay Lezhnev. Zastavuje a upozorňuje na celou řadu dalších látek, které podle něj nejsou oproti HHC ještě příliš vyzkoušené. „Další látky, které bychom případně pouštěli na trh, protože já nemohu zavřít firmu, mám patnáct zaměstnanců, tak ty určitě už někdo postřehl: THC-P, různé deriváty, THC-H, těch látek je opravdu spousta. To je úplná chemie. To HHC je na trhu už tři roky a víme, že nejpravděpodobněji tolik neškodí. Někteří sice skončili v nemocnici, omámilo je to, ale neotrávilo je to, nebo jak to říct, snad si rozumíme. Tamty nové látky, to už je opravdu čistě syntetické, dělá se to z chemických látek, které si koupíte v Číně. Tohle je za mě mnohem větší problém než HHC,“ uzavírá Lezhnev.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných