foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Pavel Kolář
PrahaIN.cz minulý týden vydala článek, který hodnotil novou knihu známého fyzioterapeuta Pavla Koláře. Titul se jmenuje Labyrint bolesti, a jak nám sám autor sdělil, sestává ze zkušeností i konkrétních příkladů jeho pacientů. Doplňme, že krátce po vydání se knížka dostala mezi nejprodávanější tituly na Kosmasu.
Také naše redakce zaznamenala výrazný ohlas mezi čtenáři. Řada z nich se navíc ptala, jaké další léčebné postupy profesor Kolář zmínil. „Knihu si chci koupit, jen bych potřebovala vědět, jestli je určena pro vyloženě náročné pacienty, anebo se tam dočtete také o banálních věcech. Třeba já dlouho bojuji s takzvaným tenisovým loktem, ale nikde jsem s tím ještě nebyla, protože se bojím,“ uvedla Hanka Michálková ve svém e-mailu.
Nejen pro ni jsme se rozhodli uveřejnit ještě jeden příběh, jehož vyústění se takříkajíc vymyká. Spojuje jak dotazovanou banálnost, tak celkové téma Kolářovy knihy (bolest), ale i jistou formu katarze, jakkoli absurdně to v daném případě může vyznít.
Pavel Kolář příběh čtyřicetileté Petry nazval takto: Kam až může zajít neuropatická bolest. Zmínil v něm příběh ženy, která se na jeho klinice objevila zhruba v roce 2023. Z toho, co víme, pracovala několik let v čajovně, kterou si v centru města otevřela se svou kamarádkou. Měla jedno dítě.
Ke zprvu zcela banálnímu úrazu došlo jednoho dne při její cestě z práce domů. Zvrtnula si kotník. Nohu si poté zavázala obinadlem a pokračovala v tom, co ji živilo. Ani po měsíci však bolest neustupovala. Petra se proto vydala za lékařem, který jí řekl, že jde o důsledek popsaného poranění a skutečnosti, že nezůstala doma v klidu. Bolest byla nadále pulzující, až pálivá. Petra na pět týdnů dostala sádru a předepsané prášky proti bolesti. Ty však nezabíraly.
Nakonec se čtyřicetiletá žena dostala k jinému lékaři. Až ten prý odhalil všechny příznaky neuropatického onemocnění. Z každodenních aktivit se prý pro Petru stalo doslova utrpení a ona zůstávala uvězněna ve vlastním těle. Po řadě měsíců marných pokusů noha začala ztrácet nejen funkci, ale i životaschopnost. Byla poškozena nenávratně. Pavel Kolář dokonce použil termín uschlá větev.
„Omezovala Petru natolik, že sama navrhla její amputaci. Operace proběhla úspěšně, noha byla amputovaná v oblasti stehna. Po týdnech bolesti přišla úleva - ne však úplná. Duch bolesti, který ji tak dlouho sužoval, v ní stále přetrvával. I když fyzická bolest ustoupila, Petra se musela vypořádat s novou realitou, přijmout protézu, začít se znovu učit chodit. To vše dobře zvládla a žije nesrovnatelně lepší život než v měsících před amputací. Tento příběh je reálnou ukázkou, co všechno může způsobit pozdně a špatně vyhodnocená bolest,“ uvedl známý fyzioterapeut.
Kapitola, do níž uvedený příběh zasadil, se jmenuje Bolest ve dvojím provedení. Autor se zde soustředí na rozlišení bolesti, její druhy, stejně jako na kontrast v jejím prožívání. Jako jsme už jednou napsali, i zde zmiňuje prolínání viditelných symptomů s duševním pohledem. Tuto podkapitolu pojmenoval Psychika v ortopedii. Vše konkretizoval opět na příkladu jedné pacientky, kdy šlo o jedenáctiletou Ellu, která na cvičném svahu pro děti nešťastně upadla. Následný rentgen ani sonografické vyšetření ovšem žádné zranění neprokázaly.