foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Nemocniční pokoj
Spolu s dodržováním zásad zdravého životního stylu je základem prevence rakoviny prsu pravidelné samovyšetření, mamograf i preventivní prohlídky. Na onemocnění, které ročně vezme na 1.500 životů, upozorňuje kampaň Růžový říjen a organizace Loono.
Na důležitost prevence rakoviny prsu je podle zakladatelky neziskové organizace Loono Kateřiny Šédové nutné upozorňovat stále více. Jak je uvedeno v tiskové zprávě organizace, jde o nejčastější formu rakoviny u žen v Česku. Ročně jí onemocní přes 7 tisíc žen, nejčastěji po 40. roce života.
„Na mamografické kontroly přitom chodí pouze 60 procent těch, kterých se týkají. Mamograf by měl probíhat 1x za 2 roky u žen po 45. roce věku. Mladším ženám doporučujeme zajít na ultrazvuk, a to 1x za 2-3 roky,“ informovala Šédová.
Důležitá je pestrá strava, pohyb i zdravá váha
Ženy by měly v rámci prevence dbát také na vyváženou stravu, pravidelný pohyb či udržování zdravé váhy. Zdržovat by se měly naopak kouření a pití alkoholu. Kromě preventivních kontrol a screeningových programů je pak důležité také samovyšetření, které může projevy rakoviny odhalit. Mezi příznaky patří bulky, pomerančová kůže, vyrážka nebo začervenání, změny bradavky či výtok.
Rizikovými faktory je dále brzký začátek menstruace, pozdní menopauza, rakovina prsu v rodině či mutace BRCA genů. Ty zvyšují riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků. Riziko je celoživotní, nejvyšší však mezi 30. a 50. rokem.
Rakovině nelze zabránit
Vzniku rakoviny prsu bohužel nejde zcela zabránit. Včasná diagnostika ale pomůže nádor odhalit v brzkém stádiu, což může zajistit vysokou šanci na úplné uzdravení.
„Loono takto ve velkém organizuje kampaň k Růžovému říjnu teprve druhým rokem. Ale jsou tu i další organizace, které se na toto téma dlouhodobě zaměřují. Inspirace je ze zahraničí,“ dodala pro PrahaIN.cz tisková mluvčí organizace Loono, Barbora Fialová.
Psali jsme
Rakovinou onemocní během života každý třetí člověk v České republice. V současnosti u nás tak žije přes 700 tisíc lidí, kteří prošli léčbou…
Se zkušenostmi se svěřilo pět ambasadorů
Se šířením osvěty letos organizaci Loono pomáhá i pět ambasadorů, kteří se s tímto onemocněním na vlastní kůži setkali. Věra překonala agresivní typ rakoviny, Tereza je pozitivní na BRCA geny a s rakovinou prsu bojovala její maminka, Markéta T. je po mastektomii, tedy chirurgickém zákroku, během kterého dochází k odstranění mléčné žlázy, obvykle i s prsním dvorcem a bradavkou. Markéta R. přišla kvůli rakovině prsu o svou sestru a Viliam je důležitou oporou své partnerce, která je BRCA pozitivní.
„Svoje prsa mám a vždycky jsem měla celkem ráda. Dříve jsem k nim měla vztah ale trochu jiný - spíše jsem řešila jejich vzhled, jak jsou velká, zda jsou dost pevná a souměrná, jestli se někomu líbí, nebo nelíbí, jak vypadají v tom či onom oblečení. Teď už je vnímám o něco jinak. Jsem hlavně vděčná, že jsou zdravá,“ vysvětlila ambasadorka Markéta R., která přiblížila i důvody, proč začala o svá prsa více pečovat: „Důvody byly především dva - prvním byla kampaň #prsakoule a podobné projekty, které na tuto problematiku upozorňují veřejně. Druhým impulsem pro mě bohužel byla zkušenost s rakovinou prsu u mně velmi blízkého člena rodiny.“
S vyšetřením pomůže aplikace Preventivka
Již rok funguje také mobilní aplikace Preventivka, která uživatelům připomíná termíny prohlídek i pravidelné samovyšetření. Radí také, jak na něj. Její nová verze bude k dispozici již brzy. V novém designu umožní lepší orientaci, sledování historie prohlídek u lékařů i hlídání termínů očkování.
Dosud pomohla aplikace odhalit 32 zhoubných nádorů. Se samovyšetřením díky ní začalo víc než 10.600 lidí a 6.500 uživatelům připomněla preventivní prohlídku, kterou by jinak zanedbali. Celkem si ji podle informací, které naší redakci poskytla Barbora Fialová, stáhlo více než 35 tisíc lidí. K dispozici je pro iOS i Android.
Vývoj aplikace od začátku podporuje Nadace PPF. „Nedostatečná zdravotní prevence je u nás dlouhodobě problém, a to i přes vysokou úroveň českého zdravotnictví. Lidé o její důležitosti nemají dost informací a často si neuvědomují, že v péči o své zdraví hrají právě oni tu nejdůležitější roli. Jsem ráda, že Preventivka už pomohla mnoha svým uživatelům a stala se skvělým pomocníkem pro zdraví nejen prsou. Za poslední rok ušla aplikace zase kus cesty a její přínos pořád roste. Proto jsme podpořili i její další vývoj – aby mohla zachránit ještě víc životů,“ dodala Jana Tomas Sedláčková, členka správní rady Nadace PPF.