„Takový zájem jsem nečekal.“ Muž prodává Endiaron na bazaru za více než dvojnásobek

14. 08. 202312:32
„Takový zájem jsem nečekal.“ Muž prodává Endiaron na bazaru za více než dvojnásobek
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Endiaron, ilustrační foto

Sehnat lék proti průjmu Endiaron je stále takřka nemožné. Farmaceutická firma vyhlásila přerušení dodávek tohoto léku, které se netýká pouze Česka. Podobná věc se děje v několika dalších zemích.

Lidé tak v lékárnách musí sahat po alternativách.

Ptali jsme přímo v lékárně BENU.

Zázrak se samozřejmě nekonal a Endiaron nebyl k dispozici. „A kdo ví, jestli vůbec ještě někdy bude,“ řekla lékárnice.

Ke zvolení alternativy Endiaronu podle ní záleží na tom, o jaký typ potíží se jedná.

„Nejuniverzálnější je černé uhlí. Pokud se jedná o infekční onemocnění, bez ohledu na věk se dává Enterol či Tasectan, ten potom urychluje vstřebávání tekutin a tím zahušťuje střevní obsah. Případně Imodium, ale to neřeší příčíny. Je dobré, když je člověk na cestách a nemá v dosahu toaletu, tak by to mělo zastavit, ale pokud je tam infekce, tak to jen prodlouží dobu trvání infekce v zažívacím traktu,“ vysvětlila.

Ale třeba podle farmaceutky Radky Procházkové adekvátní náhrada za Endiaron neexistuje. Napsala to na webu lékárny Dr. Max.

„Bohužel adekvátní náhrada se stejnou účinnou látkou není dostupná. Pokud běžně dostupné přípravky nezabírají, lze vyzkoušet například novější Enditril či receptový Ercefuryl.“

Server iDnes minulý týden uvedl, že Endiaron není, anebo se dá sehnat za 800 korun. Ohrazoval se cenami na stránce Heureka. Okomentoval to například mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob, jenž uvedl, že je to neetické.

V současné době to ale neplatí. Tento produkt již nenabízí žádný e-shop, jak se píše na stránce Heureka.

Muž prodává Endiaron přes bazar

Jediná možnost, kde v současné době sehnat Endiaron, je neoficiální. PrahaIN.cz zaregistrovala jeden inzerát na stránce Bazoš.cz, kde ho prodává muž z Prahy 9, jehož jméno ani odkaz na inzerát záměrně neuveřejňujeme.

„Prodám na trhu chronicky nedostupný lék Endiaron. Mám jedno nenačaté balení, které nevyužiju. Použitelné do roku 2026,“ píše.

Cena je 590 korun, tudíž více než dvojnásobek. Balení se totiž běžně v lékárnách prodávalo zhruba za 200 korun.

Prodejce jsme kontaktovali.

Potvrdil, že lék je stále dostupný a byl o něj zájem. Inzerát je aktivní od pátku.

„Tři lidi měli zájem, ale nakonec jsme se nedomluvili. Domluvili jsme se přitom na všem, ale včera se již neozvali. Vím, že ten lék není,“ sdělil v telefonickém rozhovoru a dodal, že cena je fixní a takový zájem rozhodně nečekal.

O zvýšení ceny díky velkému zájmu nepřemýšlel. „Až takhle jo? Myslíte? Já myslím, že takhle je to dobré,“ uzavřel.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných