foto: Čtenářka PrahaIN.cz/Kousance od štěnic
KAUZA: „Nejhorší a nejbolestivější dovolená, kterou jsem kdy zažila,” tak začala pro PrahaIN.cz vyprávět svůj příběh čtenářka Jana. Ta si na konci roku 2022 zarezervovala týdenní pobyt v Šiklově mlýně, kam také druhý červencový víkend odjela. Čekalo ji tady ale překvapení v podobě štěnic.
Pro dovolenou si vybrala ubytování v mobilním domě. Měl dva pokoje a menší obývák s předsíňkou. Týden ji vyšel na 18 tisíc korun bez jídla, s parkováním a jedním vstupem pro dospělého do zábavního parku Šikland. Na místě zaplatila ještě vstupy pro děti ve výši 1.300 korun.
Ubytování si na stránkách Šiklandu zamluvila už na konci roku 2022 a necelých sedm měsíců se těšila, jak si s dětmi odpočine a užije volna.
Hned po příjezdu ji ale čekalo první překvapení.
V objednávce měla uvedeno, že bude bydlet v mobilhome č. 9, dostala však šestku. „Když jsem se ozvala, vysvětlil nám pán, že si klienty přesunou podle potřeby a zaplněnosti areálu. Že mají jiné rezervace,” uvedla pro redakci. Vysvětlení jí přišlo v pořádku, neprotestovala.
První noc, noc hrůzy
Po první noci se vzbudila s několika štípanci, které připisovala komárům. Nicméně prý byly dost bolestivé a hodně svědily. Na další noc si proto zavřela okno, aby předešla dalším nepříjemnostem. I tak se ale ráno vzbudila s novými kousanci, bolest byla ještě horší. „Bolí to, pálí to, nutkavě to svědí, jediné, co pomáhá, je citronová šťáva, tak jsem si koupila citróny a potřela jsem se, ale pálí to jako prase. Doslova. Nejhorší je, že to bolelo ještě týden poté,” popsala pro PrahaIN.cz.
Vzhledem k tomu, že měla zavřená okna a neslyšela žádné bzučení, došlo jí, že se o komáry nejedná. Pojala podezření, jestli by to nemohly být štěnice. Procházela internet a porovnala svá kousnutí s dostupnými obrázky, které se shodovaly. Na posteli k tomu viděla několik zrníček. Když do nich ďoubla, začaly se hýbat. Byly zrzavé. K tomu všemu se dočetla, že štěnice po sobě nechávají stopy v podobě trusu, který je díky krvi zbarven do černa. Nadzvedla matraci a prý nebylo pochyb.
Ihned po zjištění se se synem a dcerou sbalili a volali na informace, aby jim sdělili, že v ubytování mají štěnice, a že chtějí okamžitou výměnu pokoje.
„Dojeli jsme na recepci, kde nám dali jiné klíče a ubytovali nás v mobilním domě číslo 9, kde jsme původně měli ubytování koupené,” uvedla Jana. Paní na recepci prý byla velmi milá a starala se o to, jak zákaznici je, ještě v ten den dokonce volala a znovu se přeptala na stav.
Štěnice na posteli paní Jany, která je zároveň autorem fotografie
Kompenzace?
Zavolala i další den s dotazem, jak na tom klientka je. To už si Jana řekla o nějakou kompenzaci, štípance stále bolely, nemohla na sluníčko a dovolenou měla zkaženou.
„Ona mi řekla, že je na to malý pán, že se mám stavit v hlavní kanceláři. Byli jsme ale mimo rezort a než jsme se stačili vrátit, z hlavní kanceláře nám volali sami. Nezajímalo je, jak na tom jsme, ale v podstatě nás obvinili, že jsme si to přivezli z jiné dovolené. Ještě se ptali na to, jestli jsme to z ubytování v čísle 6 nepřetáhli do devítky, to bylo vše,” vypráví dál Jana. Nakonec prý ale kompenzaci nabídli, a to buď ve formě šikláků, což je místní měna ve westernovém městečku a jeden šiklák je 33 korun, nebo formou polopenze. Tu si také nakonec Jana s dětmi zvolili.
Po dalším dni se na ně znovu přišla podívat paní z recepce. Když Janu viděla, tak se prý zhrozila. „Ten samý den později mi volali z hlavní kanceláři a ptali se mě na to, jak se mám a snažili se být milí a vyžehlit si to. Nakonec to ale dopadlo tak, že mi zavolali a tvrdili mi, že tam žádné štěnice nenašli, že to tam vystříkali. Načež jsem jim oponovala s tím, že jim klidně pošlu fotku štěnice a své kousance,” popisuje Jana.
Vítejte v Šiklandu. Zdroj: čtenářka PrahaIN.cz
Do půlnoci u sušičky
S přístupem vedoucích nebyla vůbec spokojená, vyjádřila ale vděčnost směrem k paní z občerstvení Central kempu, ta Janu viděla přijíždět a viděla, jak dopadla. Nabídla jí proto, že si může vše vyprat a vysušit v sušičce zdarma.
„Normálně je to na žetony. Za tuto službu se platí. My tam nakonec seděli půl dne až do půlnoci, kdy jsme čekali na poslední várku. Smutné je, že tohle nám měli nabídnout vedoucí,” uzavřela Jana.
O vyjádření jsme požádali i Šikland. Nikdo nám ale na dotazy neodpověděl, a to ani po urgenci.
Oslovili jsme i pražskou hygienickou stanici a hygienickou stanici kraje Vysočina. Podle tiskového mluvčí z Prahy, Zbyňka Boublíka, je potřeba výskyt štěnic v ubytování nahlásit místně příslušné hygienické stanici, ta poté provede kontrolu ubytovacího zařízení. Je nutné, aby provozovatel zajistil speciální ochrannou dezifenkci v ohnisku nákazy. Jeho slova potvrzuje i ředitelka z hygienické stanice na Vysočině Hana Pavlasová, ředitelka Odboru protiepidemického. „Hlášení krajské hygienické stanici (KHS) o výskytu štěnic v ubytovacím zařízení má smysl. KHS má možnost následně ověřit, zda vlastník nemovitosti splnil legislativně danou povinnost provést speciální ochrannou dezinsekci,” uvedla Pavlasová pro PrahaIN.cz. Podle ní nestačí běžné insekticidy, štěnice jsou vůči nim často rezistentní a je nutné postřiky opakovat na všude, kde se objevily. Ideální je povolat specializovanou firmu.
Ve chvíli, kdy se zvýšený výskyt štěnic prokáže, má vlastník povinnost, a to prostřednictvím odborně způsobilé osoby, zajistit speciální ochrannou dezinfekci. Pokud by vlastník nesplnil svou povinnost hrozí mu „podle § 57 odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb., může se dopustit přestupku podle ustanovení § 92l odst. 3 zákona č. 258/2000 Sb. Za tento přestupek lze uložit pokutu až do výše 2 000 000 korun,” uvedla Pavlasová.
„Populace štěnic stoupá celosvětově. Díky globalizaci a bezproblémovému cestování jsou štěnice přenášeny i na velmi velké vzdálenosti. V neposlední řadě má na šíření štěnic vliv rezistence (odolnost k insekticidům),” vysvětlila nám.
Pražská hygiena se s tímto hmyzem setká opakovaně několikrát za rok. „Ke zvýšení počtu případů došlo po uvolnění proticovidových opatření, které je spojeno s vyšší migrací obyvatel,” uvedl pro redakci Boublík.
„Po návratu domů je potřeba ve vlastním zájmu pečlivě prohlédnout všechna zavazadla, případně podrážky bot apod., abychom zabránili případným štěnicím zavlečení do bytu. Vhodné je ihned vyprat prádlo ze zavazadel na co nejvyšší teplotu, pokud je to možné, využít sušičku a prádlo vyžehlit,” doporučil lidem.
Podle něj se ale pokousání od štěnic nedá odlišit od pokousání od jiného hmyzu, například od komára. Obdobná je i léčba ošetření. „Je potřeba zamezit škrábání, aby nedošlo k zanesení infekce do ranky. K potlačení svědění je možné využít volně prodejné přípravky v lékárně např. Fenistil. U citlivých jedinců může poštípání od štěnic vyvolat alergickou reakci, štípance se hůře hojí. Může dojít k zanícení vlivem škrábání. V takovém případě je vhodné vyhledat lékaře,” vysvětlil redakci Boublík.
Stejná odpověď přišla i z Vysočiny. „Rozlišení bodnutí štěnicí od pobodání jinými členovci je obtížné. Místo bodnutí lze ošetřit běžnými prostředky pro ošetření po bodnutí hmyzem, které jsou v lékárnách dostupné. Pokud kousnutí od štěnice nepřestává svědit a pálit, na kůži se objeví velké hnisající puchýře, dojde k zanícení ran vlivem škrábání nebo se projeví silná alergická reakce, je nutné vyhledat lékařskou pomoc,” sdělila Pavlasová. Pokud by se projevila silná alergická reakce, může nastat až anafylaxe, ale to opravdu jen velmi zřídka, běžnější jsou velké otoky a zarudnutí v místě bodnutí.
AKTUALIZACE:
Čtenářka Jana po svém návratu podala hlášení na hygienickou stanici kraje Vysočina. Ta resort 25. července, tedy po 15 dnech od incidentu, navštívila a výskyt štěnic nezaznamenala. „Dne 25. 7. 2023 byla provedena kontrola v předmětném areálu…Předmětem podání byl výskyt štěnic v mobilhome č. 6. Při kontrole byl proveden monitoring epidemiologicky významných členovců, a to v mobilhome č. 6, 10, 12. Mobilhome č. 6 byl obsazen hosty, č. 10 a 12 byly prázdné a před úklidem. V žádném z kontrolovaných míst nebyly nalezeny stopy výskytu štěnice domácí. Nikdo z rodiny v současné době obývající mobilhome č. 6 nejevil známky poštípání ani svědění kůže,” stojí ve zprávě hygienické stanice, kterou nám Jana 2. srpna poskytla.