foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Pokoj v nemocnici
Nové speciální lůžko by mělo Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) v Krči pomoci s ošetřováním pacientů s výraznou nadváhou. Městská část Praha 4 daruje nemocnici za účelem nákupu takového lůžka finanční dar ve výši 130 tisíc korun.
Čtyřka chce ulehčit práci zdravotnickému personálu a zároveň zpříjemnit či zpřístupnit některá vyšetření pacientům s výraznou nadváhou. Rozhodla se proto FTN darovat 130 tisíc korun, za které bude nemocnice moci pořídit speciální lůžko pro pacienty vážící více než 200 kilogramů. O daru informuje městská část v tiskové zprávě.
Obézních pacientů v posledních letech přibývá. Výrazný nárůst pozoruje i Thomayerova nemocnice. Jejich ošetření je však za běžných okolností poměrně náročné jak pro personál nemocnice, tak i pro samotné pacienty. Standardní lůžka zkrátka nejsou na tak velkou váhu stavěná.
Speciální lehátka pomohou s polohováním i vyšetřením
„U těchto pacientů je pro zdravotnický a lékařský personál náročné nejen jejich polohování, ale také provádění nutných vyšetření. Na tuto váhu nejsou dimenzována ani standardní polohovatelná vyšetřovací lůžka. Mezi pacienty Thomayerovy nemocnice jsou značnou měrou zastoupeni obyvatelé Prahy 4, a proto jsme se jako rada městské části rozhodli přispět nemocnici darem na pořízení bariatrického vyšetřovacího lehátka,“ uvedl ve zprávě radní pro oblast sociální a zdravotní Radek Lacko (ANO).
Vyšetřovací lehátko má usnadnit právě polohování a vyšetřování pacientů s nadváhou. Městská část na něj přispěje v plné výši. Jedno takové lehátko totiž vychází na 130.000 korun včetně DPH. Poskytnutí daru na zakoupení lehátka jednomyslně podpořila i sociální komise Rady městské části Praha 4.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Na odborné konferenci s názvem Tržiště dobrých příkladů nemocničního stravování vystoupila celá řada odborníků. Hostem byl také ministr…
VFN letos otevřela XXL oddělení
Na pacienty s obezitou nezapomíná ani Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN), která letos na jaře otevřela první část takzvaného XXL oddělení. Tento segment kliniky vznikl rekonstrukcí bývalých prostor za 100 milionů korun. Reportáž z otevření oddělení jsme přinesli ZDE.
Jde o snahu jakési centralizace péče o extrémně obézní pacienty v České republice, ale vzhledem k narůstajícímu počtu pacientů nemůže do budoucna toto oddělení zůstat osamocené. Jen VFN totiž ročně eviduje hospitalizaci zhruba 100 extrémně obézních pacientů, ambulantní kontroly a léčba se pak týkají několika set takových osob.
Potřebné budou další přístroje a vybavení
Otevření XXL centra avizovala nemocnice už v roce 2020 a stále před ní stojí dlouhá cesta. Nutné bude vybavit nemocnici řadou dalších přístrojů. Takzvanou XXL sanitkou s větší nosností už nemocnice disponuje, ale v nejbližší době bude nutné vybavit i operační sály stoly a zubařskými křesly s vyšší nosností. To se týká i náročných diagnostických přístrojů, například endoskopů, přístrojů CT a magnetické rezonance, kam se tito pacienti kvůli nadměrnému objemu těla prostě nedostanou.
Silně obézní lidé jsou v běžných nemocnicích často diskriminováni. „Žijí v neustálém strachu, že pokud se jim něco stane, nedostane se jim včas potřebná lékařská péče. Když onemocní, nemocnice nebude na jejich „těžkou váhu“ vybavena. Přitom právě těmto lidem hrozí, že mohou náhle zemřít. Jejich extrémně zatížený organismus se v průměru dožívá jen málo přes padesát let,“ vysvětlil v tiskové zprávě VFN z roku 2020 Martin Matoulek, lékař III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu VFN a 1. LF UK.