foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Cigarety, ilustrační foto
Závislost na kouření je podobná závislosti na tvrdých drogách. Na toto téma existují desítky studií a mediálních výstupů. Varování o škodlivosti kouření se uvádí na každé krabičce cigaret. Přesto v Česku podle Souhrnné zprávy o závislostech z roku 2022 z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti kouří až 20 procent populace starší 15 let.
Zkušenosti se závislými na tabáku má i prodejce z večerky v Praze 8. Server PrahaIN.cz s ním nedávno hovořil. Původně jsme se zajímali především o návyky nakupujících, ale také o některé informace z prostředí vietnamské komunity.
Nejvíce nás zaujal prodavačův pohled na kuřáky. I v jeho večerce se prodávají desítky druhů cigaret, které si denně koupí stovky lidí. A jak sám řekl, někteří jsou prý „mega závisláci“.
Proč? Podle jeho slov krabičku hned rozbalují a cigaretu si vkládají do pusy ještě před zaplacením.
„Položím je na pult, řeknu cenu a většina platí kartou. Ještě než to namačkám do terminálu, tak oni už cigára rozbalují a strkají si je do pusy. Někdy mám pocit, že mě každou chvíli seřvou, že mi to trvá. V místnosti si ale naštěstí ještě nikdo nezapálil,“ usmíval se. „Ne, ale vážně. U některých to fakt vypadá, jak kdyby byli závislí na těžkých drogách,“ doplnil.
Psali jsme
Celosvětový výzkum s názvem GYTS (Global Youth Tobacco Survey – Mezinárodní šetření užívání tabáku mezi mladistvými), který je zaměřený…
Historku jsme popsali adiktoložce z Centra pro závislé na tabáku v Ústřední vojenské nemocnici Praha, Barboře Švarcové. Nepřekvapila ji.
„Ať už je to nikotin nebo jakákoliv návyková látka, vzniká tam závislost, která má různé dopady. Takže si umím představit, že člověk baží po nikotinu tak, že ho chce dostat co nejrychleji,“ sdělila nám adiktoložka Švarcová.
„Vnímám to stejně,“ potvrzuje Monika Plocová z Branického sanatoria, kde se léčí závislosti. Podle ní je závislost na nikotinu trochu jiná než na ostatních drogách. „Droga to ale je. Ničí se tím plíce. Do skupiny závislostí to samozřejmě patří,“ říká.
Alkohol a nikotin, závislosti Čechů
Závislost na nikotinu patří společně s alkoholem k nejčastějším nešvarům Čechů. Plocová má zkušenosti s pacienty s oběma neřestmi. Jak ale říká, léčit dvě závislosti najednou je nebezpečné.
„Nejdříve začínáme s alkoholem a dalšími návykovými látkami. Pokud někdo chce skončit s kouřením, to se řeší až poté. Doporučuji to až za nějaký čas,“ vysvětluje Plocová.
Prozradit, jestli je náročnější překonat závislost na alkoholu, nebo na nikotinu, nechce. Dle jejích slov záleží na člověku. Zbavit se obou závislostí je ovšem velmi těžké.
„Abstinenční příznaky kouření jsou psychické, mohou se ale dostavit i fyzické. Je to obdobné, jako u dalších návykových látek. Závislost bych ale primárně zařadila na psychickou úroveň, tyto abstinenční příznaky jsou zápodle mého názoru častější,“ říká.
Netroufá si ani tvrdit, která z výše uvedených závislostí je horší. Podle ní jsou špatné všechny závislosti na čemkoli.
„Označila bych to tak, že problémem je závislost. A je jedno, na jaké návykové látce. Kouření je mnohdy považováno za méně nebezpečné, ale vzhledem k tomu, že dochází k různým onemocněním plic, rakovině a tak dále, tak s tím tvrzením nemohu souhlasit,“ uzavírá.