foto: Nela Havlíková, PrahaIN.cz/Pes, ilustrační foto
Víte, čím vším se může během vánočních svátků váš domácí mazlíček otrávit? Je toho opravdu mnoho. Majitelé mu musí věnovat zvýšenou pozornost, a to nejen během svátků. Říká se, že zbytky vánoční hostiny mohou vašeho psa či kočku zabít. Proto přinášíme seznam, kde naleznete největší nástrahy, které vašemu mazlíčkovi mohou způsobit velké problémy.
Veterinární sestra Klára Kovaříková před otravou čokoládou varuje celoročně. Je to pro ní bohužel u psů běžnou praxí. U koček upozorňuje především na to, že jsou schopné sníst, nebo alespoň ochutnat jakékoliv rostliny, které doma majitelé mají.
„Je třeba dát si pozor na všechny rostliny i na ty řezané, lidé si domů přinesou vše, ale už nevědí, zda květina je, či není jedovatá nebo toxická. Jednou se nám v ordinaci stalo, že na Vánoce přivezli psa a měl v hubě zapíchaných 13 párátek od jednohubek. Bylo třeba speciálního chirurgického zákroku. Na Vánoce se také často setkáváme s tím, že chovatelé chtějí svým mazlíčkům dopřát a zbytečně je přecpávají. To by se stávat nemělo a pro zvířata to představuje velké zdravotní riziko,” upozorňuje Kovaříková.
Cukroví a čokoláda
Velmi častým problémem je otrava psa čokoládou. Čokoláda obsahuje látky kofein a theobromin, které pro člověka nepředstavují riziko, ale pro čtyřnohého kamaráda ano. Theobromin je toxin, který u psa může způsobit smrt.
Jak vypadá pes, co právě snědl čokoládu? V první řadě začne být neklidný až hyperaktivní. Dalším varovným signálem jsou velké slintání, průjem a zvracení.
Vše se však odvíjí podle množství snědené čokolády a také druhu. Nejhorší je tmavá čokoláda, díky svému podílu theobrominu. Při velkém množství snědené čokolády mohou u psa následovat srdeční arytmie, třas, vysoký krevní tlak a dokonce záchvat. Je třeba neprodleně vyhledat veterinární službu.
Co můžete udělat sami? Zjistit jaké množství pes čokolády snědl v poměru k jeho tělesné váze. Vyvolat u psa zvracení. Na vyvolání zvracení se doporučuje peroxid vodíku, který stříknete injekční stříkačkou psovi co nejdál do krku. Dále mu můžete nasadit aktivní uhlí, které blokuje absorpci theobrominu do těla.
Psali jsme
Nejnovější pavilon pražské zoo Rezervace Dja přivítala nové nájemníky. Po boku kočkodanů Brazzových nově jednu z hlavních expozic obývají dva samci…
Jedovaté rostliny
K Vánocům neodmyslitelně patří také nákup vánočního stromku a různých druhů rostlin. Mezi nejčastěji kupované se řadí jmelí, azalka, cesmína, vánoční hvězda či brambořík. V případě jmelí mnozí diskutují o tom, zda je opravdu jedovaté. Odborníci se shodují, že tomu tak není, ale konzumace bobulí může způsobit lehkou otravu, jako například pití alkoholu. Velmi problematickým je však brambořík. Jeho hlízy jsou jedovaté a mohou především kočkám způsobit otravu. Je však málo pravděpodobné, že by kočka okusovala místo listů hlízy.
U koček se nemusí jednat jen o otravu, ale také i o vznik puchýřů v tlamě a podobných více či méně závažných reakcí. Velkou hrozbu představují plody cesmíny. Pozor by si však měli dát nejen majitelé zvířat ale i rodiny s dětmi. Cesmína je krásnou vánoční dekorací. Mnozí si s ní zdobí i štědrovečerní tabule. Její jedovatost však představuje zdravotní riziko.
Pokud pes pozře část jmelí či vánoční hvězdu, může u něj dojít k silným křečím a průjmu. Pokud si všimnete, že váš mazlíček část rostliny snědl, nasaďte mu ihned aktivní uhlí a kontaktujte svého veterináře.
Pozor na rozinky
Sušené ovoce je často podávanou pochoutkou. Ne každý však ví, že rozinky by mohly čtyřnohému příteli velmi ublížit. Jejich vysoký obsah cukrů může psovi způsobit šok a může dojít až k poškození ledvin. Otrava se pozná dle zvracení, křečí a průjmu. Stejný průběh nastává i po konzumaci hroznového vína. V případě plodů vinné révy opravdu stačí jen malé množství, které má za následek až fatální kolaps zvířete.