foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Nemocniční pokoj
Vlaďka je nemocná už 25 let. Všechny peníze dala ona i její maminka do nákladné léčby. Už před sedmi lety to přitom vypadalo, že se dočká pomoci od německých lékařů. Pojišťovna však pro proplacení nákladů požadovala potvrzení, které Vlaďka nemá.
Na naši redakci se obrátila matka vážně nemocné Vlaďky. Její nemoc se jmenuje autoimunitní polyglandulární syndrom a v průběhu času se zhoršuje. Téměř jí nefunguje štítná žláza, má potíže s chůzí, zhoršila se jí jemná motorika, trpí bolestí i častými trávicími problémy. Kvůli metabolickému rozvratu často padá, což způsobuje další zranění či otřes mozku.
Už před sedmi lety přitom získala pozvání do specializovaného centra v Německu, kde se měla její diagnóza upřesnit a lékaři měli také navrhnout nejadekvátnější léčbu. Česká zdravotní pojišťovna ale proplacení nákladů odmítla. Podle matky požadovala doložení dokumentů ze specializovaného centra, které ale v České republice neexistuje. Ona sama peníze na nákladnou léčbu nemá, a proto prosí o pomoc prostřednictvím portálu Donio a sbírky nazvané Celý život pomáhá, teď pomůžeme my jí.
Centrum vzácných onemocnění v Česku neexistuje, každý léčí to svoje
„U pojišťovny požadují splnit 3 body, z nichž ten prostřední není v našich silách doložit. Ani v Motole a v jiné pražské velké nemocnici, ale ani v ostatních po celé republice se mi nepodařilo najít centrum vzácných onemocnění, které by mohlo posoudit, že se to tu neléčí. Styl léčby-neléčby spočívá v tom, že se bez propojení léčí - tu endokrinolog svou věc, tam imunulog svoji, kardiolog také svoji, to samé neurolog, gastroenterolog, nefrolog, hematolog a tak bych mohla pokračovat,“ sdělila redakci Marie Čečková, matka Vlaďky.
Na případ jsme se proto zeptali přímo pojišťovny, která měla proplacení léčby odmítnout. Jak nám sdělila Elenka Mazurová, tisková mluvčí České průmyslové pojišťovny, k posouzení žádosti o péči v zahraničí je opravdu nutné dodat vyšetření specialisty, který má pojištěnce pro danou diagnózu v péči.
Někdy stačí různé lékařské zprávy. Pomoci by měl i praktik
„Zpráva musí obsahovat klinické vyšetření se souhrnem dosavadní léčby a vyjádřením, proč je konkrétní péče v zahraničí pro pojištěnce žádána a proč nelze tuto péči poskytnout na území ČR,“ uvedla Mazurová. Dále ale doplnila, že v některých případech je možné doložit lékařské zprávy od různých specialistů, tedy všechny nálezy, které by mohly být k posuzovanému případu relevantní.
Nápomocný by měl být dle jejích slov také praktický lékař, který by měl v případě potřeby doporučit vyšetření u specialisty, který se konkrétní problematikou zabývá.
Psali jsme
Celonárodní rozměr dostává sbírka na záchranu života dvouletého Martina, který trpí vzácným genetickým onemocněním, AADC syndromem. Genová terapie…
Pojišťovny neumí specifické nemoci řešit
To prý ale Vlaďka a její maminka vyzkoušely. „Dokonce u tří zdravotních pojišťoven. Bohužel skutečností je, že specifické nemoci neumí pojišťovny ani praktici řešit, ani tu neexistují žádné centra vzácných nemocí. Důkazem je, že i malý Martínek musel vybírat, také ho odmítli. Úplně stejně jako my - musel být samoplátce. A jen díky tomu do Francie odjel,“ řekla nám paní Čečková.
V současné době je Vlaďka nucena využívat i alternativní metody pomoci, včetně placených rehabilitací. Ani na ty jí v rozpočtu nezbývá příliš mnoho peněz: „Nebýt alternativní léčby, tak už by to snad ani nepřežila. Ovšem to stálo desetitisíce za ty roky. Hlavní cíl je, aby léčbu někdo řídil a sledoval, což se neděje. Na prvním místě je ale dokončit diagnostiku, což je určení typu nemoci.“
Pomocí sbírky se Marie snaží vybrat alespoň 400 tisíc korun, nejlépe ale 600 tisíc. „Aby při diagnostice nemuseli říci, tak jako tehdy v roce 2018 v Mnichově, ještě navrhujeme toto, jenže nám už došly peníze. Dcera je totiž nemocná 25 let a vše se směřuje tam, vydělané peníze v rámci našich zaměstnání. Diagnostika nebyla zpočátku vůbec na stávající syndromy zaměřována, dokud jsme se neobrátily na lékaře v Linci, poté v Ulmu a v Mnichově,“ uzavřela Marie.