foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Bouřka
Zatímco středeční bouřka nad Prahou dne 16. srpna přinesla „jen“ rozsáhlé škody na majetku v podobě vytopených sklepů a suterénů některých budov, po jiném řádění živlů v Jeseníkách museli ten den horští záchranáři zasahovat u skupiny osob, které byly po úderu blesku zřejmě zasaženy proudem vyvolaným takzvaným krokovým napětím.
O celé události informovala Horská služba v Jeseníkách v tiskové zprávě. Krátce před sedmnáctou hodinou obdrželi záchranáři na dispečinku výzvu, že při cestě z Šeráku do Lázní Lipová byl po úderu blesku zasažen muž proudem a upadl do krátkého bezvědomí.
Fyzikální jev, který zřejmě stál za vznikem proudu, se nazývá krokové napětí. Je způsoben velkým rozdílem elektrického potenciálu na povrchu půdy, kterou se šíří elektrický proud po zásahu blesku i do značné vzdálenosti od místa jeho úderu.
„Při našem příjezdu byl již muž při vědomí a komunikoval. Za vytrvalého silného deště jsme mu poskytli základní ošetření drobného úrazu, který utrpěl po pádu na zem,“ uvedl dispečer HS Jeseníky Ladislav Bedeč. Vzhledem k tomu, že už byl schopen chůze, doprovodili ho členové horské služby k vozu olomoucké zdravotnické záchranné služby.
Také manželka zraněného muže popsala záchranářům pocit elektřiny v těle a společně s nimi byla převezen do nemocnice ještě další osoba patřící do stejné turistické skupiny, která stála opodál a celou situaci viděla.
„Muž neudělal žádnou chybu. Tento jev se při úderu blesku do země může objevit. Obecně se při bouřce doporučuje takzvaná šouravá chůze, která riziko zasažení proudem vyvolaným krokovým napětím snižuje. Celá skupina postupovala správně, protože se snažila po začátku bouřky odejít z hřebenu a vyhnout se vyvýšeným místům,” doplňuje náčelník HS Jeseníky Vítězslav Kaller.
Psali jsme
Turistika v horských oblastech není pouze otázkou zimních měsíců, v létě zažívají české hory druhou hlavní sezónu. Zatímco dříve lidé jezdili…
Krokové napětí
Popis toho, jak dochází ke vzniku krokového napětí a návod na pokus, jak ho ověřit, lze najít například na internetových stránkách ZDE.
Kromě úderu blesku se o nebezpečí krokového napětí mluví také v souvislosti se spadlými dráty vysokého napětí. Elektrický proud se od místa úderu do země šíří všemi směry, kdy se vzrůstající vzdáleností klesá elektrický potenciál. V případě, že člověk stojí s chodidly u sebe, pak je rozdíl potenciálů, neboli napětí, minimální.
Avšak v momentě, kdy je rozkročen, může být každá noha v oblasti s jiným potenciálem a dojde ke vzniku napětí mezi chodidly, takzvanému krokové napětí, díky kterému v tom okamžiku tělem projde elektrický proud.
Jak se chovat v bouřce
Doporučuje se schovat se do uzavřené budovy nebo do auta. Na volném prostranství je optimální sednout si na bobek a na špičky, aby se maximálně omezila plocha styku se zemí. Chodidla nechat co nejblíže u sebe, protože když se chodidla dotýkají, tak případný proud běžící zemí mezi nimi nemůže vytvořit větší rozdíl napětí.
Lidé by si nikdy neměli v bouřce lehat na zem, aby nevznikla velká kontaktní plocha se zemí, a tím pádem i možnost vzniku krokového napětí.