foto: Markéta Grušáková, PrahaIn.cz/Dítě, ilustrační foto
Nové krizové centrum, které v hlavním městě rozšíří efektivní pomoc pro děti a dospívající od 10 do 18 let, bylo otevřeno v Hálkově ulici. Kromě jednotlivých konzultací nabízí dětem i jejich rodinám také pobytovou formu pomoci. Ideální je i jeho umístění přímo v centru města.
Duševních obtíží u dětí a dospívajících dramaticky přibývá. Dokazují to výsledky Národního monitoringu duševního zdraví dětí, který v loňském roce realizoval Národní ústav duševního zdraví (NUDZ). Celkem 40 procent respondentů z řad mladistvých vykazuje známky střední až těžké deprese a třicet procent uvádí příznaky úzkosti. Výsledky přinesla tisková zpráva.
„Z průzkumu vyplývá, že víc jak 50 procent žáků devátých tříd v ČR projevuje známky zhoršeného well-beingu. Ten je zásadní, neboť odráží kvalitu života, kterou v současné chvíli subjektivně prožíváme, a do určité míry nám pomáhá zvládat zátěžové situace, které život přináší. Náhlé náročné situace, stres, potíže v práci, škole, partnerském vztahu nebo ztráta blízké osoby mohou narušovat naše duševní zdraví,“ vysvětlil ve zprávě koordinátor a analytik monitoringu Matěj Kučera z NUDZ.
Odborná pomoc by prospěla každému třetímu deváťákovi
Téměř každému třetímu deváťákovi by dle výsledků prospělo vyhledání odborné pomoci, která je spolu s podporou při řešení psychických potíží klíčová. Může odvrátit například stále narůstající případy sebepoškozování nebo sebevražd.
Hlavní město společně s městskou částí Praha 2 a Domem tří přání se proto rozhodlo otevřít nové krizové centrum v Hálkově ulici zaměřené na pomoc dětem a mladistvým do 18 let věku a jejich příbuzným. Díky svému umístění má být dětem blíž. Uvádí to tisková zpráva.
„Děti velmi citlivě reagují na to, co se kolem nich děje. Nezvládnuté emoce, se kterými je málokdo učí pracovat, mohou vyústit ve velké psychické problémy, sebepoškozování i sebevražedné myšlenky. Nedostatek psychoterapeutů a psychiatrů vede k tomu, že rodiny jsou často na své potíže samy a nemají možnost rychlé podpory. Chceme proto dětem a rodinám nabídnout pomocnou ruku. Síť duševního zdraví, kterou stavíme pro Pražany, je mojí prioritou,“ vysvětlila ve zprávě Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví.
Vše je založeno na vlastní motivaci
Hlavní předností krizové pomoci je princip dobrovolnosti a laskavý, respektující přístup. Všechno je totiž založeno na motivaci samotných dětí. Včetně pobytové formy pomoci, kdy se klient může rozhodnout kdykoli odejít. Služba tak může fungovat jako prevence pobytu na oddělení dětské psychiatrie anebo jako následná péče po takovém pobytu.
Podle informací z webu poskytuje nové centrum pravidelnou krizovou intervenci a stabilizaci psychického a emočního stavu v rámci až pěti konzultací. Ambulantní služby jsou poskytovány i anonymně a bez souhlasu zákonného zástupce.
V rámci pobytové krizové pomoci jsou k dispozici čtyři lůžka, která slouží v případech, že krize neumožňuje dětem zůstávat v přirozeném prostředí. Ubytování a strava je v takových případech zajišťována až na 4 týdny. Pro takovou léčbu už je však souhlas zákonného zástupce nutný.
Psali jsme
V úterý 14. května 2024 uspořádalo hlavní město seminář o duševním zdravím s názvem Nové trendy pozitivní psychologie. Tématem bylo duševní zdraví…
Pomoc pro děti, ale i příbuzné nebo pedagogy
„Naše krizová pomoc je určena všem dětem od šesti do osmnácti let a jejich blízkým lidem – rodičům i dalším příbuzným, přátelům, náhradním rodičům, pedagogickým pracovníkům, sociálním pracovníkům i kolegům z dalších organizací. Velkou výhodou je, že pomoc může vyhledat i dítě samo, v ambulantní části můžeme konzultovat i anonymně. Někdy stačí jednorázová konzultace, jindy jich poskytneme několik. Nejčastěji klienti řeší sebepoškozování či sebevražedné myšlenky, svou identitu a místo v životě. Část klientů přichází z náhradních rodin. Kromě ambulantní pomoci je k dispozici i pobytová forma pro děti od deseti let, neboť právě v této kategorii zaznamenáváme výrazný nárůst poptávky,“ popsala ve zprávě Markéta Školoudová, ředitelka Domu tří přání.
Hlavním cílem organizace Dům tří přání je, aby děti mohly zůstat ve své rodině a v podmínkách, které potřebují pro svůj zdravý vývoj. Proto její multidisciplinární tým složený z odborníků ze sociálních, psychologických, pedagogických i zdravotnických profesí při řešení potíží pracuje s celou rodinou.
Všestranná pomoc
Posláním této nestátní neziskové organizace je všestranná pomoc dětem i jejich rodinám v náročné životní situaci. Se službami krizové pomoci má Dům Tří přání zkušenosti, protože je už několik let poskytuje v Domě Přemysla Pittra pro děti v Ruzyni. Ten se ale od 1. září rekonstruuje, je tedy uzavřen. Právě proto centrum hledalo nové prostory, které nakonec našlo v Praze 2. Nové krizové centrum pomoci má být dětem blíž a pomáhat tak ještě efektivněji. Děti se do něj totiž mohou dostat rychle, jednoduše a bezpečně hromadnou dopravou.
„Když jsem byla oslovena s dotazem, zda bychom na Praze 2 nenašli prostory pro poskytování této služby, ani chvíli jsem neváhala a pustila se s kolegy do hledání vhodného místa. U nás na Dvojce sídlí nejvíce neziskových a pomáhajících organizací z celé Prahy. Smysluplné projekty vždy rádi podpoříme,“ uzavřela ve zprávě Lucie Pechová (ODS), radní pro sociální oblast a zdravotnictví městské části Praha 2.