V Horních Měcholupech proběhl charitativní koncert. Přišel i Elvis

07. 09. 202216:14
V Horních Měcholupech proběhl charitativní koncert. Přišel i Elvis
foto: Martin Mašín, se svolením (stejně jako ostatní)/Elvis Presley revival – Jakub Machulda

V úterý 6.září proběhl charitativní koncert pro nábor dobrovolných dárců kostní dřeně. Ten se konal na parkovišti před sportovním areálem Slavie Praha v Horních Měcholupech. A přišel i Elvis Presley (revival Jakub Machulda), ale i další hvězdy české hudební scény. Petr Kolář, Kateřina Brožová, Magda Malá, Bohuš Matuš, Marek Černoch, Šárka Rezková, Vladimír Hron. Árie v podání nevidomého Radka Žaluda daly vzpomenou i na Andrea Bocelliho.

Vlastní zkušenost s nemocí má i starosta Prahy 15 Milan Wenzl (ANO), který se podělil, co s člověkem udělá fakt, když se dozví smrtelnou diagnózu – akutní leukémii.

„První moment je dost krutý. Když jsem se ptal doktora, jakou mám šanci, oznámil mi, že je to 50 na 50. Pravda je, že moje reakce ho překvapila – tak to je dobrý, to vyhraju. Jako bývalý sportovec jsem to přece nemohl vzdát,“ řekl Wenzl.

Na transplantaci kostní dřeně bylo nutné najít vhodného dárce. A měl štěstí, že se našel v rodině. O zkušenosti s odběrem kostní dřeně se i na pódiu podělil syn Štěpán, který se zde představil i jako vodní záchranář.

Bohuš Matuš a Magda Malá.

„Ze začátku jsem se toho bál, poněvadž jsem slyšel příběhy o tom, jak to hrozně bolí. Každopádně, když k tomu zákroku došlo, tak bych to popsal jen jako delší odběr krve. Čtyři hodiny jsem ležel připojený na přístroj. Dřeň mi brali tzv. separací. Musím pochválit sestřičku, která se o mně starala. Takže: možná to je malinko nepříjemné, ale rozhodně to bylo bezbolestné a ty čtyři hodinky v posteli stojí za to zachránit život,“ řekl syn Štěpán.

Koncert se prý zrodil spontánně.

Magda Malá a Milan Wenzl.

„Náš kamarád Milan Wenzl onemocněl akutní leukémií a bylo to dost napínavé. Díky tomu, že se lékařům podařilo najít rychle dárce, mohli jsme ho za nějaký čas přivítat zase mezi námi. Proto nejen poděkování Registru, ale i motivace pro další dárce. A kdyby tato naše akce zachránila jen jeden jediný život, stála za to,“ dodává iniciátorka akce, zpěvačka Magda Malá.

Celá akce podpořila Český národní registr dárců dřeně.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných