Válek navrhuje změnu: Máš covid? Nemusíš se měsíc testovat

23. 01. 202215:31
Válek navrhuje změnu: Máš covid? Nemusíš se měsíc testovat
foto: Hans Štembera, PrahaIN.cz/Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek chce na covid-19 hledět podobně jako na chřipku. Zaznělo to v Otázkách Václava Moravce vysílaných na ČT. Tendence odstupovat od všeobecně zažitého označení pandemie se projednávala tento týden v řadě evropských zemích, například ve Španělsku.

Válek chce této situaci uzpůsobit i nový systém očkování. To by mělo odrážet sezónnost viru a podobá se očkování proti chřipce.

„Je výborné, když máte vysokou hladinu protilátek v červnu, červenci či srpnu. Ale je to na nic z hlediska vln koronaviru. Je povinností zdravotnictví, aby to reflektovalo změnou očkovacího schématu," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Rozhodující slovo bude mít vláda

V Otázkách Václava Moravce se Válek zmínil také o nových pravidlech testování. Vláda je bude projednávat ve středu 27. ledna 2022.

„Připravujeme zjednodušení systému izolací. To se projeví například tím, že když bude mít člověk pozitivní test na covid, nemusí být dalších 30 dní testován,“ řekl ministr Válek.

Nejúčinnější zbraní proti šíření nemoci je i nadále očkování. Ministr zdravotnictví Válek tak znovu v pořadu apeloval na to, aby se Češi nechali očkovat posilující dávkou. Podle ministrových slov se vlna omikronu v nejbližších dnech začne přesouvat od střední generace k seniorům.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných