„Víš ty vůbec, kolik chce Švéd za vytržení?“ Kamioňáci plní zubní pohotovosti, ani oteklí nechtějí platit za hranicemi

31. 01. 202312:00
„Víš ty vůbec, kolik chce Švéd za vytržení?“ Kamioňáci plní zubní pohotovosti, ani oteklí nechtějí platit za hranicemi
foto: Pixabay.com license/U zubaře...

Michal V. je z Pardubic, ale roky pracuje v metropoli. Řídí kamion a jezdí po celé Evropě. Dříve pracoval pro dopravní podnik města Pardubice i Hradce Králové. Chvíli to dokonce zkoušel v Praze, podle vlastních slov je to ale moc náročné. Hlavně po psychické stránce.

Východní Čechy jsou vůči metropoli závody seniorů, pousmál se při vzpomínce na Polabiny a vedle nich na Žižkov. Neměl trpělivost čekat, hlásit škrábance a vyvádět opilce a narkomany. „Že jich bylo. Co si pamatuju, když je nějaký problém s autobusem, člověk pak má pauzu, ale mně se chtělo jezdit, tak dělám pro speditéra,“ vysvětlil pro PrahaIN.cz.

Jeho příběh prakticky kopíruje známou píseň Josefa Laufera. „Už týden jedu kolem známých míst, doma sníh, tady jižní karneval…“

Na plat si nestěžuje, jen je málo doma. Obvykle týden, maximálně dva. Nejčastěji míří na sever, konkrétně do Švédska. Podstatou jeho slov byla zejména zdravotní péče. Nedávno si totiž při cestě do Stockholmu vylomil zub. „Čtyřka vpravo nahoře, pukla jak vejce,“ zasmál se Michal. „Krev netekla, ale furt jsem tam zajížděl jazykem, bál jsem se jíst, takže jsem tam šel na kliniku, domluvil jsem se rukama a částečně anglicky,“ vzpomíná.

Vzali by ho prakticky hned.

Na zmíněné klinice se pracuje také v sobotu, což je už u soukromých zařízení běžné už i v Praze. Michala V. však zaskočila cena. S prohlídkou by musel zaplatit kolem čtyř tisíc korun. „Něco kolem dvou a půl tisíc chtějí za vytržení, něco přes tisícovku za kontrolu, to by mi nezbylo nic,“ podotkl.

Totožný problém má i řada jeho kolegů, se kterými se pochopitelně potkává a zná. „Kamarád měl něco s močovým měchýřem, v Německu ho to stálo osmnáct tisíc, další měl oteklý zub, odjel s tím a pak se nechal vyšetřit u nás, byl v Brně, co mi říkal,“ dodal.

Česky, v Česku a zdarma

A jsme u toho. Významem termínu „u nás“ jsou totiž myšleny místní pohotovosti rozeseté po celé republice. Ambulance, chcete-li.

Na jedné z nich, konkrétně v Motole, skončil i Michal. „Sice jsem čekal, ale udělali to. Něco říkal, že je to provizorní, ale neplatil jsem jim nic, takže super. Kousat můžu, kluci to dělají úplně stejně, ještě jsem navíc dost ušetřil,“ netajil se chválou na české zdravotnictví.

Průměrné ceny soukromých klinik v České republice:

  • parodontologické vyšetření: 750 korun
  • dentální hygiena: 1500-2000 korun
  • extrakce zubu moudrosti: 2500-5000 korun
  • extrakce zubu: 1000-1700 korun
  • extrakce dočasného zubu: 500-1000 korun
  • lokální anestezie: 300 korun
  • celková anestezie: 10.000 korun

zdroj: otevřené ceníky jednotlivých zařízení 

 

PrahaIN.cz se obrátila na několik zubařů, kteří musí povinně sloužit v nemocnicích na pohotovostech. S řidiči kamionů se na křeslech potkávají dekády. Je to prý zcela běžné, že se nechávají ošetřovat s výrazným odstupem, protože nechtějí platit za hranicemi.

Redakce kontaktovala i uvedenou švédskou kliniku ve Stockholmu. Ceník nám bez problémů poslali. Extrakce zubu stojí kolem 2.200 korun a vrtání zhruba 1.100 korun. Jde o ceny, které se běžně platí také v Česku, pokud se nenecháte ošetřit na pojišťovnu.

„Jsou v tom provize, ale to je pochopitelné. Pojišťovna jinak proplácí za vytržení necelých 400 korun, za anestezii asi 130 korun,“ řekl pro PrahaIN.cz stomatolog Pavel S. z pražských Vinohrad.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných