foto: PrahaIN.cz/Tenis, ilustrační foto
Nechutné vzkazy, výhrůžky smrtí, a to mnohdy od ukřivděných sázkařů. S tímto se čím dál častěji musí poprat sportovci, často individuální, například tenisté. Co tomu říkají sportovní psychologové?
Na otřesné vzkazy po prohraném utkání na sociálních sítích tenistky Markéty Vondroušové upozornila PrahaIN.cz už vloni. Od té doby se prakticky nic nezměnilo. Na další nechutné vzkazy upozornila sama tenistka, o čemž nedávno psal mimo jiné server Sport.cz, který dále zmiňuje dvacetiletou Lindu Noskovou, ta si například vyslechla, že je „česká prostitutka“, ale také vzkazy, aby dostala rakovinu či spáchala sebevraždu.
Sportovní psychologové se shodují, že přečíst si podobně nechutné zprávy je psychickou zátěží. „Pokud na to sportovec není předem připraven, určitě se ho to dotkne. Když je to člověk, který začíná pracovat se sociální statusem, který souvisí s tím, že je veřejně známý a užívá si radosti spojené s popularitou, měl by se s tím učit pracovat. Nevšímat si toho a sám se od toho odosobnit, to je takové doporučení,“ říká pro PrahaIN.cz psycholožka Radana Štěpánková.
Ani sportovci nejsou z kamene
„Nepochybně je to náročné, ani sportovci nejsou z kamene. Psychicky se jich to dotýká, každého samozřejmě jinak. Někdo si to bere více, někdo méně. Je to něco, co je velmi nepříjemné,“ souhlasí další sportovní psycholožka Zdeňka Sládečková.
Štěpánková chce být pozitivní, podle jejích zkušeností mají prý sportovci, zvlášť ti úspěšní, velmi dobrou psychiku. A rušit si kvůli podobným vzkazům sociální sítě prý není cesta. „Mají určitou sebekázeň a schopnost se sebou pracovat. Pokud by se sportovec rozhodl, že se vůči tomu vymezí, že to bude ignorovat, vůbec si toho nevšímat, je to určitě cesta oproti tomu si rušit sociální sítě. Ale to je na každém,“ myslí si.
Že jsou sportovci jedni z psychicky nejodolnějších lidí, potvrzuje také už citovaná Zdeňka Sládečková. A musí být, protože psychická odolnost je u nich prakticky nejdůležitější vlastností. „Sportovci musí být významně psychicky odolní. To je základ, aby unesli tu zátěž. Jsou to jedni z nejodolnějších lidí vůbec. Celou sportovní kariéru si to pěstují. Něco jiného je fyzická a psychická odolnost. Jako celek ale musí být velmi odolní proti stresu, psychické zátěži a třeba také občasnému neúspěchu a tlaku z médií,“ popisuje Sládečková. „Upřímně řečeno, myslím si, že do jisté míry je to stejné jako u politiků, že se s tím každý musí smířit, že ta jeho známost s sebou nese i tyto negativní jevy. Záleží také na konkrétních vzkazech, pokud jde o konkrétní vyhrožování, je tam opravdu ohrožení, tak je nutné to konzultovat i s policií,“ dodává ohledně výhrůžek.
Agrese roste v celé společnosti
Radana Štěpánková k tomu přidává ještě jeden pohled. Psaní otřesných zpráv sportovcům prý souvisí s celkovou narůstající agresí a ztrátou sociálních zábran ve společnosti jako takové. Nestává se to prý jen sportovcům, ale také běžným lidem, často dětem a dospívajícím. „Nedávno jsme to řešili. V současné době mezi dětmi a mládeži přichází výhrůžky velmi často. Holky si nadávají do zabití a všeho možného, přitom to jsou kamarádky, co spolu jezdí na dovolenou. A najednou si napíší takové zprávy,“ krčí rameny Štěpánková.
Kdo někdy provozoval sport na jakékoliv úrovni, možná v dětství slyšel, že talent nestačí. Je k němu potřeba také tvrdá dřina. To nelze zpochybnit. Později se k tomu ale přidává také už několikrát zmiňovaná psychická odolnost. Podle Zdeňky Sládečkové to může pokazit úspěchy nejednoho sportovce. A u někoho se to zkrátka nezmění ani po návštěvě několika nejrenomovanějších psychologů. „Lidská psychika je svět sám o sobě a nikdo ji zatím nedokáže ovládnout, což je asi výhoda, protože kdyby to uměl, tak je z něj možná druhý Hitler. Vy se můžete pouze nějakým způsobem snažit intervenovat, aby ta psychika spolupracovala. Záleží na tom, jaké je celá životní historie sportovce. My, psychologové, pořád říkáme, že nejdůležitější je rané dětství. Je to tak. Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Někdy je ta psychika tak disharmonizovaná, že už to nejde dát do kupy. U mnohých to opravdu není možné,“ popisuje.
„Konzultujeme s jednou sportovkyní, která je vyzbrojená úžasnými dovednostmi, ale ta hlava ji tam teď trochu neposlouchá, takže to zkusíme nějakým způsobem napravit. To je moje práce. Naprogramovat psychiku, aby unesla stresy a zátěže, aby byla ve správnou chvíli ve správném programu. Někdo to má od Boha dané, nepotřebuje se to učit. Anebo psychika reaguje po svém a je potřeba ji naučit správným způsobem,“ přidává.