Záchytka má velké problémy, čeká ji transformace

28. 01. 202207:32
Záchytka má velké problémy, čeká ji transformace
foto: Markéta Šálková, PrahaIN.cz/Bezdomovci, ilustrační foto

Protialkoholní záchytná stanice se letos přesune pod Městskou nemocnici následné péče. Fungování by se mělo změnit a důraz by měl více směřovat k léčbě závislosti na alkoholu a ne k pouhé represi.

Městská nemocnice následné péče (MNNP) by měla letos kromě protialkoholní léčebny převzít také Metropolitní zdravotnický servis (MZS). Tato servisní městská organizace má na starosti například centrální nákupy zdravotnických potřeb.

Nejstarší záchytná stanice má problémy

Pražská záchytná stanice je nejstarší v zemi. Nachází se v areálu Fakultní nemocnice Bulovka už od roku 2004. Její fungování je ale podle zdravotnického výboru pražského zastupitelstva z mnoha důvodů problematické. Zastupitelům chybí hlavně adiktologické služby, které nabízejí specializovanou péči o osoby s problémy s návykovými látkami a nebo závislostními poruchami. Záchytka má i ekonomické problémy. Až pětinu klientů totiž tvoří lidé bez domova. Ti nejsou schopni zaplatit 3000 korun za přespání a nocují v zařízení pravidelně.

Koncept je podle radních zastaralý, ale v českých podmínkách je takto zakotven v legislativě. Fungování by se mělo změnit. Důraz by měl být nově přesunut z pouhé represe k léčbě závislosti na alkoholu.

"Máme přislíbenou smlouvu na adiktologickou péči. Problém samozřejmě je dostupnost adiktologů, ale věřím tomu, že když se tomu někdo začne věnovat, takže to půjde lépe," řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Opozice chce stanici zrušit úplně

Opoziční zastupitel Radek Lacko (ANO) ale vyjádřil pochyby. "Je iluzorní si myslet, že lidé, kteří tam končí třikrát týdně nebo někdy i dvakrát denně, budou mít zájem o adiktologické služby," řekl. Lacko dodal, že by město mělo jednat se zdravotními pojišťovnami o možnosti hrazení služeb stanice. Pokud to nepůjde, lepší řešení by podle něj bylo ji zrušit úplně.

Johnová ale i nadále věří, že se podaří najít model, který bude ekonomicky únosný. Dodala, že město chce například jednat s nemocnicemi, které by mohly vyhradit a zabezpečit místnosti pro intoxikované osoby. "Pokud by se to udělalo na více místech, tak by to uvolnilo kapacitu v záchytce," řekla.

Město buduje zdravotnické konsorcium

Přesun pod MNNP by se měl uskutečnit v létě. Jednání jsou ale zatím na začátku a k celé otázce vznikne pracovní skupina. Ta bude mít na starosti přesun MZS pod nemocnici. MZS původně vznikl jako příspěvková organizace města a měl od Prahy 1 převzít Nemocnici Na Františku. Z toho nakonec sešlo. Magistrát organizaci transformoval v roce 2020 do současné podoby.

MZS by měla mít v rámci MNNP i nadále na starosti centrální nákupy a měla by se také zaměřit na oblast péče o duševní zdraví.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných