foto: Redakce, PrahaIN.cz/Nemocniční pokoj, ilustrační foto
Sociální sítí TikTok se jako lavina šíří nebezpečná výzva s názvem „Paracetamol challenge“. Děti a mladiství se v ní předhánějí, kdo dokáže spolykat více tablet s paracetamolem. Lékaři i lékárníci varují, že předávkování může skončit až smrtí. Nejde přitom o první nebezpečnou výzvu na této sociální síti.
Před několika měsíci sítěmi rezonovala výzva s názvem „Blackout challenge“, která způsobila smrt několika dětí po celém světě. Mladiství byli nabádáni, aby se dobrovolně škrtili, dokud neomdlí, tím měli ukázat, že mají odvahu. Na mobilní telefon se natáčeli buď sami, nebo se nechali točit někým jiným, video pak zveřejnili na sociální síť, za což sklízeli obdiv od svých přátel. Touto „zábavou“ si krátili čas ve škole i děti v České republice. K úmrtím z podobně nesmyslných důvodů docházelo již v minulosti.
V nové „Paracetamolové výzvě“ se mladí navzájem hecují, aby spolykali co nejvíce tablet s paracetamolem. „Vítězem“ je ten, kdo jich požije nejvíce a stráví co nejdelší dobu v nemocnici, odkud pak sdílí zážitky, vše si natáčí na video a následně postuje na sociální sítě. Samozřejmě proto, aby se mohli další inspirovat. Na absurditu této výzvy upozorňují jak lékárníci, tak i lékaři. Ti zároveň vyzývají rodiče, aby kontrolovali své potomky, co dělají na sociálních sítích.
Volně prodejný lék
Výzva je velmi nebezpečná i kvůli tomu, že paracetamol patří mezi volně prodejné léky, které lze zakoupit v lékárnách, drogériích, někdy i na benzínových pumpách, jeho předávkování může mít fatální následky. „Mezi hlavní příznaky otravy patří nevolnost a zvracení, při opravdu velkých dávkách hrozí až selhání jater a smrt,“ sdělila redakci praktická lékařka, která také varuje, že se příznaky mohou objevit až po několika hodinách.
„Paracetamol je účinné analgetikum a antipyretikum, jehož dávkování musí být přísně dodržováno. U dospělých je maximální denní dávka 4 g, přičemž se odvíjí i od tělesné hmotnosti pacienta. U dětí je dávka stanovena individuálně, obvykle kolem 500 mg. Podání vysokých dávek paracetamolu může končit závažným poškozením jater, v některých případech i smrtí. Riziko je výrazně vyšší při kombinaci s alkoholem, kdy může být toxická dávka nižší než běžná maximální dávka,“ sdělila na dotaz redakce PrahaIN.cz Zdenka Morvai, farmaceutka online poradny Lékárna.cz.
Dávkování je nutné dodržovat
Dotazovali jsme se také Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje a hlavního města Prahy, zda již nějaké případy předávkování paracetamolem řešili.
„Bohužel my nemáme statistiky specificky zaměřené na intoxikace paracetamolem. K dispozici mám pouze obecná data o intoxikacích, která ale zahrnují všechny typy otrav. Doporučuji vám obrátit se na nemocnice, které stanovují konečnou diagnózu a mohly by tedy disponovat podrobnějšími údaji,“ uvedla pro PrahaIN.cz Monika Nováková, tisková mluvčí záchranné služby Středočeského kraje. I ona upozorňuje, že dávkování paracetamolu, stejně jako u jiných léků, je nutné přísně dodržovat.
„Apelujeme na rodiče i všechny dospělé, kteří pečují o děti, aby je náležitě poučili a sledovali jejich aktivity na sociálních sítích. Pro odborné informace o toxicitě a rizicích doporučuji kontaktovat také Toxikologické informační středisko, které se specializuje na poradenství v oblasti otrav a intoxikací,“ uzavírá Nováková. Před výzvou oficiálně varovalo již několik zemí, například Švédsko v reakci na tuto výzvu zrušilo volný prodej mimo lékárny. S varováním se přidala také Česká lékárnická komora.