foto: Petr Brunner, se souhlasem/Youtube/ EvilBender47
„Začal jsem tam dávat těžké prachy,“ překvapil youtuber Petr Brunner alias Bender ve svém prohlášení o překonání závislosti na gamblingu. Nechodil přitom do kasina, ani nesázel na sportovní utkání. Více než milion korun prohrál při otevírání takzvaných beden v počítačové hře.
Youtuber podle vlastních slov za rok prohrál více než milion korun v počítačové hře Counter strike. „Dodnes nechápu, co se dělo s mým mozkem,“ řekl v prohlášení na Youtube a začal vyprávět od úplného začátku. Nevinná herní zábava se prý brzy zvrtla.
Na úvod je potřeba říct, že v už zmiňované kultovní počítačové sérii her lze za reálné peníze otevírat takzvané bedny. Z nich pak hráč může získat optická vylepšení na zbraně - skiny. Některé z nich pak stojí i 200 euro. Jenže podobně jako třeba na výherních automatech musíte mít štěstí. Toto se praktikuje i na různých on-line stránkách.
„Vždy jsem k tomu měl sklony. Bavilo mě sbírat ty skiny, otevírat si bedny, přitom jsem nebyl fanoušek normálních kasin, že bych někde utrácel prachy nebo sázel na Tipsportu, to mě nikdy nebavilo. Ale jakmile v tom byly ty skiny, tak prostě jo, dával jsem to tam, nemám na tyhle věci úplně silnou vůli, což jsem zjistil docela špatným způsobem,“ vypráví.
Tisícovka sem, tisícovka tam
Mluví také o tom, že svým způsobem chtěl investovat, neboť některé skiny ve hře rostou na ceně. Z ceny kolem padesáti dolarů se prý mohly v průběhu pěti let dostat až na hladinu dvou tisíc dolarů. A to už může být pěkný výdělek. Ale...
„Pár měsíců jsem to dělal, ale pak ani nevím, jak přišel ten zkrat. Začal jsem tam dávat těžké prachy. To je problém těch stránek, když ty peníze nemáte v ruce, tak o tom nepřemýšlíte. Prostě si tam naťukáte deset babek, to není tolik, ale naťukáte to tam potřetí, počtvrté, to se násobí. Za jeden večer jsem tam dal tisícovku, prohrál jsem ji, tak jsem tam dal dvojnásobek, ať se mi to vrátí. A takhle se to dostalo třeba na čtyřicet, padesát tisíc za jeden večer. Zní to hrozně, je to hrozné,“ vrací se do minulosti.
Později začal svůj účet dobíjet i z peněz, které měl uložené stranou. Po půl roce prý chtěl přestat. Ale nešlo to. „Měl jsem nutkání jako feťák, když chce další dávku, bohužel. Je to hrozné, ale je to prostě závislost jako každá jiná. Asi to není tak hrozné jako drogy, ale hrozné to je.“
Skončil prý asi před třemi měsíci a cítí se dobře. Vše trvalo asi rok a doposud to tajil. „Stydím se za to. Jsem dement. Nechápu, proč jsem to tam furt cpal,“ kroutí teď hlavou. A ačkoli podle vlastních slov nechce nikoho soudit, veřejnosti radí, aby se podobným věcem vyvarovala.
Není sám
PrahaIN.cz kontaktovala několik dalších hráčů této on-line střílečky. Všichni shodně potvrdili, že mají zkušenosti jak s otevíráním beden přímo ve hře, tak i na on-line stránkách. Jeden z nich nám sdělil, že „pár euro“ už do hry dobil, ale co se týká jeho inventáře ve hře, je stále v plusu. Další sdělil něco podobného, ale předal nám kontakt na jeho známého, se kterým jsme spojili. Jeho statistika je mnohem horší.
„Co se týká přímo ve hře na Steamu, tak jsem tam asi za třicet tisíc s tím, že skiny mám asi v hodnotě čtyři tisíce korun. A kdybych bral kompletní gamble včetně Counter Strike beden na webu nebo gamble jako točky, tak tam jsem na tom hůře,“ napsal naší redakci v herní hantýrce a přiložil snímek obrazovky z internetového bankovnictví. Je zde 112 tisíc v mínusu a přiznává, že stále hraje a bojuje s tím. „I když vím, jak to skončí, stejně to tam nasypu, beru to jako zábavu a ne jako možný výdělek... Proto už jsem v tom zahrabanej,“ doplnil s tím, že je na tom vlastně podobně jako youtuber. Toho ještě pochválil, že celý problém popsal skvěle.
Redakce rovněž napsala americké herní společnosti Valve, jestli o závislostech některých hráčů herní série Counter Strike ví. Reakce zatím nepřišla, pokud se to změní, budeme materiál aktualizovat.
Osvěta
Spojili jsme taky s několika psychology a lidmi, kteří se věnují gamblingu a zodpovědnému hraní. Většina se shodla, že prohlášení youtubera s obrovským dosahem může být dobrou osvětou pro veřejnost.
Jen jedna psycholožka reagovala trochu jinak. „Pro někoho to může být dobré, pro někoho ne. Každý jsme jiný. Někdo si nad tím odplivne, další zase řekne, že je borec, že to dělal a přiznal si to. Já mám názor, že... Ne, nebudu vám asi nic říkat, názor mám, ale nebudu se vyjadřovat, omlouvám se,“ řekla zkušená odbornice.
Závěrem dodejme, že prohlášení Petra Brunnera alias Bendera má obrovský dosah. Za jeden den vidělo video více než čtvrt milionu lidí a je v top desítce trendů na českém Youtube.