foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Svoz odpadu v pražských ulicích
Pražští radní schválili návrh nové odpadové vyhlášky, kvůli které si většina občanů hlavního města od příštího roku připlatí za svoz odpadu. O návrhu budou ještě příští týden hlasovat zastupitelé na svém zasedání. Zvýšení částky je údajně důsledkem novely zákona.
Ceny by se měly zvyšovat u větších kontejnerů s častějším svozem, u těch nejmenších pak naopak občané peníze ušetří. S plánem radních zásadně nesouhlasí opoziční ODS a ANO. V současné době je praxe taková, že Pražané platí za svoz odpadu podle velikosti nádoby a četnosti svozu. Stávající systém však už není v souvislosti se změnou odpadového zákona možný a město proto musí do konce roku schválit nový.
Zákon dal obcím příležitost stanovit cenu za odpad až na korunu za litr obsahu a měsíc, nyní již však není možné zohledňovat reálné náklady, jako je například četnost svozu. Principem nového návrhu náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) je stanovení ceny na polovinu možné částky – padesát haléřů za litr. Aktuálně se částka podle schváleného dokumentu pohybuje mezi 25 a 74 haléři za litr, a to v závislosti na velikosti popelnice a četnosti svozu.
Nižší ceny jen pro malé nádoby
Nová vyhláška zvedne cenu přímo úměrně velikosti popelnic, nejvíce ji tak pocítí obyvatelé sídlišť. V důsledku schváleného materiálu například dům na sídlišti, jenž má přistavěny největší kontejnery s objemem 1 100 litrů se svozem třikrát týdně, dosud platil zhruba 46 tisíc korun ročně. Nyní by to mělo být 85 800 korun ročně. Přepočteme-li to na hlavu, dopracujeme se k výsledné částce, která je o 421 korun větší na osobu a rok.
Zlevnění se podle nové odpadové vyhlášky bude týkat pouze nejmenších nádob. Za osmdesátilitrové by například měli majitelé domu od příštího roku ušetřit 304 korun. Zmíněné nádoby se nejčastěji využívají u rodinných domů s jedním či dvěma obyvateli. Zdražení má být dle materiálu do jisté míry kompenzováno bezplatným užíváním hnědých kontejnerů na bioodpad, který podle názoru magistrátu tvoří 30 až 40 procent odpadků. Pokud by tedy lidé třídili i biologicky rozložitelný odpad, mohli by dle mínění magistrátu výrazně ušetřit.
Rozčílená opozice
Postup města byl podroben tvrdé kritice z řad opozice – ODS a ANO. Té se kromě zvýšení cen nelíbí také skutečnost, že radní Hlubuček údajně o plánovaných úpravách neinformoval veřejnost. „S novelou zákona jsem dříve nesouhlasil a také jsem se neúspěšně pokoušel se státem dojednat, aby mohlo město zachovat dosavadní systém. Nastavení nového poplatku musí být hlavně rozpočtově zodpovědné,“ hájí se Petr Hlubuček.
Město pak dle jeho slov bude i přes navrženou úpravu příští rok na odpadové hospodářství doplácet nejméně 200 milionů korun. Svoz odpadu v Praze zajišťují městem vlastněné Pražské služby a několik dalších soukromých firem. Pražské služby mají „pod svými křídly“ asi dvě třetiny metropole a během loňského roku svezly 257 754 tun směsného odpadu, což bylo meziročně o procento více. Za posledních několik let se již pravidelně množství odpadu zvětšuje.
Psali jsme
Konsorcium Pražské odpady 2016 - 2025, které tvoří Pražské služby, a.s. a AVE Pražské komunální služby a.s., zajistí během vánočních svátků svoz…