foto: Hana Brožková/Demonstrace Chcípl pes
Redakce PrahaIN.cz obdržela v sobotu večer oznámení od Jiřího Janečka, bývalého poslance ODS, ve kterém se hovoří o dalších krocích iniciativy Chcípl PES. Po veřejných protestech prý přichází na řadu radikálnější kroky. Tím nejzásadnějším je blokování Poslanecké sněmovny.
Důvodem nezvyklého kroku je podle slov Janečka snaha kabinetu Petra Fialy o schválení takzvaného pandemického zákona. Konkrétně se jedná o schválení novely zákona č. 94/2021 Sb.
Podle slov iniciativy je to nástroj k podvolení celého národa.
„Zákonodárná moc tím přechází z Parlamentu České republiky do rukou tří ministrů, kteří budou mít právo rozhodovat o naších svobodách, životech. Tato novela se bude ve zkráceném čtení projednávat už od úterý 25. ledna," konstatuje prohlášení.
Policie ČR, kterou jsme v té souvislosti oslovili, o akci neměla žádné informace.„Naší povinností je postavit se těmto totalitním praktikám režimu Petra Fialy. Proto od 9.00 budeme nepřetržitě blokovat Poslaneckou sněmovnu. Na podiu vystoupí desítky řečníků z mnoha odvětví. Na Malostranském náměstí budeme protestovat až do doby ukončení projednávání zákona," píše se dále.
Na poslední akci moc lidí nepřišlo
PrahaIN.cz ovšem podobnou demonstraci navštívila teprve před několika dny, kdy se opět protestovalo. Na stejném místě jako minule, na pražském Malostranském náměstí. Podle našich odhadů se na místě sešlo čtyřicet až padesát lidí. Požadovali vydání bývalého premiéra Andreje Babiše.
Šéf Hnutí Chcípl PES, Jiří Janeček. Foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz
„Jsme tady dnes proto, abychom podpořili poslance v imunitním výboru, aby vydali Andreje Babiše. Myslím si, že by každý poslanec měl dobrovolně předstoupit před spravedlnost, za předpokladu, že byl vyzván, aby vysvětlil některé své kroky. Je to přeci jen veřejná osoba, která je placená z veřejných financí. Překvapuje nás, že se k tomu sám neodhodlal. Myslíme si, že jakýkoliv poslanec, který má nějaký škraloup, tak by měl předstoupit před policii, a zodpovídat se,“ řekl Janeček před drobným shromážděním.
Akce proběhla v poklidu, bez šarvátek.
Iniciativa Chcípl PES vznikla jako protest proti opatřením omezujícím provoz restaurací. Jako politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES poté kandidovala ve sněmovních volbách, ve kterých hnutí získalo 0,4 procenta hlasů. Po volbách se na jejích akcích začaly podílet desítky drobných uskupení a stran, které sdílí kritický pohled na kroky vlády.
Pandemický zákon
Je označení, které se vžilo pro zákon č. 94/2021 Sb.
Dnem jeho účinnosti vstoupila Česká republika do stavu pandemické pohotovosti. Ve stavu pandemické pohotovosti Ministerstvo zdravotnictví a krajské hygienické stanice (včetně Hygienické stanice hlavního města Prahy) mohou vyhlašovat mimořádná opatření, která mají za cíl zmírňovat rozšíření pandemie nemoci covid-19.
Stav pandemické pohotovosti může být ukončen usnesením Poslanecké sněmovny přijatým na návrh vlády nebo jedné pětiny všech poslanců (40 poslanců).
Součástí zákona jsou také mimořádná opatření.
Jde o konkrétní opatření určené k řešení krizové situace a odstranění nebo zmírnění následků způsobených pandemií covidu-19.
Mimořádnými opatřeními lze omezit některá práva a svobody a uložit konkrétní povinnosti. Zejména jimi mohou být omezovány obchody a služby, či být stanovovány podmínky jejich provozu.
Zdroj: Redakce PrahaIN.cz, Úřad vlády
Psali jsme
Redakce PrahaIN.cz informuje o řadě akcí. Pokud bychom měli některé zdůraznit, budou se týkat covidu. V neděli se na Václavském náměstí odehrálo…
Psali jsme
Hnutí Chcípl PES podalo trestní oznámení na neznámou osobu z Ministerstva zdravotnictví ČR s podezřením na bývalého ministra Adama Vojtěcha…