5. prosince 1977 proběhla „diverzní“ akce Mikuláš. Jaroslav Hutka na ni nezapomněl

05. 12. 202316:12
foto: Archív Jolany Mašínové - Jelínkové, se svolením/Písničkář Jaroslav Hutka v roli anděla

ROZHOVOR: Pátého prosince roku 1977 proběhla v Praze „diverzní“ akce, která rozzuřila estébáky i komunistické funkcionáře, když trojice chartistů tajně připravila mikulášskou nadílku pro děti pronásledovaných disidentů. „Vyděsili jsme dva dvoumetrové policajty, kteří zůstali v šoku, když se před bytem Petra Uhla objevil čert, anděl a Mikuláš,“ zavzpomínal pro PrahaIN.cz známý písničkář Jaroslav Hutka.

Mikuláše představoval spisovatel Pavel Kohout, anděla písničkář Jaroslav Hutka a čerta známý herec a rebel Pavel Landovský. Trojici doplňovala jako malý čertík tehdy desetiletá nevlastní dcera Pavla Kohouta Jolana Mašínová a Kohoutův jezevčík Eda, ten představoval pekelného psa v červeném kabátku s umělými rohy.

„Táta si půjčil nádherné kostýmy od filmařů na Barrandově, kteří si půjčováním tajně přivydělávali. Lanďák byl nejdokonalejší čert ve střední Evropě. Neustále chřestil řetězy, vyplazoval jazyk a hulákal: 'Kde jsou ty děti?' Do svojí role se tak ponořil, že se ho děti při nadílce opravdu bály a já taky,“ řekla redakci PrahaIN.cz Jolana Mašínová - Jelínková.

Památná mikulášská nadílka se odehrávala v divokých časech. Po zveřejnění Charty 77 rozpoutal komunistický režim doslova hon a teror proti autorům i proti lidem, kteří se podpisem připojili k legendární petici. Řada disidentů byla vyhozena z práce, někteří byli odsouzeni k nepodmíněným trestům, seděli ve vyšetřovacích vazbách a ti, co byli na svobodě, byli vystaveni stálé policejní šikaně. Před jejich byty byl nasazen nepřetržitý policejní dohled, který sledoval a kontroloval všechny osoby, které je navštěvovaly.

Pouze pro děti nepřátel státu

Řádění komunistické policie i justice se nejvíce podepsalo na nejmenších příslušnících rodin disidentů. Spisovatel Pavel Kohout, písničkář Jaroslav Hutka a herec Pavel Landovský se proto rozhodli, že pro děti odpůrců komunistického režimu připraví mikulášskou nadílku, aby na okamžik zapomněly na to, co viděly a zažívaly během domovních prohlídek nebo při zatýkání jejich rodičů.

„Za dětmi jsme vyjeli mojí škodovkou, protože mě tehdy jako jedinému policajti nesebrali řidičský průkaz a techničák. V Ďáblicích na sídlišti jsme nadělovali malé Monice Ledererové, která měla tatínka ve vězení. Vešli jsme do domu a tam se pak různě otvíraly dveře a rodiče nás přesvědčovali, ať uděláme nadílku i u nich. Dokonce nám nabízeli i peníze. My jsme jim ale řekli, že nadělujeme jenom dětem disidentů. Mezi tím se před domem vytvořil obrovský zástup dětí. Než jsme odjeli, tak jim Mikuláš Kohout několikrát požehnal,“ popsal dávný zážitek redakci PrahaIN.cz Jaroslav Hutka.

Místo radosti pláč

Dramatické okamžiky zažila trojice v domě, kde bydlel Petr Uhl s rodinou. Před dveřmi jeho bytu byla nepřetržitě nasazena policejní hlídka.

„Když jsme k nim dorazili, vyděsili jsme dva dvoumetrové policajty, kteří měli službu před jejich bytem. Když se najednou objevil čert, anděl a Mikuláš, tak zůstali v šoku a vybafli na nás, ať předložíme občanské průkazy. Pavel Landovský jim řekl, že jsme nebeské bytosti a ty, jak známo, občanky nenosí. Nakonec jsme se nechali legitimovat, ale to nebylo všechno.

Policajti nám řekli, že v bytě mohou být najednou pouze tři dospělé osoby. Abychom mohli nadílku udělat, tak maminka s návštěvou musela jít z bytu na chodbu. To ale rozplakalo jejich děti. Místo nadílky jsme proto museli dvouletého Pavla a Hanku nejdřív uklidnit. Pak přijeli další policajti a estébáci v civilu. Jeden z nich se na nás podíval a prohlásil: 'Co je to tady za bordel?' A do toho nás fotil služební fotograf,“ popsal naší redakci průběh mikulášské nadílky Jaroslav Hutka.

Pozoruhodná byla i nadílka na Karlově náměstí v bytě disidenta a matematika Václava Bendy, který měl pět dětí. Všechno se totiž muselo odehrát podle přísných předpisů.

„Bendovi jsou hluboce věřící katolíci. Mikuláš dokonce musel dětem přečíst jakýsi projev, či co a pronést modlitbu včetně Otčenáše. Občas mám pochybnosti, zda si na ty přikázání někdy vzpomene i Marek, který je poslancem. Někdy mě totiž mírně rozčiluje,“ usmál se Hutka.

„Nadílka“ pro Kohouta

Akce disidentů rozzuřila příslušníky Státní bezpečnosti a policie. Spisovatel Pavel Kohout se o tom přesvědčil za necelých osm týdnů. Tento zážitek později popsal ve slavném bestselleru Kde je zakopán pes. Policie a STB tehdy zasáhla proti chartistům v Národním domě na náměstí Míru. Neumožnila jim zúčastnit se plesu a museli opustit budovu. Když spisovatel Pavel Kohout s manželkou Jelenou Mašínovou jako poslední vycházeli ven, příslušník STB Pavla Kohouta omráčil ranou zezadu do hlavy. Když se pak probral na zemi, tak mu řekl: „Tady máš nadílku Svatý Mikuláši,” popsal incident Pavel Kohout v proslulé knize .