foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Turisté v centru Prahy
Mluví se o overturismu. Je to jen ale hloupá a nabubřelá náhražka totální devastace života v centrech turistických měst. Ten, kdo chce používat správná slova a nebojí se jich, mluví o katastrofě, která ničí život obyvatel turistických destinací. V Česku s tímto fenoménem bojují hlavně v Praze, Českém Krumlově nebo v Kutné Hoře. Své o tom ví i velká horská centra jako Špindlerův Mlýn nebo Pec pod Sněžkou.
Jak přistoupit k turistickému ruchu a jak ho omezit? Co obcím a městům přináší a co jim bere? PrahaIN.cz na toto téma hovořila se dvěma starosty, kteří mají zkušeností na rozdávání. Slovo má starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP09) a starosta Špindlerova Mlýna Martin Jandura (Špindelrův Mlýn - Město s vizí).
„Je to zoufalé, strašné a neustále s tím bojujeme,“ řekla na úvod Terezie Radoměřská, když jsme se pustili do tématu zahlcenosti ulic turisty. „Ty dopady jsou obrovské. Počínaje raketovým nárůstem cen nemovitostí přes absolutní vybydlení historického centra města a přes ohromné problémy s odpadky až po krize v jednotlivých SVJ. V domě, kde jsou k dispozici krátkodobé pronájmy, se často na jednáních SVJ odehrávají až hororové scény,“ posteskla si starostka Radoměřská.
„Naprosto otevřeně prohlašuji, že se snažíme omezit krátkodobé pronájmy v naprosto maximální míře, ale je to těžké. Můžeme jít pouze tam, kam nám to dovolí zákon. V dnešní době nemáme možnost ani jak získat informace, které bytové prostory jsou takto nabízeny. Proto vkládám naději do připravované novely, ale je potřeba vychytat v ní řadu much,“ nechala se slyšet starostka Prahy 1, která i přes zoufalost zůstává optimistkou.
„Dnes je běžné, že teprve od občanů zjistíme, že některé byty se pronajímají. Jde v podstatě o udání, ale my nic jiného dělat nemůžeme,“ popisuje současnou děsivou situaci Radoměřská.
„Lidé, kteří využívají služeb krátkodobých pronájmů, pochopitelně nemají k těm bytům ani k domům takový vztah, jaký by měli, kdyby to byl jejich majetek. Dochází tak k ničení majetku, hromadění odpadků, to nemluvím o rušení nočního klidu a opilství. A řada z těch bytů nemá řádnou kolaudaci. Domy jsou přeplněné, neexistují požární směrnice a jejich plnění. Bojím se a nepřeji si, aby v nějakém takovém domě došlo k nehodě nebo k požáru,“ připomněla jednu z mnoha stinných stránek krátkodobých pronájmů starostka Prahy 1.
Zároveň si vzpomněla na jeden nedávný případ, který dokazuje obrovský a marný boj s větrnými mlýny. „Šlo o dům, který celý sloužil ke krátkodobým pronájmům. Nebyl ale patřičně zkolaudovaný, stále jsme získávali řadu stížností od sousedů na nepořádek a hluk. Vlastník objektu dostal od úřadu pokutu, kterou odmítal zaplatit a odvolal se. Odvolání bylo zamítnuto, následovala další pokuta, kterou ale znovu nezaplatil. Nakonec musel úřad uvalit na majitele exekuci a teprve až potom pokuty zaplatil. Později majitel nemovitost prodal. Jen tento případ na dlouhou dobu zaměstnal naše úředníky,“ připomíná Radoměřská s tím, že se jednalo pouze o jeden jediný případ z mnoha.
Starosta Špindlerova Mlýna Martin Jandura je možná ještě odvážnější: „Pokud by se ve Špindlerově Mlýně podařilo řádně vybírat poplatky, měli bychom se tu jako v Dubaji,“ řekl na úvod.
„Největší problém je v tom, že ani v tak malém sídle jako je Špindlerův Mlýn, nevíme, kolik lůžek je tam v pronájmu v tomto režimu a rozhodně nedokážeme vybírat poplatky za ně,“ uvádí starosta. Podle jeho slov nikdo nepozná, zda návštěvníci jedou na chalupu, míří za někým na návštěvu anebo využívají služeb krátkodobých pronájmů přes ubytovací platformy. A ptát se jich podle starosty není možné.
„Vlastně vedeme velkou válku s vlastníky těchto ubytovacích kapacit. A máme nevýhodu, protože tu válku prohráváme. Nemáme s nimi ale jak bojovat,“ připomíná Jandura.
Špindlerův Mlýn má pouhých tisíc stálých obyvatel. „Máme ale v naší správě 70 kilometrů komunikací, 23 mostů. Jejich opravy a správu musíme z něčeho hradit, ale z čeho,“ ptá se starosta a připouští, že neschopností poplatky vybírat přichází každoročně kasa Špindlerova Mlýna až o 50 milionů korun.
„A dokud nebude jasně dáno, které prostory se pronajímají, tak s tím nic neuděláme,“ uzavírá řeč starosta Jandura s tím, že i proto s optimismem hledí na připravovanou novelu zákona.
Ta by měla být na podzim předložena českým zákonodárcům. Podle novely zákona bude vytvořen portál eturista, kde každý poskytovatel (hostitel) získá registrační číslo. Bez něj už nebude možné na internetových platformách nabízet místa ke krátkodobému pronájmu. Evropská unie stanovila datum definitivního zavedení přísnějších pravidel pro poskytování krátkodobých turistických pronájmů na 20. května 2026.