foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz (stejně jako v článku)/Demonstrace Greenpeace
Ve středu má česká vláda poprvé jednat o smlouvě s Polskem, která by dovolila další těžbu na dole Turów výměnou za finanční kompenzace a podmínky, které by budoucí těžba měla splňovat. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, která minulý týden jednala ve Varšavě s polskou ministryní klimatu Annou Moskwovou, představí český návrh smlouvy a zároveň bude informovat o požadavcích polské strany.
„Není jasné, zda bude vládu jen informovat, nebo zda se o návrhu bude diskutovat či zda se bude schvalovat," uvádí zástupci Greenpeace k protestu, který se právě nyní koná před úřadem vlády.
Fotoreportér PrahaIN.cz je na místě.
Situaci hodnotí jako velmi klidnou, zástupci respektovaného hnutí komunikují s médii.
Naší redakci během protestu předali tiskové prohlášení.
Jakékoli ústupky polskému nátlaku organizace považuje za nepřijatelné a bude proti nim protestovat před zahájením zasedání kabinetu Petra Fialy. Pokud vláda schválí slabou dohodu výměnou za peníze, bude si organizace Greenpeace stěžovat k Evropské komisi.

500 tisíc eur za každý den ilegální těžby
„Současná smlouva nechrání zásoby vody a je k ničemu. Pokud na ni vláda přistoupí nebo z ní dokonce ještě ustoupí, prodá české občany a životní prostředí pod cenou. To se nedá ospravedlnit ani slibovanou výstavbou vodovodů. Nejen, že budou tisíce lidí v takovém případě čekat roky na vodu, ale také jim vyschne krajina a je otázka, jestli se na takovém místě vůbec bude dát žít. Navíc peníze na vodovody se dají získat i jinak než nedůstojným handlováním s Polskem – česká vláda by se měla obrátit na Evropskou komisi a požádat ji o řízení o ekologické újmě a vyčíslení škod," uvedla Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace.
Motivací Polska pro urychlené uzavření smlouvy je stažení žaloby na důl Turów, kterou Česko podalo k Soudnímu dvoru EU. Ten nařídil v předběžném opatření dočasně důl uzavřít, a když Polsko odmítlo rozhodnutí soudu poslechnout, nařídil platit pokutu ve výši 500 tisíc eur za každý den ilegální těžby.
Spor stále běží, na začátku února se k němu má vyjádřit generální advokát Soudního dvoru EU.
Finální rozsudek má padnout na jaře.
Smlouva mezi Českem a Polskem se dá podle zástupců Greenpeace uzavřít kdykoli, i po konečném rozhodnutí soudu.

Psali jsme
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Zastupitel Prahy 3 za Zelené na svém Facebooku 25. ledna k produktivitě členů hnutí ANO na radnici Prahy…
Psali jsme
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Člen zastupitelstva hl. m. Prahy a Městské části Praha 3 za Svobodní na svém Facebooku 24. ledna k pokutě od Úřadu…