foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz/Uprchlíci z Ukrajiny
Pomoc Ukrajině poskytuje od vypuknutí konfliktu v únoru 2022 řada neziskových organizací, ale i státních institucí v čele s pojišťovnami a jednotlivými resorty. Pomoc České republiky je dlouhodobá, konstantní a cílená.
Jenomže ne vždy má úspěch u jednotlivců, u konkrétních Ukrajinců žijících v naší zemi.
Přesně takový osud postihl brzy čtyřiašedesátiletou paní Světlanu. Do České republiky nepřišla kvůli válce. Je tu už téměř čtvrt století. A skoro dvě dekády měla stejného zaměstnavatele, který za ni pravidelně platil zdravotní i sociální pojištění. PrahaIN.cz příslušné dokumenty viděla.
Jenomže také zaměstnavatel se po dlouhé době setkal s krizí a rodinný hotel v centru Prahy skončil. Paní Světlana si poté našla práci jako pomocná síla, s původním zaměstnavatelem je ale dodnes v kontaktu. Pomohl jí s bydlením a dalšími věcmi.
Zmíněných dvacet let totiž měla možnost bydlet v prostorách dnes již neexistujícího hotelu.
Čas plynul, začala válka na Ukrajině.
Rodina paní Světlany je konfliktem fatálně zasažena. Více jsme slíbili neuvádět. Paní Světlana byla s nervy na dně. Nedokázala už zastat práci, jakou dělala dřív a rozhodla se proto zažádat v České republice o důchod.
Zde ale tvrdě narazila.
Autentický protokol. Zdroj: PrahaIN.cz
ČSSZ čeká
Jako první se vydala na Českou správu sociálního zabezpečení, kde vyplnila všechny potřebné dokumenty. K jejímu velkému překvapení to však nestačilo. Úředník ji vybídl, aby se pro zbytek „stavila na úřadě na Ukrajině“. Paní Světlana, velice pokorná a úslužná žena, brala výzvu jako rozkaz, ačkoli se prý rozbrečela.
A opravdu se autobusem s pár korunami v kapse vydala na Ukrajinu.
„Vyřídila tam i ty strašné věci, které se jim staly ve válce,“ řekl pro PrahaIN.cz její bývalý zaměstnavatel, který se stal informačním mostem mezi paní Světlanou a naší redakci. Žena je totiž na hranici nervového kolapsu.
Poté, co se vrátila z Ukrajiny, vedly její kroky opět na ČSSZ. V červenci letošního roku předal „ukrajinský nositel pojištění“ informace, že veškeré potřebné formuláře byly odeslány do České republiky. Existuje na to i protokol, redakce PrahaIN.cz ho také viděla. A pak už nastalo očekávání, že starobní důchod bude konečně přiznán.
Psali jsme
Boršč, soljanka, varenyky, syrnyky, holubtsi či deruny. Několik ukrajinských jídel, o nichž možná někdo ani neví, že existují. Konkrétně boršč je…
Měsíce se nic neděje
Jenomže se nestalo nic.
Na Českou správu sociálního zabezpečení v Praze 5 se proto 25. září 2023 vydala znovu. Urgovala vyřízení své žádosti. Protokol o jednání si nechala na radu bývalého zaměstnavatele vytisknout a podepsat. Do listopadu se ovšem nedělo nic. Původní žádost přitom prý podala už v říjnu 2022.
Jak tedy vypadá její aktuální životní situace?
„Je to strašné, hrozné. Přišla kvůli Rusákům o nejbližší, nemá ani korunu, nikde ji nechtějí zaměstnat, protože má věk. My jsme za ni desítky let platili všechno, co bylo naší povinností a toto je výsledek. Nikdy od nikoho nic nechtěla, vždy vyhověla, pomohla, dřela. Ona teď v zoufalství žádala už i o podporu v nezaměstnanosti, aby měla aspoň nějaké peníze, ale to jí na úřadě řekli, že možné není,“ vysvětlil pro PrahaIN.cz její bývalý zaměstnavatel.
„My už prostě nevíme, co máme dělat, proto jsem se obrátil na média, abyste o tom napsali,“ dodal.
PrahaIN.cz se s tímto konkrétním případem obrátila na ČSSZ v pondělí odpoledne.
Reakce byla promptní.
„Vše jsme ověřili a zjistili, že žádost již byla vyřízena. Pokud rozhodnutí nedorazilo, dorazí v nejbližších dnech,“ řekla v úterý ráno naší redakci zastupující vedoucí oddělení komunikace a tisková mluvčí ČSSZ Tereza Koukolová.