foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Tirana kombinuje moderní architekturu s náboženskými stavbami
REPORTÁŽ: Albánie je často považována za nebezpečnou zemi, ve které stále řádí mafiánské organizované skupiny. Ve skutečnosti jde ale o milou a levnou balkánskou destinaci, kde autobusy jezdí, jak se jim zachce. A po ulicích se toulají přátelští psi. Až nečekaně může působit místní velice moderní architektura, která se mísí s náboženskými stavbami a všeobecným ruchem ulic.
Popularita Albánie jako letní dovolenkové destinace v posledních několika letech stoupá. Kromě pláží a hotelových komplexů ale nabízí mnohem víc. Od loňska je dokonce možné využít přímého nízkonákladového letu z Prahy do hlavního města Tirany za necelé 2 tisíce korun. Turisté sem jezdí za typickou balkánskou náturou, krásnou hornatou přírodou, plážemi, architekturou i historií. Bonusem je levné jídlo i ubytování.
Letiště neleží přímo v Tiraně, ale asi 10 kilometrů daleko v obci Rinas. Dopravit se je z něj možné místními autobusy nebo taxíky. Cena obou těchto možností dopravy je flexibilní a často záleží na domluvě s řidičem. Stejně fungují i časy odjezdů. Když je autobus plný, vyráží.
Levné ubytování, pozor ale na místní pojetí čistoty a bezpečnosti
Ubytování přímo ve městě je možné sehnat v průměru asi za 1.500 korun za dvě noci pro dvě osoby. V hostelu dokonce i mnohem levněji. Ovšem v takovém případě je třeba počítat s různými omezeními, například s faktem, že zdejší obyvatelé si na čistotu nebo bezpečnost nepotrpí zdaleka tolik jako my. A to nejen přímo v ulicích města, ale i v jednotlivých budovách a pokojích. Hostel, ve kterém jsme pobývali my, měl například vstup z ulice otevřený, na schodišti byl naskládaný starý rozbitý nábytek a dveře do našeho pokoje byly prosklené. Úspěchem bylo, že měly zámek.
Hlavní město Tirana je obklopeno horami. Jeho hlavním centrem je velké náměstí se sochou albánského národního hrdiny na koni a Edhem Beyova, mešitou ze 17. století. Dalším turistickým cílem je hodinová věž z roku 1830, mauzoleum Envera Hodži, pravoslavná katedrála Zmrtvýchvstání Krista nebo Tiranský hrad. Doporučit můžeme také návštěvu velkého parku s jezerem.
Pohled na Tiranu z pohoří Dajti. Foto: redakce PrahaIN.cz
Zajímavá jsou muzea i okolní příroda
Zajímavá jsou i zdejší muzea. Kromě toho přímo na hlavním náměstí, které přibližuje historii Albánie, jsme zavítali také do jedinečného muzea s názvem Bunk'Art, které návštěvníky provede obrovským komplexem protiatomového krytu. Několikapatrová kolosální stavba nabízí expozici o vládě komunistického diktátora Envera Hodži a moderní historii země. Vstupné vyšlo asi na 120 korun.
Zážitkem je jízda lanovou dráhou na svahy Národního parku Dajti přímo nad městem. Zpáteční jízdenka vyjde na necelé čtyři stovky. Kabinky nabízí panoramatický výhled na celé město i jeho okolí, z vrchu je pak možné zamířit na jednu z řady turistických tras anebo posedět v místní restauraci.
Psali jsme
TISKOVÁ KONFERENCE: Po dvouleté opravě se do kopule Štefánikovy hvězdárny vrátil unikátní dvojitý Zeissův astrograf zvaný König. Kompletní…
Architektura je směsicí všeho, chaosu přispívají rušné ulice
Město vypadá, jako by se svým rozvojem snažilo ze škatulky postkomunistické balkánské země co nejrychleji vymanit. Západním zemím se přibližuje zejména nově vznikající architekturou. Obrovské moderní skleněné mrakodrapy roztodivných tvarů, kterými je město poměrně nahodile prošpikováno, doplňují staré úzké uličky plné lidí, aut, motorek a prodejců ovoce, zeleniny nebo třeba nábytku.
Moderní architektura se tu mísí s náboženskými stavbami a brutalistickými paláci. Chaotickou atmosféru dále doplňuje opravdu velké množství toulavých psů, kteří se po městě pohybují. Jsou ale neškodní, většinu dne prospí ve stínu a lidí si příliš nevšímají. Úplnou třešničkou na dortu je pak jakýsi bleší trh nedaleko turistického centra, na kterém je možné koupit naprosto cokoliv. Kromě různých ozdob, starých telefonů a dálkových ovládání, také staré univerzitní knížky bývalých studentů, pasy, komunistické artefakty i válečné odznaky.
Albánská kuchyně nabízí řadu grilovaných pokrmů. Foto: redakce PrahaIN.cz
Jídlo vyjde asi na polovinu, platit je lepší hotově
Návštěva restaurace tu vyjde zhruba o polovinu levněji, než je tomu v Praze. Za hlavní chod zaplatíte průměrně něco málo přes 100 korun, v závislosti na konkrétním podniku i jeho umístění pak maximálně 500. Zdejší pokrmy připomínají řeckou nebo tureckou kuchyni. Nejčastější položkou je grilované maso nebo ryby. Velice oblíbená je tu pizza, kterou je možné sehnat doslova na každém rohu a nabízí ji téměř každá restaurace. Špatné není ani místní pivo Tirana s cenou asi 30 korun za půl litru.
Hned několikrát se nám ovšem stalo, že ani moderně vyhlížející podniky nebrali kartu. Doporučujeme tedy vybrat si dostatek hotovosti. Naopak velice překvapeni jsme byli z jazykové vybavenosti místních. Anglicky jsme se alespoň základně domluvili úplně všude, i mimo turistické centrum.