foto: Redakce PrahaIN.cz/Nápis Barrande na pražských Barrandovských skalách
REPORTÁŽ: Koncem října minulého roku sundali horolezci z Barrandovských skal pamětní desku s nápisem Barrande, která byla na místě od roku 1884. Deska o váze jedné tuny prošla rekonstrukcí a v pondělí 9. června se vrátila na své místo. PrahaIN.cz byla u toho.
Litinová deska s nápisem Barrande, která byla v havarijním stavu, se na skály do výšky 26 metrů vrátila v pondělí dopoledne. Po rekonstrukci, kterou mělo na starosti Národní muzeum, dostala zlatou a modrou barvu. Tak, jak tomu bylo původně. S jejím navrácením opět pomáhali horolezci a jeřáb.
Nápis je umístěn přímo na skále, na které francouzský stavební inženýr a paleontolog Joachim Barrande objevil v 19. stoleté množství zkamenělin.
„Jedná se o původní litinovou desku, není to žádná kopie. Originál byl zrestaurován a dán do nového, ale původního nátěru, což je ultramarínová modrá se zlacením čtyřiadvaceti karátovým zlatem,“ uvedl restaurátor Lukáš Kubíček pro PrahaIN.cz.
Při jejím sundání ze skal v říjnu minulého roku měla deska žlutý nápis na zeleném podkladu, i pro to má ale Kubíček vysvětlení. „Pravděpodobně se jednalo o nějakou udržovací záležitost, určité spolky se o tu desku staraly a asi pravděpodobně použily barvu, kterou v té době měly a přetřely to na tu zmíněnou zelenou se žlutou,“ usmívá se restaurátor.
Výsledek vypadá skvěle
Rekonstrukce byla podle jeho slov náročná, už jen sejmutí tunové desky nebylo ničím jednoduchým. Při práci museli kooperovat horolezci, restaurátoři a na pomoc jim byl i jeřáb, deska se sundávala po čtyřech částech, každá byla o váze více než 200 kilogramů.
„Po sundání došlo k odstranění zdegradovaných nátěrů a korozních produktů, následně se musela z desky demontovat zkorodovaná původní kotvení, která už nesloužila svému účelu, pak došlo k dočištění těchto míst a zákoutí. Deska musela následně asi dva měsíce schnout, protože byla nasáknutá vodou, takže nám to rezlo. Při určité teplotě jsme desku vysušovali a teprve potom jsme na ni mohli nanášet základní a vrchní nátěry a také zlacení,“ popsal Kubíček.
Na nápis Barrande, který je pozlacený, bylo použito kolem třinácti gramů zlata, zlatá plocha podle Kubíčka měří necelých pět metrů čtverečních.
Jak na místě uvedl Michal Lukeš, ředitel Národního muzea, náklady na opravu byly ve výši 1,5 milionu korun, ty byly pokryty sponzorskými dary, stejně jako v případě jejího pořízení v roce 1884. „Joachim Barrande, paleontolog a vědec spojil svůj život s českými zeměmi, ale také se zakladatelem Národního muzea. Barrande odkázal Národnímu muzeu svoji pozůstalost, mimo jiné statisíce zkamenělin, které nalezl a popsal,” řekl novinářům na místě Michal Lukeš. Jak on, tak Lukáš Kubíček byli s výsledkem spokojeni.