foto: Barbora Novotná, PrahaIN.cz/Manchester
REPORTÁŽ, SROVÁNÍ CEN Spojené království Velké Británie a Severního Irska vystoupilo z Evropské unie 31. ledna 2020. Brexit si odhlasovali hlavně obyvatelé Anglie, neboť většina Skotů a Irů byla jednoznačně proti vystoupení z Evropské unie. Mnoho ekonomických expertů varovalo před černými scénáři. Tak černé to ale nakonec nebylo. Na dopadech se také podepsala pandemie koronaviru, hledat dopady brexitu je tak složité. Britští poslanci však přiznávají, že odchod z EU se na životě podepsal.
Část naší redakce vyrazila konkrétně do Manchesteru, města v severozápadní Anglie s více jak půl milionem obyvatel. Hovořili jsme s místními, fotili a došlo i na srovnání cen potravin či celkově života.
„Ekonomika se v Anglii celkově zpomalila a mnozí své podnikání přesunuli do států EU. To má přímý vliv na ekonomický růst a nabídku zaměstnání. Ekonomicky růst se zpomalil z 2,4 procenta v roce 2015 na 1,6 procent v roce 2019. Britská libra ihned poklesla, a to mělo přímý vliv na ceny zboží importovaných do UK. Zaměstnavatelé mají problémy sehnat pracovní síly. Jedním z důvodu je odchod občanu z Evropské unie. Nejvíce postižené jsou nízce a středně placená zaměstnáni,“ sdělila nám paní Monika, Česka, která dlouhodobě v Anglii žije.
Drahé zdravotnictví
Pro ni osobně je největším dopadem brexitu obava, že její maminka zde nebude moci žít s ní. „To kvůli zdravotní péči,“ vysvětluje Monika, která je zde pro cizince velmi drahá. „Kdyby Velká Británie v EU zůstala, bylo by zdravotnictví dostupné,“ dodává.
Začněme tím, že letenky na trase Praha – Manchester jsme pořídili za necelé tři tisíce, byli jsme ale omezeni termínem a kupovali jsme je relativně na poslední chvíli. Z místního letiště se do centra města dá dojet buď tramvají nebo vlakem, který staví přímo na letišti. Tuto možnost jsme využili my a byli jsme překvapeni cenou jízdenky, ta stála 1,9 libry a mohli jsme na ni jezdit po centru celý den. Při přepočtu jedné libry na 30 korun nás tedy vyšla celodenní jízdenka na 57 korun. Denní jízdenku po Praze koupíme za 120 korun.


Vlak nás dovezl na stanici Manchester Piccadilly zhruba za 20 minut. Ta se nachází v centru města, stejně tak jako náš hotel, který nás na dvě noci, které jsme v Manchesteru strávili, vyšel na 10 tisíc korun. Levnější jsme v termínu nesehnali, nutno poznamenat, že po příletu jsme zjistili, že ve stejném termínu měl ve městě koncert nejpopulárnější britský zpěvák Ed Sheeran, ten si zde střihl během 4 dnů čtyři koncerty, každý z nich navštívilo více než 70 tisíc fanoušků. To je téměř čtvrt milionu lidí a velká část z nich se musela někde ubytovat. Na cenách hotelů se to projevilo stoprocentně, protože týden po koncertech se už dvě noci pohybovaly o polovinu laciněji.
Následovali jsme ochutnat tradiční smaženou rybu a hranolky, fish and chips. To jsme sehnali v bistru Northern Fisheries za 6,3 liber, tedy za 190 korun. Coca-cola stála 2,5 libry a pivo 3,5 libry. Následující den jsme zavítali do restaurace Wok to walk, kde jsme za dvě jídla a dvě limonády zaplatili 24 liber, 720 korun. Což je sice více než v Česku, nutno ale poznamenat, že nemůžeme srovnávat české platy s těmi v Anglii, kde je minimální plat pro rok 2022 48 tisíc korun měsíčně.
Obchody s oblečením, na které jsme v centru narazili, jsou víceméně stejné jako ty u nás, srovnatelné jsou i ceny. Co se však nedá srovnat, jsou obchody s potravinami. Navštívili jsme Tesco, Market Kitchen a Sainsbury's.
64 procent Britů je obézních
Ceny jsou sice malinko vyšší, než jsme zvyklí v Česku, ale výběr je podstatně větší. Stejně tak jsme byli překvapeni obrovským výběrem zdravých hotovek. Různé saláty, těstoviny, maso s rýží, polévky, které všechny vypadaly opravdu lákavě. Na ulici potkáváte lidi, které si odběhli z kanceláře pro oběd a jejich zakoupené krabičky vypadají podstatně lépe, než když si v Česku odběhnete pro vlašák a tři rohlíky.


Jenže nenechte se zmýlit. „Dietní návyky a trendy se stále mění. Zvýšil se počet vegetariánu a veganů, stejně tak se zvýšila obliba bio potravin. Přesto jsme jedním ze států s největším počtem občanů, kteří jsou obézní,“ říká Monika s tím, že přibližně 64 procent všech Britů trpí obezitou.
„Ale oni si z toho nic nedělají. Jen se podívejte, jak někteří chodí oblečení,“ říká. A má pravda, opravdu na ulicích potkáte obrovské množství obézních zejména žen, které nosí sukni v délce, kterou by si na sebe nevzala ani leckterá modelka a trička standardně končí lehce pod prsy.


Ale i místní občany trápí problémy se zdražováním stejně jako nás. „Roční inflace vyskočila v dubnu na 9 procent, to je nejvíc od roku 1982. Všechno jde nahoru, ceny elektřiny vzrostly o 53 procent, plynu o 95 procent,“ upřesňuje Monika.
Mnoho občanů se prý obává, že si příští zimu budou muset vybrat, zda topit nebo jíst. „Vláda nabízí různou finanční pomoc, speciálně domácnostem nejvíce postižených. Občané si jsou vědomi, že to je celosvětová situace, ale přesto frustrace mezi obyvateli jen vzrůstá,“ říká.
9 druhů Fanty
My jsme se v obchodě zaměřili konkrétně na několik potravin. Jako první byly kolové limonády. U nás koupíte standardní colu, colu light či colu zero. V Anglii jsme v regále kromě těchto tří našli ještě colu cherry, vanilkovou colu, limetkovou colu a colu zerro bez kofeinu. Půllitrové balení vyjde na 1,3 libry. Stejně tak Fanta. Tu jsme viděli s příchutí liči, mango, jahoda a kiwi, broskev, ananas, jahoda, borůvky, hroznové víno či citrón.


V dalším regále byly hotové polévky, které se v průměru daly pořídit za 1,5 libry, hotové obědové krabičky s masem a rýží za 3 libry. Tabulka čokolády Cadbury vyjde na jednu libru. Sušenky jsou většinou balené po více kusech. Například KitKat seženete za 2 libry a v balení je 9 tyčinek.
Ještě jmenujme několik základních potravin. Máslo stojí 1,75libry, půlkilové balení margarínu 85 pencí. Šest vajíček stojí dvě libry a kilo mouky 70 pencí.


„Základní potraviny jsou zhruba na naší úrovni. Nesmíte ale zapomenout, že u nás je průměrný roční plat 31 285 liber,“ říká Monika. To je v přepočtu zhruba 78 tisíc korun.
A jaká je zde situace s uprchlíky z Ukrajiny? „Více než 60 tisíc uprchlíků sem přijelo. Někteří obdrželi tzv. rodinné vízum a ostatní jsou v programu „Domovy pro Ukrajinu“, podle kterého občané mohou sponzorovat nebo ubytovat jednotlivce nebo rodinu z Ukrajiny. Zkušenost jak Ukrajinců, tak i Britů jsou rozličná. Někteří mají bohužel pocit, že vláda poskytuje minimální podporu a pomoc,“ uzavřela Monika.
Psali jsme
FOTOREPORTÁŽ Itálie je oblíbenou letní dovolenkovou destinací. V předcovidové době, v roce 2019, vyrazilo do tohoto jižního státu přes 600 tisíc…