Ani si neškrtnete. Je sucho. Platí zákaz rozdělávání ohňů

07. 07. 202311:20
Ani si neškrtnete. Je sucho. Platí zákaz rozdělávání ohňů
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Na opékání buřtů prostě zapomeňte.

Nikdo nechce zažít loňské události z Českého Švýcarska. Tehdy několikadenní požár lesního porostu na severu Čech zničil ohromné plochy lesních porostů a způsobil nevyčíslitelné škody. I v metropoli byl cítit kouř.

Magistrát hlavního města Prahy proto uposlechl výstrah Českého hydrometeorologického ústavu a informoval na svých oficiálních webových stránkách, ale i na vývěskách o zákazu rozdělávání ohňů na rizikových místech.

Toto nařízení je v platnosti od poledne 7. července až do neděle 9. července do 20 hodin.

Zapomeňte na buřtíky či grilování

Rozdělávat ohně není možné na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Které to ale jsou? Je jasné, že se jedná v první řadě o les a lesní porosty, a to včetně ochranného pásu 50 metrů od jeho okraje. Dalším nebezpečným místem je plocha lesoparků, parků a zahrad, a to včetně zahrad soukromých. Málokdo si totiž uvědomuje, že horká jiskra z večerního grilování může uletět několik desítek metrů vzduchem, než dosedne do obzvlášť hořlavého prostředí.

Zapomeňte pochopitelně i na sklady sena, slámy, ale i plochu zemědělských kultur. Dozrávající obilí je totiž velice hořlavým materiálem a vzplane doslova v okamžiku. I tady platí 50timetrové ochranné pásmo.

Nekouřit, neškrtat, neslavit

Co se v těchto prostorech nesmí? Rozdělávat oheň, a to znamená pálení starého klestu, trávy, kůry, ale i běžné táboráky či grilování. Nesmíme si v těchto lokalitách zapálit cigaretu, výjimku tvoří pochopitelně cigarety elektronické. Zakázáno je také používání zábavní pyrotechniky, lampionů, ozdobných pochodní nebo hořících létajících lampionů. Utrum mají i milovníci parních lokomotiv, ty prostě nevyjedou. Jedinou výjimku mají ty, které mají speciálně zabudovaný lapač horkých jisker.

Prevence před vznikem požáru ale počítá s nejhorším a omezení se týká i vody, která je primárně určena k případnému hašení požárů. Máme tím na mysli požární bazény a požární nádrže, které jsou k vidění v menších obcích na návsi. Nikdo vás sice nebude pokutovat za to, že se tu v horkých dnech vykoupete, nicméně tuto vodu nemůžete používat k jiným účelům jako je například zalévání.

Nebezpečí hrozí na západě republiky, sucho je ale větší na východě

Vyhlášení výstrahy se týká většiny území Čech. Jde o kompletní Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj. Výstraha platí také v celém Ústeckém kraji s výjimkou Varnsdorfu a Rumburka a v Libereckém kraji si oheň nezapálíte na Českolipsku a Turnovsku.

Přitom tyto lokality, kterých se týká výstraha, rozhodně v naší zemi netrpí nejhorším stavem půdního sucha. Právě v této části republiky ale budou situaci zhoršovat velmi vysoké teploty a sluneční svit.

Největší půdní sucho podle Českého hydrometeorologického ústavu v současné době trápí okresy ve východních Čechách a hlavně na jižní Moravě a v Olomouckém kraji. Nejhůře, co se týká půdního sucha, jsou na tom okresy Znojmo, Brno-venkov, Přerov, Pardubice, Hradec Králové nebo Hodonín.

Rozšíření varování před požárem se proto v následujících dnech dá očekávat i do těchto míst.

Teplo a pak dlouhý déšť a časté bouřky

Předpověď počasí podle odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu říká, že nás nyní čeká velmi slunečný a horký víkend. Odpolední teploty už v sobotu dosáhnou 30 stupňů Celsia, v neděli se dostanou na 32 stupňů. Nejtepleji bude ale v pondělí, kdy nás čekají teploty až 34 stupňů. To bude těsně před přechodem studené fronty. Po přechodu nás pak už čekají jen velmi časté a intenzivní bouřky, které nás budou trápit v podstatě celý příští týden. Mírně se i ochladí, ale nepočítejte s tím, že by teploty padly pod 25 stupňů Celsia.