ANO v Praze už má svoji váhu! Alespoň to řečené před oddávajícím

24. 09. 202207:31
ANO v Praze už má svoji váhu! Alespoň to řečené před oddávajícím
foto: Vít Hasssan pro PrahaIN.cz/Obvodní soud pro Prahu 1 a 7, ilustrační foto

Počet rozvodů v Praze už pátý rok vykazuje setrvalý pokles. Navíc za posledních deset let nebylo v metropoli tak málo rozvodů jako je nyní.

I přesto ale definitivně pozbylo v Praze v roce 2021 platnost celkem 2 404 sňatků. Vyplývá to z údajů, které nyní zveřejnil Český statistický úřad.

Setrvalý pokles rozvodovosti je patrný i v jiných částech republiky, přesto je nutné poznamenat, že v metropoli je nejčitelnější. Všeobecně lze říci, že mnohem větší rozvodovost je v průmyslových regionech jako je právě hlavní město, Ústecký a Moravskoslezský kraj a také ve větších městech. Daleko méně se pak lidé rozvádějí v krajích s menšími sídly a v zemědělských oblastech.

Spálili se už několikrát

Lidé jsou často nepoučitelní, a tak se stane, že někdo nestrčí hlavu do chomoutu správně ani na několikátý pokus. Mluvit by o tom mohlo 29 pražských mužů a 40 žen, kteří se ve sledovaném období rozváděli už potřetí a víckrát ve svém životě. Pro drtivou většinu rozvedených se však jedná o jejich první rozvod v životě.

Život se stále zrychluje

Přesvědčit se podle statistik o tom mohlo 77 pražských manželství. Jejich soužití totiž skončilo v podstatě dřív, než se mohli pořádně poznat. Tito manželé neoslavili ani první výročí svatby.

Druhá míza až po dvaceti letech

Překvapivě nejčastěji se lidé v hlavním městě rozvádějí po více než dvaceti letech společného soužití. V tomto ohledu je Praha naprostým fenoménem ve srovnání se zbytkem země. Loni skončilo rozvodem 575 manželství delších než 20 let. Druhou nejpočetnější skupinou, která se rozvádí, jsou lidé, kteří spolu žijí pět až devět let. Loni jich v metropoli skončilo rozvodem 557.

Nejčastěji se v Praze rozvádějí bezdětná manželství. Stalo se tak v 1019 případech. U rozvodového soudu však skončilo i 78 manželství, ve kterých jsou tři a více nezaopatřených dětí.

Na nový život není nikdy pozdě

Muži se nejčastěji rozvádějí ve věku mezi 40-44 lety a průměrný věk rozvádějícího se muže je 46,1 roků. V roce 2021 však od rozvodového soudu v metropoli odešla s pocitem znovunabité svobody také pětice mužů starších 80 let.

Ženy se nejčastěji rozvádí ve stejné věkové kategorii, ale průměrný věk rozvedené ženy je v Praze o tři roky nižší. Věkovou rekordmankou byla jedna více než 80letá žena, která odcházela od soudu s razítkem: Rozvedená.