foto: Markéta Šálková, PrahaIN.cz/Výstavba bytů v Michli, ilustrační foto
Pražští zastupitelé na návrh náměstka primátora Petra Hlaváčka schválili ve čtvrtek na schůzi zastupitelstva důležitý dokument, tzv. Metodiku spoluúčasti investorů na rozvoji území, tak zvané kontribuce. Jde o nová pravidla pro developerské stavby v metropoli. Jejich hlavním cílem je podpořit rozvoj města tak, aby se na něm férovým způsobem podílel jak veřejný sektor, tak soukromí investoři. Ještě před hlasováním se ozvala Asociace developerů, která soudí, že „kontribuce jsou nešťastným a doufejme že jen dočasným, byť pochopitelným, voláním po nápravě nespravedlivého rozdělení daňových příjmů, které vznikají v místě, do kterého se přes jeho potřeby již nedostanou zpět“ a volá po změně zákona.
Pikantní ale je, že ostrý nesouhlas přišel i ze strany zastupitelů hlavního města Prahy za ANO, přičemž my jsme zjistili, že například na Praze 5 fungují tyto „kontribuce“ již od roku 2018, a to za konstantního souhlasu zastupitelů MČ z ANO.
V čem je spor? V zásadě v až hrůzyplné složitosti oněch pravidel, které Praha ve čtvrtek odhlasovala. Podívejte se sami, ZDE.
Jak to chodí na Praze 5
„My tomu neříkáme kontribuce, ale příspěvek na rozvoj infrastruktury,“ sdělil nám k tomu místostarosta Prahy 5 Tomáš Homola (STAN) s tím, že to funguje, a dobře funguje již od roku 2018. Dle něj má Praha 5 zcela jednoduchý a přehledný systém. „Pokud se jedná o změnu územního plánu, která je pro distributora výhodná, zaplatí 1 400 korun za metr čtvereční nové podlahové plochy. Pokud se jedná jen o vydání územního rozhodnutí, tento příspěvek, dobrovolný, činí 700 korun,“ vysvětlil místostarosta.
Je to moc složité, což nikdy není dobré
Dodal ještě, že ona pravidla právě obdrželi a musí je na MČ Prahy 5 teprve nastudovat. Vysvětlil také, že pro městské části sice nejsou závazná, ale každou změnu územního plánu musí schválit zastupitelstvo hlavního města Prahy, takže zatím neví, jak to teď tedy bude.
ANO vs. ANO, aneb Rozpočtové určení daní
Takže zastupitelé MČ Prahy 5 s místními takzvanými kontribucemi od samého počátku souhlasí, zatímco celopražské ANO hlasovalo proti. Z jakých důvodů? Ještě před konáním zastupitelstva jsme obdrželi vyjádření s názvem "Zastupitelé hnutí ANO nepodpoří návrh vedení Prahy na kontribuce developerů."
„Pražské zastupitelstvo čeká hlasování o takzvané "Metodice spolupodílu investorů do území", neboli metodice kontribucí, kterou připravila současná koalice Pirátů, Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) a hnutí PRAHA SOBĚ. Za zastupitelský klub ANO nemůžeme návrh v jeho současné podobě podpořit. Sami dlouhodobě voláme po razantních krocích, které zastaví či alespoň zpomalí spirálu zdražování a vrátí ceny bydlení v hlavním městě zpět do reality. A máme důvodné obavy, že tento návrh je jen dalším z řady polovičatých kroků současné koalice, které situaci občanů nadále zhoršují,“ píše celoměstské ANO.
A dodává: „Metodika, tak jak ji připravil tým pod vedením primátora Hřiba, působí ze všeho nejvíc jako žebrota bez rozmyslu. Všichni víme, že všichni slušní investoři se už dnes běžně podílejí na nákladech rozvoje občanské vybavenosti, nebo se na nich významně podílí ve spolupráci s místními radnicemi. Vznikají tak nové školy, školky, parky nebo hřiště. Zastupitelský klub ANO proto vidí jako transparentnější, jednodušší, a především plošně aplikovatelnou alternativu změnu rozpočtového určení daní. A to tak, aby se z poplatků odvedených za výstavbu vracelo do obcí podstatně více peněz než v současnosti.“
Stejný argument používají developeři
„Kontribuce jsou nešťastným a doufejme že jen dočasným, byť pochopitelným, voláním po nápravě nespravedlivého rozdělení daňových příjmů, které vznikají v místě, do kterého se přes jeho potřeby již nedostanou zpět. Jsou bohužel reakcí na ticho, které se v politických kruzích nese pokaždé, když se vysloví myšlenka potřeby napravení rozpočtového určení daní tak, aby v lokalitách vydělané peníze pomáhaly jejich dalšímu rozvoji. Je to ostatně bolest, která spojuje developery s městy a městskými částmi. Přestože daňová zátěž nových bytů neustále stoupá a spravedlivější daně z nemovitostí zůstávají v celoevropském srovnání na jedné z nejnižších úrovní, chybějící náklady na rozvoj obcí ve výsledku zaplatí ti, kteří si vlastní bydlení teprve shání, takže pro ně bude opět o něco nedostupnější,“ zní stanovisko Asociace developerů, které podepsal Zdeněk Soudný.
Kvůli vyznění článku oslovil redakci PrahyIN předseda hnutí ANO v Praze, Ing. Ondřej Prokop se zajímavými názory a podrobnostmi k této problematice. Připravujeme tedy ke 'kontribucím' další článek.
Psali jsme
Developer Luděk Sekyra chce na Smíchově na brownfieldu po bývalém nádraží postavit zcela novou čtvrť. Nyní po mnoha letech projekt dospěl…