foto: Jakub Veselý, PrahaIn/Zeď připomínající Atentát na Vychovatelně
„Kobyliská zatáčka“ je dodnes slavným spojením, připomínajícím hrdinství a odvahu. A i když teď už vypadá úplně jinak, stále je točka pod Bulovkou vyhledávaným bodem i mezi zahraničními turisty. Příběh, který ji proslavil, začal jen kousek od Prahy právě před osmdesáti lety. A pro začátek vyprávění se musíme vypravit na periferii do Nehvizd.
Opěrná zeď u tramvajové zastávky Vychovatelna byla dlouhé roky působištěm sprejerů. Letos na jaře ale dlouhá šedivá plocha dostala zcela nové barvy. Student architektury Jakub Marek na ní vytvořil dílo, upomínající k největšímu vzepětí českého protihitlerovského odboje.
Nebylo to jen proto, že na dlouhou zeď se vešel celý příběh. Novobarokní Vychovatelna byla tím posledním, co viděl protektor Reinhard Heydrich, než jej v pravotočce potkal osud v podobě Jana Kubiše a Josefa Gabčíka.
Markovo výtvarné dílo, které můžete sledovat po směru jízdy od Bulovky, začíná seskokem parašutistů z letadla. A ten si připomínáme právě dnes.
Akce, která ohromí svět
Skupina elitních vojáků byla z Anglie vyslána do Protektorátu Čechy a Morava s jednoduchým úkolem: Předvést, že exilová vláda Československa kolem prezidenta Beneše je spolehlivou a přínosnou součástí protihitlerovské koalice a Češi nejsou jen loajální součástí Třetí říše.
Dokázat to měla spektakulární likvidace některého z nacistických pohlavárů, působících v Praze.
Elitní skupina, která měla efektní atentát spáchat, dostala krycí označení Anthropoid. Česky je to „lidoop“, což o účelu operace řekne asi víc než tisíc slov.
Patřili do ní český voják Jan Kubiš a slovenský rotmistr Josef Gabčík. Právě oni měli za úkol provést akci, která upoutá celý svět.
V původní sestavě Kubiš nahradil rotného Karla Svobodu, který se v září 1941 zranil při parašutistickém výcviku. Kubiš byl vybrán na doporučení Gabčíka, se kterým se znal z dřívějška.
Anthropoid. Slavný film o slavném atentátu
Pro atentát byl logickou první volbou protektor Reinhard Heydrich. Šéf Hlavního úřadu říšské bezpečnosti dorazil do Prahy v září 1941 s cílem udělat v Čechách a na Moravě, kde se množily odbojové aktivity, rázný pořádek.
Jeden z nejdrsnějších nacistů si připravil stylové krvavé entrée, když okamžitě po jeho nástupu započaly popravy zatčených vězňů, přednostně těch veřejně známých. Začátek řádění si navíc efektně načasoval na 28. září, svátek svatého Václava. Každý den šlo o stovky jmen a večer dlouhé mnohaminutové seznamy popravených hlásil rozhlas.
Toho podzimu zavládl v zemi strach a děs a rok 1941 končil český protinacistický odboj zcela rozložen.
O povánoční noci na 29. prosinec na území Protektorátu přistálo celkem sedm parašutistů. Další dva výsadky, nazývané Silver A a Silver B, měly dělat servis hlavnímu komandu.
Kubiš s Gabčíkem sice přistáli dvacet kilometrů od Prahy, kde měla akce proběhnout. Ale podle dohodnutého scénáře měli dopadnout u Ejpovic a dostat se do Plzně, kde pro ně měl policejní inspektor Václav Král připravené pracovní knížky a další falešné dokumenty. Jejich působení na nepřátelském území tedy začalo cestou z Prahy do Plzně a zase zpět.
V Praze se pak o ně staral Jan Zelenka - Hajský, učitel a aktivní Sokol.
V té chvíli mohlo vypadat šíleně, že by v Protektorátě prošpikovaném německým četnictvem a sítí donašečů mohla tato akce vyjít.
Jenže právě když letoun Handley Page Halifax s Kubišem a Gabčíkem vylétal z Anglie, zbývalo protektoru Heydrichovi do atentátu přesně na den pět měsíců.
Psali jsme
Ten kus pravého břehu Vltavy mezi Vyšehradským tunelem a Jiráskovým mostem v historii několikrát změnil název. Jmenoval se po Františku…