foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Armáda spásy v Praze
Pro lidi, kteří žijí takzvaně na ulici, představuje nastávající zimní období zvýšené riziko ohrožení zdraví. Armáda spásy ve spolupráci s dalšími subjekty spustila od listopadu osmý ročník projektu Nocleženka. Ten dává veřejnosti možnost přispět na pokrytí nákladů spojených s poskytnutím krátkodobého noclehu, jídla a dalších sociálních služeb pro osoby, které nemají v zimě možnost uchýlit se před mrazem do tepla. Redakce PrahaIN.cz se na tiskové konferenci dozvěděla informace o dalších podobách pomoci potřebným v hlavním městě.
Armáda spásy působí jako občanské sdružení na území České republiky již od roku 1990. Jak uvedl její národní ředitel sociálních služeb Jan František Krupa, cíl této křesťanské organizace zůstává po celou dobu její existence stejný. Je jím pomáhat lidem bez domova.
Mezi stěžejní nástroj, kterým se v mrazu realizuje pomoc lidem na ulici ve všech denních centrech Armády spásy, je jejich otevření i v nočních hodinách. Lidé tak mohou přečkat chladnou noc mimo nocleháren i takzvaně na volné židli. Armáda spásy má v zimních měsících k dispozici ve všech svých zařízeních v českých i moravských městech okolo 2.500 míst.
Projekt Nocleženka byl letos zahájen 1. listopadu již poosmé v řadě. Jedná se o úspěšný počin, kdy zakoupením voucheru, takzvané nocleženky, v hodnotě sto korun, může každý zájemce přispět potřebným na jedno přespání v noclehárně. Součástí poskytnuté služby je dále také polévka, teplý nápoj, možnost zajištění osobní hygieny, základního ošetření či zdravotní prohlídky v ordinaci praktického lékaře. V případě zájmu je možné příchozím zprostředkovat schůzku se sociálním pracovníkem a možnost pokračovat v systému služeb Armády spásy.
„Nocleženka pomáhá Armádě spásy pokrýt náklady, které ji neproplácí stát v rámci dotací. Stát přispívá na výdaje spojené s čerpáním energií či na mzdy pracovníků. Samotný provoz včetně obnovy lůžkovin a zajištění potravin nelze hradit z prostředků státní dotace. Vyloženě na jídlo nepřispívá ani žádný z našich přibližně sedmdesáti donátorů,“ upřesnil Jan František Krupka.
V roce 2020 nakoupili lidé asi 19 tisíc poukazů, o rok později se díky mrazivé zimě jednalo o rekordní nákup ve výši 50 tisíc nocleženek. V loňském roce dárci přispěli na 30 tisíc voucherů.
Psali jsme
Praha nechá vybudovat napojení na vodovodní síť a kanalizaci k lodi Hermes, která slouží na Vltavě jako noclehárna pro lidi bez domova. Město…
Zimní služby v Praze
Součástí pražské pobočky Armády spásy je Centrum sociálních služeb Karla Larssona, které zajišťuje služby sahající od terénních programů přes ambulantní služby typu noclehárna a denní centrum, až po podporu v sociálním bydlení.
Noclehárna Armády spásy / foto: PrahaIN.cz
„Hlavní město Praha se k zimnímu období pro lidi bez domova staví zodpovědně a zimní humanitární opatření vždy spouští včas. Zaštiťuje a koordinuje ho příspěvková organizace Centrum sociálních služeb Praha ve spolupráci s Armádou spásy a s organizací Naděje,“ uvedl Jan Desenský, ředitel Centra sociálních služeb Karla Larssona.
Podle minulých analýz se počet lidí bez domova v Praze pohybuje mezi 3,5 až 4,5 tisíci, počítají se mezi ně jak lidé na ulici, tak i lidé přijímající terénní či pobytové služby.
Vzhledem k tomu, že kapacity, které má Praha k dispozici, nedokážou zajistit lůžko pro všechny potřebné, zaměří se Armáda spásy letos také na noční terénní službu. Od 1. prosince budou její pracovníci každou noc jezdit po městě a nabízet lidem například převoz do noclehárny nebo řešení jejich hygienického stavu v rámci služby noční hygienická stanice. V rámci svojí činnosti budou spolupracovat i se zdravotnickými zařízeními a městskou policií.
Sprchy v noclehárně Armády spásy / foto: PrahaIN.cz
Pro starší lidi bez domova Armáda spásy ještě provozuje službu s názvem 24/7, která spočívá v zajištění domácí péče například pro doléčení, aby ho nemuseli absolvovat na ulici, což je důležité speciálně v zimním období.
Provoz nocleháren
Armáda spásy provozuje své noclehárny odděleně pro muže i ženy. V rámci jejich provozu je v nich také striktně zakázána konzumace alkoholu.
„V zimním období se zde chystá zmírnění pravidel tak, aby případné promile alkoholu v krvi nebránilo využít nabízené pomoci. Pokud nebude někdo ve stavu opilosti přímo obtěžovat svoje okolí, bude mu umožněno využít našich služeb,“ uvedl pro naši redakci Jan Desenský.
Společné úsilí všech pracovníků Armády spásy směřuje k tomu, aby lidé bez domova měli možnost získat dostupné bydlení a dostali šanci vrátit se zpět k běžnému životu. Zároveň se snaží prohloubit ve veřejnosti vědomí, že ne každý člověk bez domova je „ten s krabičákem“, ale naopak si zaslouží dostat od svého okolí pomoc, protože do tíživé životní situace se nemusel dostat vlastní zásluhou.