Ať se tím polským sajrajtem zadáví, vzkázal farmář Kauflandu. Pak otevřel sad, abychom tu hrůzu viděli na vlastní oči...

10. 01. 202305:32
Ať se tím polským sajrajtem zadáví, vzkázal farmář Kauflandu. Pak otevřel sad, abychom tu hrůzu viděli na vlastní oči...
foto: PrahaIN.cz/Zmiňovaný sad u Mladé Boleslavi

Jsou to skoro přesně dva měsíce, kdy jeden z reportérů serveru PrahaIN.cz vyrazil směrem k Hradci Králové, kde jsme narazili na ohromné množství popadaných jablek. Samosběr zkrátka nefungoval, lidem se nechtělo sbírat, namáhat svá záda a zápěstí.

„Dřív to tak nebylo, měli jsme fronty, stejně tak na jahody, tam bylo třeba šedesát aut a čekala, až se uvolní místo,“ vzpomíná. „Kdy to bylo? Pár let zpátky, dneska je to pohroma, ani mladý neseženeme do družstva na brigádu,“ posteskl si zaměstnanec družstva, který nás místem provedl.

Že je pohled zoufalý, přiznal sám. „Víme o tom, ale necháváme to do konce sezóny. To bychom to dělali denně od rána do noci. Prostě je to hrozná škoda, staráme se celý rok a lidi pak mávnou rukou,“ doplnil.

Na konto uvedeného materiálu se redakci ozval další člověk.

Farmář, který si ale nepřál odhalit své jméno, odmítl publikovat i přesné místo svých sadů. Z Prahy jsme u něho byli za půl hodiny. Že šlo o směr na Mladou Boleslav, napsat můžeme.

Dotyčný šedesátník hospodaří na velkém prostoru a jeho pýchou jsou zejména jablka. Mezi jabloněmi, jak sám řekl, tráví valnou část roku. „Ruce mám samý mozol, na to jsem zvyklý. Nejsem ale zvyklý na jednání s řetězci,“ uhodil hřebíček na hlavičku.

Kdo nám pomůže?

Naši redakci oslovil prý pro to, aby si hlasitě postěžoval.

„A vůbec nejde jen o mě. Problémem jsou výkupní ceny. Vy jste psali něco o dvanácti korunách. To je nesmysl. Třeba mě nabízel Kaufland výkupní cenu za osm korun! To přeci nepokryje ani náklady, kdo to vymýšlí,“ řekl rezolutně. A okamžitě i odpověděl. „To je proto, že mají nadnárodní dohody. Takže se k nám vozí jablka odkud? Hádejte. Ano, z Polska. Jim se vyplatí tahat stokrát stříkaná jablka z Polska a my to tady necháme ptákům, ať se ti manažeři tím sajrajtem zadáví," doplnil a ukázal prstem na dosud obalené jabloně.

Jablka prý na větvích zůstávají proto, aby měli ptáci co zobat.

Ještě jeden pohled na sad. Foto: PrahaIN.cz

„Mohl jsem to sklidit, ale proč. Nebudu dělat mošt, děláme prvotřídní práci a rok od roku čekáme, kdy někdo dostane rozum a začne preferovat lokální výrobce. Přeci nám nejde o dotace, my nejsme Agrofert, nám jde o to pokračovat v tom, co dělali moji předci,“ řekne a znovu máchne rukou kolem sebe.

O stromy se stará spolu s dalšími asi dvaceti lidmi. Pomáhá každý, kdo může. Na jaře, v létě, vlastně pořád.

Kanadské borůvky z Peru

„Když už máte v ruce nádherná jablka a když už dohadujete, že je prodáte, tak s vámi vymetou. Kamarád má býky, je z Mostecka. Jemu zase řekli v Lidlu, že nechtějí, že nakupují v jižní Americe. Takže oni vezou maso z jižní Ameriky do mladoboleslavského Lidlu, kde to jsme?“ posteskl si.

Žádnou pomoc prý od našeho článku nečeká. Chce jen, abychom napsali, že „stát, který se nestará o své zemědělce, je odsouzený k záhubě...“

Podle vyjádření Kauflandu však žádná jablka v Polsku nenakupují. „V rámci letošní sezóny jablek (nová sklizeň od září) jsme doposud neměli žádná jablka z Polska. Dlouhodobě spolupracujeme s několika českými producenty a uzavíráme s nimi dlouhodobé kontrakty například Bohemia Apple. Výkupní ceny jablek jsou opravdu nižší. Abychom výkupní cenu zvýšili, při zachování dobré nabídky pro naše zákazníky, spolupracujeme s našimi dodavateli na nevšedních řešeních. V minulém týdnu jsme již podruhé měli velký úspěch s nabídkou jablek z velkých skladovacích binsů. U tohoto typu balení pěstitel ušetří za obal, jelikož tyto binsy jsou jeho vlastnictvím a po prodeji jablek se mu vrací,“ sdělila pro PrahaIN.cz za Kaufland Renata Maierl.

Podívali jsme se také do akčního letáku. Kdo by měl chuť, může si koupit česnek, který je dovezený ze Španělska, rukolu z Itálie, limety z Mexika, kanadské borůvky z Peru nebo kokosový ořech z Thajska.

Česká jsme mezi ovocem a zeleninou našli pouze rajčata a zelí.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných