Autoři projektu Nových Holešovic vítají závěry superposudku

20. 06. 202419:02
Autoři projektu Nových Holešovic vítají závěry superposudku
foto: Karlín Group, se svolením/Metro Holešovice

PrahaIN.cz ve středu jako první informovala o takzvaném superposudku k Novým Holešovicím. Potvrdil, že pražský dopravní podnik má povinnost uzavřít smlouvy k projektu, který založil s developery Karlín Group a CPI Property Group.

Takzvaný exit, který začal proti vůli pražského DP i městských radních prosazovat Zdeněk Hřib (Piráti), superposudek označil za nelegální. Právní a politická bitva tak má jasný výsledek. Zároveň se potvrdilo, že projekt Nové Holešovice je pro město a DPP nejvýhodnější i z ekonomického hlediska.

Redakce PrahaIN.cz má závěry superposudku, který ve středu projednávalo představenstvo dopravního podniku, k dispozici. Nyní jsme k němu získali i vyjádření společnosti Karlín Group.

„Jsme rádi, že dle dostupných informací z médií superposudek potvrdil právní platnost podepsaných smluv a výhodnost projektu Nové Holešovice pro město Prahu a dopravní podnik. Projekt Nové Holešovice je správný a přínosný. Do celého projektu bylo vloženo neskutečné úsilí a čas, a to nejen na naší straně, ale i na straně dopravního podniku. A my doufáme, že toto úsilí nepřijde vniveč a neskončí ostudnou soudní tahanicí a zablokovanou transformací zanedbaného území,“ uvedla pro PrahaIN.cz Hana Samuelová, členka vedení Karlin Group.

Závěry superposudku podle ní potvrzují, že žijeme v právním státě, kde platí povinnost dodržovat zákony a podepsané smlouvy.

Superposudek vyřešil problém protichůdných právních postojů

Autoři posudku David Elischer a Radim Kříž v prvním odstavci závěru píší, že: „Povinnost dopravního podniku uzavřít Smlouvy o smlouvách budoucích nadále trvá, stejně tak jako existuje závazek z Akcionářské smlouvy.“

Autoři dávají odpovědnost za vzniklé škody akcionáři, kterým je Rada hlavního města Prahy.

Novým Holešovicím se věnuje také čtvrteční jednání zastupitelstva. Bod, ve kterém bude všem přítomným představen aktuální stav, navrhla Hana Kordová Marvanová (BPP).

„Je dobře, že tento superposudek, který jsme za SPOLU požadovali, vyřešil problém protichůdných právních postojů, se kterými doposud vedení města pracovalo. Nyní je snad už všem jasné, že ‚pirátská cesta exitu‘ ze Společného podniku Nové Holešovice by pro město a jeho obyvatele znamenala finanční škodu v rámci soudního sporu s developerem a fakt, že toto území by jen nadále chátralo. Jsem rád, že jsme se nenechali koaličním partnerem natlačit do rozhodnutí, které by znamenalo velkou ztrátu pro Prahu. To je, myslím, ze všeho nejdůležitější,“ uvedl pro PrahaIN.cz šéf zastupitelského klubu SPOLU Tomáš Portlík.