foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/V Lucerně proběhla vzpomínka na Chodžaly
V pátek 25. února proběhla v paláci Lucerna významná akce k uctění památky obětí masakru civilního obyvatelstva ázerbájdžánského městečka Chodžaly, který se odehrál po jeho dobytí arménskými silami před 30 lety, ve dnech 25. až 26. února 1992. V rámci akce se uskutečnila také výstava obrazů ázerbájdžánského výtvarníka Ašrafa Hejbatova a vystoupení ázebájžánské violoncellistky Džanely Nadžafli. U příležitosti tragické události pronesl v přítomnosti řady hostů včetně mezinárodních diplomatů a osobností českého veřejného života projev velvyslanec Ázerbájdžánské republiky v ČR Adiš Mammadov.
V období rozpadu Sovětského svazu došlo v postsovětském prostoru k několika regionálním konfliktům s tragickými následky. Jedním z nich byla válka o Náhorní Karabach, ázerbájdžánskou provincii, na kterou zaútočila vojska sousední Arménie, aby podpořila separatisty arménského původu. Ozbrojencům podporovaným Arménií se podařilo do roku 1992 okupovat nejen Náhorní Karabach, ale i řadu přiléhajících ázerbájdžánských okresů.
Okupaci ukončila až válka na podzim 2020, během které Ázerbájdžán úspěšně osvobodil většinu svého mezinárodně uznávaného území.
Vraťme se ale do roku 1992. V noci z 25. na 26. února 1992 došlo k nejtragičtější epizodě celého konfliktu a k jednomu s největších válečných masakrů civilistů od 2. světové války. Arménští ozbrojenci s podporou 366. gardového pluku Společenství nezávislých států, ve kterém většinu mužstva tvořili etničtí Arméni, prorazili slabou obranu sedmitisícového městečka Chodžaly a s extrémní krutostí zaútočili na prchající civilní obyvatelstvo. O život bylo připraveno celkem 613 Ázerbájdžánců, z toho 106 žen a 43 dětí.

Promuvil také bývalý premiér Petr Nečas.
Ázerbájdžánský velvyslanec Adiš Mammadov ve svém projevu v Lucerně u příležitosti 30. výročí chodžalské tragédie pronesl: „Toto barbarství se odehrálo před očima civilizovaného světa. Ve dvacátém století došlo k řadě masakrů na základě etnického původu a národní identity. Zničení české vesnice Lidice nacisty před 80 lety, genocida Židů během 2. světové války, masakr bosenských muslimů ve Srebrenici a další krvavé události jsou zločiny proti lidskosti. Je pravda, že Lidický masakr se odehrál v době, kdy nebyly politické instituce v Evropě ani ve světě zcela zformovány. Oproti tomu masakry ve Srebrenici a v Chodžaly byly spáchány před očima politiků a mezinárodních institucí na konci 20. století.“
Psali jsme
Na tiskové konferenci dnes ministryně obrany Jana Černochová uvedla, že Česko Ukrajině pomůže. Do země pošleme materiál za zhruba 188 milionů…
Ať odpočívají v pokoji
Dalším vystupujícím na akci byl bývalý český premiér Petr Nečas, který odsoudil masakr, k němuž v Náhorním Karabachu před 30 lety došlo a vyjádřil naději, že podobné zločiny proti lidskosti a utrpení nevinných civilistů zůstanou věcí minulosti. „Dovolte mi využít této příležitosti, abych vyjádřil soustrast ázerbájdžánskému lidu s touto tragédií,“ uvedl.
Rezoluci odsuzující masakr v Chodžaly přijalo 17 zemí světa, a to včetně Poslanecké sněmovny České republiky, a také 24 států USA. Evropský soud pro lidská práva ve svém rozsudku ze dne 22. dubna 2010 označil masakr v Chodžaly jako „akty zvláštní závažnosti, které se mohou rovnat válečným zločinům nebo zločinům proti lidskosti“.

Přesto nebyl za zločiny spáchané v Chodžaly nikdo potrestán a někteří z těch, kteří se na operaci podíleli, zůstávají významnými osobnostmi arménského veřejného života. Jedním z nich je i bývalý ministr obrany, premiér a prezident Arménie Serž Sarkisjan.
Smutná historie útoků na ázerbájdžánské obyvatelstvo se bohužel opakovala i během války za osvobození okupovaných částí mezinárodně uznaného ázerbájdžánského území na podzim 2020. Raketovým ostřelováním civilistů a civilní infrastruktury ázerbájdžánských měst Gjandža, Barda a Terter, která se nacházela ve značné vzdálenosti od válečné zóny, připravila o život a zranila desítky civilních občanů.
Adiš Mammadov ve svém projevu v Lucerně také prohlásil: „Ázerbájdžánská republika věří, že opatření přijímaná na národní úrovni, jakož i v rámci stávajícího mezinárodního práva povedou k ukončení beztrestnosti a k postavení osob odpovědných za závažné zločiny spáchané během arménské agrese proti Ázerbájdžánu před soud,“ a dodal: „Využíváme této příležitosti, abychom si připomněli oběti masakru v Chodžaly a věnovali jejich oběť naší společné národní paměti. Ať odpočívají v pokoji.“
Psali jsme
České dráhy vysílají vlaky na hranice Polska a Ukrajiny. Převáží tak zdravotníky, deky či pitnou vodu. Vlaky využijí uprchlíci k útěku…
Psali jsme
Sázková kancelář Fortuna ve své tiskové zprávě oznámila, že vnímá útok na Ukrajinu ze strany ruské armády jako bezprecedentní akt násilí…