Babiš jde na demonstraci

28. 03. 202312:30
Babiš jde na demonstraci
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz /Odboráři demonstrují v Praze

Ve středu 29. března od dvanácti hodin se před Úřadem vlády uskuteční demonstrace s názvem 68 NE!, kterou pořádá nejpočetnější svaz v Česku KOVO. Účast potvrdil i bývalý premiér Andrej Babiš. „Jsme domluvení i se Škoda Auto,“ sdělil serveru PrahaIN.cz předseda OS KOVO Roman Ďurčo.

Důvody demonstrace vysvětlili odboráři už minulý týden na tiskové konferenci. „Jeden z nejhlavnějších důvodů je důchodová reforma, kdy vláda vypouštěla balónky, že by chtěla lidem prodloužit odchod až na 68 let. Byť máme první zprávy, že ministr Jurečka od toho ustupuje, ale když vidíme, jakým způsobem se zachovali k valorizacím, že třeba ještě v prosinci tvrdili, že valorizace bude vyplacena tak, jak má být a nakonec jsme se dočkali toho velkého divadla... Téhle vládě opravdu nevěříme,“ řekl předseda OS KOVO Roman Ďurčo.

„Další důvod je ten, že třicet let čekáme na náročné profese. Aby náročné profese mohly odcházet do důchodu dříve. Vidíme, jak lidi pracují v průmyslu, zejména v těžkém průmyslu. Opravdu je potřeba, aby ti lidé měli možnost odejít do důchodu dřív. Protože jejich zdravotní stav v dvaašedesáti, třiašedesáti letech je opravdu velmi špatný,“ dodal.

Mnoho důvodů k protestu

Jeden z dalších důvodů protestu je nová emisní norma, takzvaná Euro 7. Ta by podle stávajícího návrhu Evropské unie měla začít platit od roku 2025. Má omezit zplodiny oxidů dusíků a pevných částic, jež jsou vypouštěné do ovzduší. Nejedná se ale o zplodiny pouze z výfuků aut, ale také brzd a pneumatik.

„Není to už jen proti vládě, ale myslím, že tady to je i proti Evropské unii. Máme obavy, že přijdeme o spoustu pracovních míst. Je to pro nás závažné téma,“ okomentoval Ďurčo.

Odboráři nesouhlasí také s přezkumem pravidel pro dovoz oceli z Číny. „Jakým způsobem čelí oceláři podmínkám, kdy mají obrovské náklady na energie i na emisní povolenky, tak zrušit tohle opatření opět ohrožuje desítky tisíc pracovních míst.“

Řada politiků

Ďurčo poznamenal, že odboráři budou mít podporu na politické scéně: „Vnímám to velmi pozitivně, že mají zájem o to, aby naše problémy byly vyzdvihnuty.“

Na demonstraci kromě předsedy OS KOVO či předsedy ČMKOS Josefa Středuly vystoupí například také Radim Fiala (SPD), Michal Šmarda (ČSSD) či Andrej Babiš (ANO). Dle Babiše se jedná o vůbec první demonstraci v životě, na které vystoupí.

„Představte si, že tam pět minut budu mluvit. Poprvé v životě na demonstraci. Tak se přijďte podívat, protože ta asociální vláda nemluví s nikým. Ale ty odboráře by měli vzít vážně, protože celkově mají několik desítek organizací a čítají celkem až milion členů,“ zval Andrej Babiš prostřednictvím sociálních sítích.

Seznam vystupujících

1. Roman Ďurčo – předseda OS KOVO
2. Kateřina Konečná – předsedkyně KSČM a europoslankyně
3. Radim Fiala – místopředseda SPD a poslanec
4. Jaroslav Povšík – předseda Odbory Kovo MB
5. Andrej Babiš – předseda ANO a poslanec
6. Michal Šmarda – předseda ČSSD
7. Josef Středula – předseda ČMKOS
8. Ivo Kužel – místopředseda OS KOVO
9. Roman Ďurčo – předseda OS KOVO

Zdroj: OS KOVO

Ďurčo na tiskovce také zmiňoval, že se nejedná o demonstraci, která je pouze o odborářích, ale přijedou zaměstnanci z celé republiky. To redakci PrahaIN.cz potvrdil.

Očekává prý několik tisíc lidí. „Přesné číslo nevím, ale počítám, že pár tisíc se nás tam určitě sejde. Jak už jsem říkal na tiskové konferenci, to všechno platí. Nebude se jednat pouze o odboráře, ale o zaměstnance z celé republiky. Jsme domluvení i se ŠKODA Auto, přijedou nás podpořit. Od jedenácti nám začíná pochod na Letné, kam také přijedou naše autobusy,“ řekl Ďurčo redakci PrahaIN.cz

„Musíme si ale také uvědomit, že ten prostor není zas tak velký. Když nás tam bude třeba i více než tři tisíce, tak spousta lidí možná neuvidí na pódium,“ dodal.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných