Bahno nedrží, poznal čtyřkolkář. Z rybníka ho zachraňovali hasiči

12. 12. 202113:15
Bahno nedrží, poznal čtyřkolkář. Z rybníka ho zachraňovali hasiči
foto: Hasiči Praha, se svolením/zapadlá čtyřkolka

Na sobotní vyjížďku nebude rád vzpomínat řidič čtyřkolky, který zapadl v bahně rybníka v Uhříněvsi. Naštěstí neskončil podobně jako křižáci ve slavné bitvě u Sudoměře, kde je na hlavu porazili husité Jana Žižky. Podle názoru veřejnosti na Twitteru by ale úplně bez potrestání vyváznout neměl.

Pražští hasiči  vytáhli stroj pomocí navijáku a případ předali Policii k došetření případného přestupku.

Řidiči silného stroje tak zhořkla třetí adventní neděle. Doposud není zřejmé, jak se mu podařilo skončit uprostřed vodní plochy.

Diskutující pod příspěvkem na Twitteru pražských hasičů poznamenávali, že doufají, že si výjezd zaplatí sám majitel, který podle jejich názoru zjevně „dělal kraviny“. Jiní vyjadřovali názor, že přiště nemá obtěžovat hasiče, ale zavolat si traktor.

I na Žižku došlo

Rozvernějším diskutérům se nad fotografií vybavila Bitva u Sudoměře. Při této epizodě Husitských válek v březnu 1420 katolická vojska zkoušela překvapit Žižkovy jednotky přes vypuštěný rybník Škaredý, načež učinila s bahnem na jeho dně podobně negativní zkušenost jako pražský čtyřkolkář.

Bratr Žižka prošel Sudoměří a táhl k rybníku, který se jmenuje Škaredý; dál už nemohl, a tak se tu sešikoval a vozy seřadil k hrázi. Tady se statečně bránil veliké přesile, protože je nepřátelé obklíčili kolem dokola, neboť rybník byl v té době bez vody. A šel mezi nimi jeden hlas, ať s nimi nebojují, ať jen jedou proti nim na koních, že je koně kopyty rozdupou. Ale Pán Bůh byl při Žižkovi, neboť Žižka byl jeho věrný sluha, tak se stal nevídaný zázrak: ačkoli bylo teprve navečer, okolo hodiny nešporní, slunce náhle zapadlo za horu, jako by je tam někdo stáhl, a nastala taková tma, že neviděli, kdo koho bije. Bratru Žižkovi zabili pomocníka, zmíněného pana Břeňka. Z královy strany jich bylo mnoho zabito a raněno; je zřejmé, že se ponejvíce pobili mezi sebou. Pan Jindřich, křižovník, byl postřelen do palce u nohy a od té rány za nedlouhý čas onemocněl, až na ni zemřel. Když nepřátelé uviděli ten zázrak, ozývaly se mezi nimi hlasy: „Moje kopí je nebodá, můj meč je neseká, můj samostříl je nestřílí.“ A tak odtáhli na různé strany s hanbou a s velikou škodou.

Staré letopisy české

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných