foto: Facebook Baťův Institut/Autoportrét Jiřího Koláře
Čestným občanem Prahy 10 se in memoriam stal básník, výtvarník, překladatel a dramatik Jiří Kolář (1914-2002), který žil ve Vršovicích. Ocenění převzal jeho synovec Martin Helcl. ČTK to dnes sdělil mluvčí radnice Jan Hamrník. Kolář byl jedním ze stěžejních českých umělců 20. století. Nejprve působil převážně jako básník, později se přiklonil k výtvarnému umění, které ho proslavilo. Byl znám i jako odpůrce komunistického režimu, kterým byl donucen k emigraci. Usadil se ve Francii, kde získal i občanství.
"V Praze 10 žilo mnoho významných osobností, které naši městskou část nejen proslavily, ale navíc učinily součástí své tvorby. Jiří Kolář patří k těm nejvýznamnějším. V roce 1949, kdy se přestěhoval do Krymské ulice, se začal naplno věnovat výtvarnému umění a literatuře, a s místem jeho bydliště se setkáme hned v několika básnických dílech," uvedl místostarosta městské části David Kašpar (VLASTA / STAN).
Kolář, Kotěra, Čapek...
Na dotaz PrahaIN.cz doplnil, že už vloni byl tomto umělci park nedaleko vršovického nádraží. „Považuji za důležité, aby se takto důležité, kreativní osobnosti s vazbou na Prahu 10 dostávaly do povědomí našich občanů co nejvíce,“ řekl Kašpar PrahaIN.cz. Doplnil, že v duchu této myšlenky bylo už v roce 2020 uděleno čestné občanství in memoriam Karlu Čapkovi, o rok později pak ocenění získal významný architekt Jan Kotěra.
Kolář začínal nejprve jako básník. Časem se obrátil k výtvarnému umění. Za normalizace se opět několikrát střetl s komunistickým režimem a byl jedním z prvních signatářů Charty 77. Koncem 70. let emigroval a v nepřítomnosti byl odsouzen k ročnímu vězení a ztrátě veškerého majetku.
Kolář uskutečnil přes 300 výstav
Obrazy, reliéfy a objekty Kolář tvořil vlastními metodami. Od 60. let uskutečnil přes 300 výstav, například v roce 1978 uspořádalo Guggenheimovo muzeum v New Yorku jeho velkou výstavu, což mu dopomohlo ke světové slávě. Vydal deset monografií a několik desítek dalších publikací, například několik knih pro děti. Napsal rovněž řadu divadelních her, jež byly hrány v Česku i v zahraničí a za svou činnost získal mnoho vyznamenání.
Koláře si radnice Prahy 10 letos připomíná dvěma výstavami v parku u vršovického nádraží, který nese jeho jméno, a na náměstí Svatopluka Čecha. Lidé je mohou navštívit do 21. června. První obsahuje řadu fotografií, archivních materiálů a výňatků z Kolářovy literární tvorby. Druhá představuje Kolářovu výtvarnou tvorbu. Radnice pak uspořádá ve čtvrtek 26. května od 18:00 v ZŠ U Vršovického nádraží besedu o Kolářově životě a díle.
Psali jsme
Městská část Praha 3 zjišťuje názor svých obyvatel na přejmenování Koněvovy ulice. Nově by měla nést jméno prvního starosty Žižkova, Karla Hartiga.…