foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Zápas juniorů v beach volejbalu, listopad 2021
Jeden z nejpopulárnějších pražských sportovních areálů čelí existenčním problémům. Řeč je o sportovištích Beach Braník, které vyhledávají zejména milovníci klasické i plážové varianty volejbalu a stolního tenisu. Sportovní klub TJ ABC Braník, který má v Praze už více než stoletou tradici, sužují problémy vyvolané energetickou krizí, která přišla téměř vzápětí hned poté, co se klubu podařilo vzpamatovat z pandemického šoku.
Areál Beach Braník by se bez nadsázky dal nazvat jednou z bašt pražského plážového volejbalu. Pod taktovkou Tělovýchovné jednoty ABC Braník oslavil v roce 2017 sto let od založení a za tu dobu zde bylo vychováno několik generací tradičních i plážových volejbalistů.
Momentálně v něm působí oddíly, které se kromě dvou zmíněných sportů věnují i stolnímu tenisu. Klub má téměř sedm stovek členů, z nichž skoro pět stovek jsou mládežníci. Ve správě má jeden outdoorový a jeden indoorový komplex, které dohromady tvoří čtyři antukové kurty, čtyři beachvolejbalové kurty s celoročním provozem, herny stolního tenisu a dvě tělocvičny.
TJ ABC Braník často reprezentuje Českou republiku i na mezinárodní úrovni.
Nyní ale zcela vážně hrozí, že sportovní dny na pražském Braníku skončí. Na vině je zejména probíhající energetická krize a s ní související nedostatečná odezva a finanční podpora pro sport z veřejného sektoru. V kombinaci se stagnací, kterou sportovní organizace zažily už v minulých pandemických letech, vzniká doslova smrtící kombinace.
Psali jsme
V uplynulých dnech vyšla nová kniha novináře Karla Felta - Sparta - 130 let fotbalové historie. Ta v sobě ukrývá medailonky největších legend…
Je to vážné
„Máme vlastní sportoviště, která pro nás ale nejsou kapacitně dostatečná. Proto si musíme pronajímat i jiné sportovní plochy pro činnost naší mládeže. Na provoz a údržbu vypsala letos Praha extra podporu, NSA držela plánovanou alokaci. My jako majitel infrastruktury sportovišť se musíme postarat o jeho funkční provozování, tedy zabezpečit kvalitu vytápění, hygienické podmínky, osvětlení…,“ uvedl v prohlášení Jakub Lébl, majitel areálu Beach Braník, manažer TJ ABC Braník a předseda Pražského volejbalového svazu.
Poklesy v alokaci NSA dokládá porovnání plánu na rok 2023 s realitou v roce 2018, tehdy NSA podpořila sportovní organizace a kluby částkou 9,7 miliardy korun, v příštím roce mohou počítat pouze s 5,9 miliardami. Lébl se domnívá, že situaci komplikuje fakt, že sportu není na vládní úrovni přikládána dostatečná důležitost, navzdory existenci samostatné Národní sportovní agentury. „Bohužel sport nemá své ministerstvo, které by mohlo bojovat za svůj rozpočet na vládě a tím zajistit stabilitu a dlouhodobost podpor,“ dodává.
Psali jsme
Na konci září jsme jako prvním médium informovali o výrazném úspěchu dvou českých fighterů na poli evropské MMA. Mistrovství se konalo v Itálii…
„Až se kluby začnou více připravovat na provozní sezonu vnitřních sportovišť, čím dál více z nich bude přemýšlet, jestli zařízení dočasně nezavřou. Je pravděpodobné, že některá sportoviště se budou prodávat nebo budou dlouhodobě omezovat svůj provoz, například méně topit. Už teď musely kluby omezit jiné výdaje, například rušit nebo výrazně omezit soustředění s dětmi. Některé kluby se zimními stadiony stále odkládají zamrznutí plochy," řekl pro PrahaIN.cz předseda České unie sportu Miroslav Jansta.
Naše redakce už v červenci informovala, že například Beachklub Pankrác zdraží o desítky procent. „Naši klienti jsou smířlivý a chápou, že zdražování je zapříčiněno vnějšími okolnostmi. Nezaznamenali jsme odříkávání pronájmů ani kroužků pro děti," přiblížila pro PrahaIN.cz marketingová manažerka klubu Patricie Linek Honslová.