foto: Redakce, PrahaIN.cz/Sídliště v Praze, ilustrační foto
Při hledání bytu lze stále narazit na nabídky pronajímatelů, kteří si stanovují podmínky v rozporu se zákonným ustanovením. Na problematiku však lze nahlížet i z více stran.
Dostupné a vhodné bydlení je v Praze velkým tématem. Při procházení inzercí se však zájemce o bydlení může stále setkávat s několika omezeními, které si klade sám pronajímatel. Mezi jedny z nejčastějších patří zákaz domácích mazlíčků i přihlášení trvalého pobytu.
Jak ale uvádí tisková zpráva dTest, mnoho těchto omezení, které často pronajímatel uvádí do smlouvy, jsou protizákonná.
V rozporu se zákonem
Například možnost chování domácích zvířat v bytě je výslovně povoleno občanským zákoníkem. Podle paragrafu 2258, odstavec 1 zákona číslo 89/2021 Sbírky občanského zákoníku má nájemce na chování zvířete v bytě právo, pokud chov pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu nepůsobí problémy nepřiměřené poměrům v bytě.
„Vyvolá-li chov zvířete potřebu zvýšených nákladů na údržbu společných částí domu, nahradí nájemce tyto náklady pronajímateli,“ stojí v zákoně.
Ve smlouvě se můžeme setkat například i s tím, že pronajímatel nedovoluje v pronajímaném bytě návštěvy, zakazuje přihlášení trvalého pobytu. Pokud se jedná o nájemní smlouvu, souhlas pronajímatele ale není nutný.
„Pozor, pokud se však jedná o podnájem, tedy možnost nájemce byt smluvně pronajmout dále třetí osobě, tak pro přihlášení trvalého pobytu již souhlas pronajímatele potřebujete,” dodává Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.
Jako jedno z nejčastějších pochybení pronajímatelů tisková zpráva uvádí požadavek na placení fondu oprav. Ten ale musí dle zákona platit vlastník bytu, nikoliv nájemník.
Psali jsme
S rostoucím počtem lidí bydlících v nájmu poroste také zájem o takzvané institucionální nájemní bydlení. Jde o plně vybavené byty připravené…
Dvě strany problému
Někteří pronajímatelé své podmínky ve smlouvách obhajují. Argumentují faktem, že pokud se jedná o jejich vlastní nemovitost, mohou si sami určit, jak s ní budou nakládat a komu ji pronajmou, stanovenými podmínkami se údajně brání před poničením bytu. Ten musí totiž v případě poškození často na vlastní náklady uvádět do stavu, který je opět k pronajímání. Horlivou diskusi na toto téma vedli i uživatelé pod článkem mapující práva nájemníků i pronajímatelů na webu Novinky.cz.
„Bytu, který jsem pronajímal, jsem se po špatných zkušenostech s nájemci raději zbavil a peníze investoval jinde. Byla to bezmoc a stálo mě to značné peníze, kterých jsem se nikdy nedomohl, protože na někoho jsou i soudy krátké. Nájemce má větší práva, já jako majitel tahám za kratší konec,“ píše ve vlákně jeden z uživatelů.
Někteří v diskusi také zmiňují, že pokud by později zjistili, že nájemník některou z podmínek nedodržel a měl například mazlíčka v bytě tajně, smlouvu by mu už neprodloužili.
„Ať si zákoník říká, co chce. Zvíře v pronajímaném bytě ani náhodou. Upozorním na to před podpisem smlouvy. Jakmile zjistím, že tam i přes upozornění zvíře pobývá, začíná nájemníkovi bez pardonu automaticky běžet výpovědní lhůta,“ komentuje ve vlákně další z uživatelů.
Společně se současným problémem dostupnosti bydlení se pevné stanovisko pronajímatelů může stát značnou překážkou a hledání pronájmu prodloužit i o několik měsíců.
„Jsem učitelka na plný úvazek a pronájem jsem hledala jen pro sebe a mého psa. Bohužel jsem kvůli němu byla odmítnutá snad deseti pronajímateli. Nejčastěji jim vadilo, že vůbec psa mám a uváděli jako důvod možné ničení jejich nábytku nebo podlah,“ popisuje redakci svou zkušenost Jana. Podobné zážitky má ale podle různých facebookových skupin mnoho dalších majitelů domácích mazlíčků.