foto: Markéta Grušáková, PrahaIN.cz/Děti, ilustrační foto
Podíl bezdětných žen v populaci stoupá. Podle odborníků nebude mít dítě asi 15 procent žen narozených v polovině 80. let. Důvody jsou většinou osobní nebo kariérní. Častou překážkou je také neexistující nebo nevyhovující partnerský vztah.
Jak v tiskové zprávě upozorňuje Anna Šťastná z Národního institutu SYRI a katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, zvyšuje se také průměrný věk matek. Ještě na začátku milénia bylo prvorodičkám v průměru 25 let, v současné době je to už skoro 29 let.
Jak Šťastná dále informovala, různá šetření ukazují, že důvodem je nejčastěji nevyhovující finanční nebo bytová situace, preference nezávislosti, kariérní růst nebo studium. „Mladí v různých šetřeních takto vysvětlují, proč jsou aktuálně bezdětní. Jenže stejné důvody uvádějí, i pokud odkládají založení rodiny do vyššího věku. A dobrovolná bezdětnost se pak může právě kvůli věku změnit v nedobrovolnou. Lidé po dětech zatouží, jenže se nedaří je počít,“ upozornila Šťastná.
Norma mateřství je v České republice stále zakořeněná
Norma mateřství je ale dle jejích slov stále silně zakořeněná a bezdětnost plánuje jen malý vzorek Češek. „Podle šetření Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí si téměř tři čtvrtiny bezdětných přály mít děti. Jen 13 procent dotázaných bezdětných ve věku 25 až 44 let si děti v budoucnu mít nepřeje. Například dle aktuálního výzkumu Současná česká rodina z let 2020–2022 pouze zhruba 5 procent žen napříč věkovým spektrem 18–49 let deklaruje, že neplánuje žádné děti,“ doplnila Anna Šťastná.
Problematikou se zabývá dokument Bezdětní a postoje k rodičovství, který v roce 2021 vydal Výzkumný ústav práce a sociálních věcí. Rozhodnutí nemít děti je podle něj jedním z fenoménů evropské populace. Česká republika se ale stále řadí k zemím s nejnižším podílem bezdětných žen.
Psali jsme
V roce 2022 vzrostly ceny bytů meziročně o více než 16 procent a rodinných domů asi o 11 procent. Indexy cen nemovitostí ale ve čtvrtém…
Sedm z deseti dotázaných si dítě přeje
Mezi hlavní zjištění výzkumného ústavu patřilo, že sedm z deseti bezdětných respondentů si dítě v budoucnu přeje. Čtyři z deseti párů po něm touží dokonce do tří let. Pětina by mateřství ještě odsunula a desetina by sice dítě chtěla, ale má obavy, že se to nestane. Nejvíce dítě odmítají ti, kdo žijí sami.
Asi 30 procent respondentů prohlásilo, že jejich aktuální bezdětnost je výsledkem svobodného rozhodnutí. Pětina ji však pokládá za výsledek životních okolností. Nedobrovolnou bezdětnost hlásily významně častěji ženy a singles.
Výchova dítěte je náročná finančně i psychicky
Velkou roli má také finanční aspekt. Tři čtvrtiny bezdětných odpověděly, že výchova dítěte je podle nich finančně náročná. Podle dvou třetin také psychicky a fyzicky namáhavá. Pro polovinu představují děti omezení jejich nezávislého života.
Rostoucí počet bezdětných párů však nemá podle Anny Šťastné zatím alarmující vliv na demografický vývoj České republiky. „Je otázkou, zda současná nejistota, plynoucí z ekonomických i bezpečnostních hrozeb, nepovede mladé lidi k dalšímu odkladu plodnosti, který ve svém důsledku ovlivní také úroveň bezdětnosti současných mladých generací,“ uzavřela Šťastná.