Bezdomovci v Řepích řádí i za bílého dne

21. 01. 202312:45
Bezdomovci v Řepích řádí i za bílého dne
foto: Čtenář PrahaIN.cz/Bezdomovci v pražských Řepích

Není to dlouho, co jsme publikovali článek ohledně řádění divokých prasat v Praze. Ta se z lesoparků a zalesněných areálu dostávají čím dál blíže místům, kde se v přírodě pohybují lidé s dětmi či se psy. Zejména pro ně představují velké nebezpečí. Hovořili jsme konkrétně o pražských Řepích. Divoká prasata ale nejsou jediným problémem, který místní trápí.

Prasata pobíhají například v lesoparku mezi Řepy a Zličínem. V areálu, který je v údolí Motolského potoka. Jedná se o klidné místo, kde je dětské hřiště, dětská naučná stezka, ale i upravený prostor s velikým ohništěm a sedačkami z kmenů. I tam na rytí po prasatech můžete narazit.

Obrátil se na nás místní obyvatel, který viděl dvě dospělé prasnice s mláďaty jen několik metrů od Kostela svatého Karla Boromejského. „Nechci si ani představit, co by se mohlo stát, kdybych tam šel s dětmi nebo se psem. Pes neví, že si s ním divočák nechce hrát. Fakt to může být strašně nebezpečné. Několikrát jsem slyšel, že divočák psa doslova roztrhal,“ řekl nám začátkem ledna.

Prasata, bezdomovci a havrani

Nyní se na redakci obrátila další obyvatelka Řep. Tu ale netrápí divoká prasata, ale bezdomovci a s trochou nadsázky i havrani.

„Žiju v Řepích na samém konci sídliště, kde je ještě kus divoké přírody. Je to vlastně takový předěl, kde zastavěná část s paneláky přechází do pásu křovin, které oddělují zástavbu od železniční trati u zastávky Zličín. Křoví je tam velmi husté a ukrývají se v něm bezdomovci,“ popisuje.

Jejich poměrně stálá komunita si zde buduje různá přístřeší a obydlí. Kousek dál stojí kontejnery pro ukládání domovního odpadu, kde bezdomovci každý den přerovnávají tříděný odpad a vše potřebné si odnáší do svých skrýší v křoví.

„V současné době je v kurzu sběr vyhozených vánočních stromků, které nemohou sloužit jako krmení pro zvířata, ale jinak výborně poslouží coby stavební materiál k vylepšení a zateplení obydlí. Problém je ale v tom, že stromky občas na místo nedonesou a povalují se pak všude. Stejné je to i s kontejnery, které rozhrabou a pak je všude akorát bordel,“ pokračuje.

Provizorní bydliště. Foto: PrahaIN.cz

Mám strach, přiznala

Takto prý po jejich nájezdech končí i klasické odpadkové koše a kontejnery na směsný odpad.

„Poberou zbytky jídla a to, o čem si myslí, že ještě bude mít nějaké využití a ostatní se pak válí vedle popelnic a nikdo to neuklidí,“ dodává.

Popisuje, že když musí jít okolo ve tmě, má strach.

„Asi by mi nic neudělali, ale není to příjemné. Je tma a ticho, já vím, že tam jsou, slyším je, a hlavně vidím ty jejich přístřešky. Nechápu, proč se s tím nikdo nesnaží něco udělat. Jsou tu dlouho a nic ne nezměnilo,“ přibližuje.

V okolí také zimuje kolonie havranů, která prý „na vše dohlíží a poházené odpadky roztahají ještě víc“.

„Provází je jejich typické a nezaměnitelné krákorání, které se ještě zvyšuje, když se je občas nějaký pes snaží prohnat. Člověk by si řekl, že na okraji Prahy budu mít klid, ale někdy se za tmy fakt bojím jít domů. A o klidu, když úřadují havrani, si můžeme nechat jenom zdát,“ uzavírá.  

Havrani... Foto: PrahaIN.cz

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných