foto: Redakce PrahaIN.cz/Lidé bez domova na zastávce Ohrada v září 2023
Park na Ohradě je jedním z míst, která obyvatelé Trojky raději obcházejí obloukem. Důvodem je zápach, výskyt bezdomovců i všudypřítomný nepořádek. Přesvědčili jsme se o tom na vlastní kůži vloni v září. Po více než roce jsme letos na místo vyrazili znovu. Žádné zlepšení však nepozorujeme.
O tom, že návštěva žižkovského parku na Ohradě je nepříjemným zážitkem, jsme se sami několikrát přesvědčili a o problematice jsme v minulosti opakovaně psali. Naposledy v září loňského roku ZDE. Na místo nás tehdy vyslali čtenáři, kteří si stěžovali na zápach výkalů, nepořádek, použité injekční stříkačky i spící lidi bez domova.
Jejich slova se nám do posledního potvrdila. Na místě se opravdu vyskytovalo velké množství osob bez domova, celá lokalita nepříjemně zapáchala a všimli jsme si i velkého množství odpadků a nepořádku.
Radnice slibovala změny
O problémech už tehdy věděl také starosta městské části Michal Vronský (TOP 09). Radnice podle jeho tehdejšího vyjádření pro PrahaIN.cz využívá všechny zákonné nástroje k tomu, aby věc vyřešila. „V případě parku na Ohradě jsem požádal nedaleké oddělení Policie ČR, aby park také pravidelně kontrolovalo v jiných časech než městská policie a dohled nad místem se tak přinejmenším znásobil,” řekl vloni redakci Vronský.
Radnice už dříve v průběhu letošního roku informovala o velkolepých plánech na celkovou revitalizaci parku. Plácek se měl dle plánů radnice vrátit ke své původní funkci a sloužit zejména místním. Místo se podle dřívějších vyjádření starosty Vronského jeví jako vhodné například pro umístění farmářských trhů. Na webu městské části už byla představena konkrétní studie pro celý prostor. V rámci dlouhodobých plánů se počítá také s elektrifikací linky 207, což by mělo charakter místa také změnit.
Psali jsme
Situace v některých částech Prahy 3 prý občas připomíná noční prostředí vyloučených lokalit. Lidé si opakovaně stěžují na vyřvávání opilců,…
Za rok se nic nezměnilo
Jak ale vyplývá z informací od místních obyvatel, za více než rok od naší poslední návštěvy se v lokalitě vůbec nic nezměnilo. Lidé bez domova se tu vyskytují stále a k radnicí slibovaným změnám také zatím nedošlo. I nadále přetrvává velký nepořádek i zápach.
Na místo jsme se letos na podzim vypravili znovu, abychom vývoj situace zmapovali. Opět musíme slova místních potvrdit - v parčíku se stále hojně vyskytují lidé bez domova, kteří místo znečišťují. Nevšimli jsme si ani žádných změn, které radnice před rokem slibovala.
Zastávka na Ohradě, říjen 2024. Situace se za poslední rok nezlepšila. Foto: PrahaIN.cz
Na proměně se pracuje
Jak to, že se v parku nic neděje a situace zůstává téměř totožná, jsme se ptali přímo městské části Praha 3. Ta prostřednictvím tiskové mluvčí Karolíny Gaislerové uvedla, že k dříve představené revitalizaci je už hotová studie, kterou připomínkovaly výbory a komise. V současné době jsou prý tyto podněty zpracovávány.
„Součástí našeho plánu je zahrnutí starších dětí a žáků z okolních škol a gymnázia do diskuze o konkrétních prvcích v parku. Rovněž jednáme s TSK ohledně možnosti zapojení mostní konstrukce do budoucích aktivit parku. Změny chceme realizovat postupně a v etapách. První kroky, které nevyžadují stavební povolení, chceme realizovat už v příštím roce. Návrh postupné proměny parku byl veřejnosti představen letos na jaře a od té doby na něm intenzivně pracujeme,“ uvedla pro PrahaIN.cz tisková mluvčí.
Bezdomovci se rozptýlily na více míst Prahy 3
Ohledně osob bez domova ale došlo podle jejích slov v uplynulém roce k určitému zlepšení: „V porovnání s minulým rokem se tyto osoby rozptýlily na více míst v Praze 3, takže se park v tomto ohledu trochu uvolnil.“
Bezdomovectví je však celopražský problém, který dle jejích slov nemá jednoduché řešení. Trojka však alespoň podporuje terénní programy pro osoby bez domova, nízkoprahové denní centrum, azylové bydlení i noclehárny. Pokud ale nemají sami bezdomovci zájem svou situaci změnit, nelze je k tomu nutit.
„Chápeme, že změny nejsou okamžité, revitalizace veřejného prostoru je totiž komplexní proces, který zahrnuje jak fyzické úpravy, tak dlouhodobou práci na sociálních a bezpečnostních opatřeních. Věříme, že park Ohrada postupně získá atraktivnější podobu, kde se budou cítit pohodlně všichni obyvatelé Prahy 3,“ uzavřela k lokalitě Karolína Gaislerová.